Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Router TP Link AX1800 (Archer AX20) - spomalený download

Ahojte,
kúpil som nový router TP-link AX20 ale po pripojení na sieť mi úplne spomalí internet, pôvodne mám TP-link TL-WR841 ND a ten mi beží normálne download 80-90 Mbps akonáhle ho odpojím a pripojím AX20 tak mi rýchlosť klesne na 13-20 Mbps miestami to úplne odpojí sieť.
Neviete mi prosím poradiť čo môže byť problém?
Aktulizoval som firmver, je to v podstate hneď prvý krok po nastavení routra, ktorý sám ponúkne, tiež som ešte kontroloval či mám poslednú verziu, net mám od lokálneho poskytovateľa (Alternet) kontaktoval som ich, podľa nich by malo byť všetko OK, zaregistrovali aj nový router podľa MAC adresy, net mám 75/15 Mbps.
Ping mi ukazuje:
PING google.com (142.251.36.78): 64 data bytes
Reply from 142.251.36.78: bytes=64 ttl=248 seq=1 time=11.529 ms
Reply from 142.251.36.78: bytes=64 ttl=248 seq=2 time=11.716 ms
Reply from 142.251.36.78: bytes=64 ttl=248 seq=3 time=11.430 ms
Reply from 142.251.36.78: bytes=64 ttl=248 seq=4 time=14.348 ms
--- Ping Statistic "google.com" ---
Packets: Sent=4, Received=4, Lost=0 (0.00% loss)
Round-trip min/avg/max = 11.430/12.256/14.348 ms
ping is stopped.

sice se mi tomu nechce ve 21.století věřit, ale někteří poskytovalé mohou registrovat připojení na mac adresu. při připojení jiného zařízení buď připojení úplně blokují, nebo nastaví nějaké servisní minimum.
takže pro jistotu si přečti mac adresu starého routeru - bude na štítku zespodu, anebo ho vidíš v menu "status".

tuto mac adresu naklonuj novému routeru: "clone mac", restart přes napájení (ne reset přes tovární menu).

jsou všechny lan kabely v pořádku? 8-žilové, nekřížené?

hledal bych problémy mezi WAN portem a zařízením poskytovatele. Zkus vyměnit kabel (za plně 8-žilový/4-párový), případně natvrdo nastavit rychlost 100FD namísto automatiky.
Totéž bych provedl na LAN portu k PC a případně ověřil, zda se problém projevuje i na wifi. Pokud ne, je to na LAN straně.