Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Photoshop a operační paměť

Zdravím. Mám v PC nainstalovanou paměť 2 sloty po 8GB DDR4 a 2 sloty po 16 GB DDR4 Celkem tedy 48 GB. Když zapnu Photoshop (verze 2023) tak mi to v kartě "výkon" zobrazí dostupnou paměť 38GB (v případě, že bych nastavil využití na 100%) Kde je tedy zbývajících 10 GB? Nebo je systém Windows blokuje pro sebe a proto je Photoshop nezobrazuje? V tom případě by ale mohlo být ve Photoshopu nastaveno využití paměti 100% místo doporučovaných max. 85%. Nebo je chyba někde jinde? Mám WIN 11 a ty zobrazují v systému normálně celých 48 GB. Diky.

Ano, systém taky potřebuje RAM. Zjednodušeně řečeno, je to paměť RAM, kterou dokáže reálně Photoshop využít. Závisí to i od toho, kolik máš spuštěných aplikací na pozadí, případně na otevřeném prohlížeči s více záložkama, ty dokáží pěkně "papat RAM". Windows sám o sobě si vezme taky pěkný kousek. Neřeš to... Dostupná paměť znamená, kolik ji můžeš využít pro Photoshop a ne kolik je nainstalované RAM.

od win7 vejš se alokuje nemalá část paměti (odhadem asi 20%) jako disková cache.
způsob vyčíslení pod w10 nebo w11 nemění nic na tom, že wirdows stejně neumí s cache zacházet (už asi 20 let) a typickým důsledkem je poškození souborového systému nevhodně odpojených usb disků.
k věci:
jestli například w10 v aplikaci zobrazují reálně využitelnou ram bez cache a w11 jen z marketingových důvodů i s cache, která je ovšem pro aplikace nevyužitelná, je to úplně jedno a pravděpodobně to znamená, že w11 ještě víc lžou.