Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Konfigurace nového PC

Ahoj, rád bych se obrátil na odborníky pro stavbu PC.

Mrkněte prosím na konfiguraci pod odkazem a napište mi svůj názor. PC chci na hraní nových her ve vyšší kvalitě. Je to optimální konfigurace? Bude zde možnost overclockingu?

https://www.czc.cz/358098b1,364664,231010,357186,320451,346178,312909,230177,357446,321809/kody

Nejsem odborník, děkuji za shovívavost a případné rady.

Za mně bych nebral zatím vodní chlazení, ten přibalený chladič k procesoru je v pohodě. Naopak bych vzal lepší grafiku a určitě ještě jeden disk, pokud nemáš NAS na ukládání archivů.
Co se týká přetaktování, tak možnost overclokingu oficiálně odpadá, ale věř, že ho nebudeš potřebovat. Procesor má výkonu až až.
Zaměř se na lepší grafiku a vynechej "vodníka". Získáš tím výkon navíc. Počkej ale i na jiné názory, ne vždy se musíme všichni shodnout. Konečný názor si musíš udělat stejně sám.

Ahoj, trochu jsem bádal a nechal si poradit. Nová konfigurace zde: https://www.czc.cz/355998,275110,358096,324598,357184,361139,344484/kody

Je to stále postavené na AM5 socketu, ale CPU je slabší, RAM zůstávají DDR5ky, protože MB má poude 5kové moduly, nicméně místo 64 volím 32 GB. Bednu jsem vzal větší, komponenty bez RGB, pokud možno. Chladič se mi líbí a v nějakých testech vycházel jako jeden z nejlepších AIO. Možná by to dokázal uchladit i levnější pasivní chladič, ale to nejsem schopen posoudit a zde je tedy možná ještě prostor k úspoře. SSDčko jsem vzal o něco lepší včetně pasivního chladiče (někdo mi radil, že bude problém s mechanickým osazením SSD na desku, konkrétně problém s headpinem, opět nejsem schopen posoudit). Zdroj jsem vzal 850W, jelikož jsem počítal s 3080 GPU, nicméně GK koupím z druhé ruky a vidím to na nějakou 3070, která asi nebude potřebovat takovou watáž.

Cena této sestavy bez GPU necelých 27k.

Prosím o názory, vypadá to již efektivněji?

Díky

Vyzerá to vyváženejšie ako ten link s kódmi úplne hore. Je to svojim spôsobom jednoduchá vec, všetky komponenty sa v ideálnom prípade majú brať z rovnakej cenovej triedy. Niekto kúpi GPU za mailand a napája to low-end zdrojom...

K tomu CPU nepotrebuješ vodníka. Je to AMD, tie nemajú funkcionalitu ústredného kúrenia pre domácnosť. Teraz už nie sú až tak tuhé zimy čiže intel nepotrebuješ a tento procesor si vystačí s trocha väčším chladičom ako je fortis5 alebo darkrock4. Kúp si nvme M2 ssd bez chladiča. KC3000 od kingstonu je teraz dobrá voľba. Sám som ho teraz nedávno kupoval v 2TB kapacite. Neprehrieva sa, rýchle, pohotové a má teplovodivú nálepku z grafénu. To pridá viac FPS ako herné ponožky čiže to chceš. CZC skrinku ako rebrand od obchodu by som nechcel, nehovorím že je zlá ale je tu fractal, nzxt a iné...Zdroj sa obecne oplatí seasonic a corsair rm/x. Tam veľkú chybu nikdy nespravíš. Mne sa naposledy osvedčila značka beqvajet(straight power) pretože je skutočne tichý, nepíska, nevrčí, nebzučí.

Skús pozrieť na takúto konfiguráciu:
https://www.czc.cz/341757,234415,332473,360244,329180,331697,279684,354576,349146/kody
ušetríš na staršom DDR4/AM4, o nič zásadné neprídeš a keď si pozrieš ceny tak novinka DDR5/AM5 sa zatiaľ veľmi neoplatí. Neviem akú skrinku chceš ale tieto čo sú v linku sú dobré. Zdroj by stačil aj 550W, neviem či plánuješ upgrade. Ak sa tam jedného dňa rozhodneš dať silnú GPU tak by to možno chcelo silnejší zdroj. 32GB RAM bude stačiť aj do budúcna.

Teraz je moderné mať takto dvoje :-D nevedel som totiž či chce priehľadnú bočnicu... 32GB chcel a zároveň je to veľa? Bežný užívateľ dnes zatiaľ nemá šancu aby potreboval viac ako 16GB. Neviem teraz presne koľko berú úplne najnovšie hry ale typujem že to môže byť niekde 13-14GB čiže stále 2GB rezerva. Lenže nároky stúpajú a za 1-2 roky môže byť 16GB málo aj pre bežných ľudí čo hrajú hry. Na pracovné využitie berú ešte aj viac RAM. Čiže ak to zhrniem tak 32GB je dnes rozumná voľba.