Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SED - vyhladavanie

Nedavno som pouzil uspesne sed na upravu textoveho suboru (xml). Trvalo to sice hooooodne dlho, ale podarilo sa.
Teraz potrebujem nieco obdobne, vlozit kusok textu na vopred zadefinovane miesto. To si najdem podla charakteristickeho reazca. To by som vedel, ale problem je, ze potrebujem vlozit tento text iba za PRVY vyskyt charakteristickeho retazca, v subore je ich viac. Nikde nemozem najst ako to zapisat.

Ty si to tusim privolal :-)
MAs s tym skusenosti? Ja pohladam, ale len tak ci je to v tomto vobec mozne
tag ID (asi 100x), pod kazdym asi 10 dalsich tagov, potrebujem zmenit napr tag5 ale len ked tag2="A'
Je nieco take v tom mozne?

Vstup (text.xml):

<?xml version="1.0"?>
<cars>
    <car>
        <id>1</id>
        <tag1>3</tag1>
        <tag2>vejce1</tag2>
    </car>
    <car>
        <id>2</id>
        <tag1>3</tag1>
        <tag2>vejce2</tag2>
    </car>
    <car>
        <id>3</id>
        <tag1>4</tag1>
       <tag2>vejce3</tag2>
    </car>
</cars>

Prikaz, ktery zmeni hodnutu tag2 na "vejce8", u elementu car kde tag1 ma hodnotu 3.

xmlstarlet ed -u "/cars/car[tag1="3"]/tag2" -v vejce8 text.xml

Vystup:

<?xml version="1.0"?>
<cars>
  <car>
    <id>1</id>
    <tag1>3</tag1>
    <tag2>vejce8</tag2>
  </car>
  <car>
    <id>2</id>
    <tag1>3</tag1>
    <tag2>vejce8</tag2>
  </car>
  <car>
    <id>3</id>
    <tag1>4</tag1>
    <tag2>vejce3</tag2>
  </car>
</cars>

Je to ono?