Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dedikovaný server - rychlost disků

Zdravím,

nemá tu prosím někdo zkušenosti s poskytováním dedikovaného serveru pro širší veřejnost? Jde o to, že teď mám asi 3 dedikovaný servery, každý 2x 1 tb, 32 gb ram, Intel Xeon 1231v3 3.4 GHZ..
Disky jsou ve všech SATA 6G 1T 7.2k, zatím.

Poskytováním pro širší veřejnost myslím konfigurací serveru jako klasický webserver na dedbianu, mailserver atd s tim, že budu mít rozhraní pro založení domén na serveru.

Předpokládám do léta celkem dost klientů, z toho aktivních cca 100 webů.

Zátěž můžu postupně podle potřeb rozložit, to je v pohodě. Spíš mě zajímá jak je to s disky.
Je nějak reálně poznat to, že na serveru nebudou ssd disky? Jestli se to nějak negativní podepíše na výkonu samotného serveru a případně webů?
Do budoucna když bude třeba ssd disky pořídím, ale zajímá mě to teď obecně jestli je tam nějaký velký rozdil v rychlosti. Má někdo zkušenosti?

Mame.
Rozdiel je velky v zavislosti od toho co server robi.
Tie ervre su virtualne, ci fyzicke? Lebo aj to je rozdiel.
Pri klasickej praci mailservera, ci weboveho servera asi poznat nic nebudes.
Ale ak bude mat niekto 20GB mail schranku a hodi si hladanie mailu cez webmail tak tie ssd by uz poznat bolo a to dost.
Rovnako moze byt poznat rozidel pri vyhladavani v db webov a pod.
Ked sme na poradni prechadzali z hdd na ss zrychlil sa cas vyhladavania v db (cca 80GB) asi 6 nasobne. Nacitavanie stranok sa zrychlilo minimalne, repektive predtym nebolo tiez pomale, teraz (aspon u mna naskakuju stranky okamzite).

Super, díky moc za odpověď. Ano, všechny servery jsou dedikované fyzické, takže do budoucna je výměna disků možná. Teoreticky bych to viděl tak, že bych ty ssd dal třeba na jeden server, tam postupně naházel náročnější weby a postupem čas kdyby bylo třeba přešel na ssd všude. Ale teď do začátku kdy zas tak velký nápor neočekávám mi přijde zbytečné investovat do ssd.