Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový PC do 85k na hraní her

Zdravím
Rozhodl jsem se postavit novou herní mašinu a chtěl bych od vás poradit jestli by jste třeba něco změnily nebo by se dalo někde ušetřit, děkuji předem.
Zatím bych to viděl takhle:
CPU: 7800x3D co přijdou teďka v únoru
MB:https://www.alza.cz/gigabyte-b650-aorus-elite-ax-d7458409.htm
RAM:https://www.alza.cz/kingston-32gb-kit-ddr5-6000mhz-cl36-fury-beast-black-d7417202.htm
GPU: mám dilema GIGABITE/PALIT/GAINWARD/innor3d RTX 4090
Zdroj:https://www.alza.cz/corsair-rm1000e-d7468284.htm
Case: https://www.alza.cz/fractal-design-north-charcoal-black-d7571092.htm
Nvme: mám neni treba
CPU chladic: mam neni treba
PC: bude primárně na hraní her ve 2K a 4K a nejnovějších titulu. Sestavu bych chtěl postavit někdy zhruba březen/duben.

Jojo stim počítám jen jsem tma dával zrovna to co bylo skladem jen. Co třeba paměti nebudou chtít lepší časování ? Frekvenci asi nechám tich 6000 ale zase časování je o dost dražší.zakladbi desku jsem přemýšlel buď tuhle nebo od Asus strix.

Někdo desky Gigabyte nemá v oblibě, já jsem naopak spokojený. Otázka je, jestli má cenu připlácet za Wi-Fi modul na desce. Předpokládám, že to PC bude připojené kabelem, ale na druhou stranu se Wi-Fi modul může někdy hodit.
Každopádně ani s deskou Asus neuděláš chybu. Kdybych vybíral pro sebe, vzal bych Gigabyte, ale jen kvůli tomu, že ty desky mám snad ve všech PC a nikdy jsem neměl problém.
Aušus, pardon, Asus moc nemusím, ale tím nechci říct, že jsou horší nebo lepší než Gigabyte. Je to vážně na tobě. Pokazit se může kdykoliv cokoliv. Můžeš mít desku za 10k a taky se může pokazit. Kdyžtak si pročti nějaké uživatelské recenze, z jednoho názoru se vybírat stejně nedá.

Gigabyte má výbornou utilitku Easy Tune, kde můžeš kartu ještě malinko potaktovat, pokud máš i desku od GB, tak i procesor a RAM, ale to já dělám v BIOSU. Každopádně můžeš regulovat ventilátory, nastavit si podle teploty křivku otáček atd. Ostatní výrobci mají nejspíš taky něco podobného, ale nepátral jsem po tom.
Palit, Inno3d bych nebral, na mě jsou v zátěži dost hlučné. Palit jsem měl jednou v životě a odešla těsně po záruce. Gainward má v PC synátor pár let a zdá se být v pohodě.
Asi bych si hodil korunou, jestli vzít Gigabyte nebo Gainward. Taky záleží, jaký bude rozdíl v ceně. No jo, nezávidím Ti to. Ale ať vybereš cokoliv, snad to bude šlapat podle Tvých představ.

Cenově vychází právě skoro stejně, jinak je to teda podobný asusu máj taky takový prográmky na trochu poladeni taktu a tak, Asus jsem měl vždycky ale teď je to opravdu dráhy a jestli ta grafika bude topit o 2 stupně víc nebo bude malinko hlučnější měnit tak nežere než za to dát opravdu 10k navíc, ale jak říkám je ještě čas na to minimálně pár měsíce nějak to nehonim ale snad se rozhejbu než přijde zas nová generace jak bývá. 😅 Ale určitě tam hodim ten seasonic když bude snad nasklade to samé platí i pro ostatní věci. Jinak co říkáš na tu case je to teda od fractalu tak doufejme že bude dobrá.

Já se už včera na ty grafiky díval a vzhledem k cenám bych taky volil ty značky co jsi psal. Za MSI nebo Asus je pekelný příplatek. Načetl bych si recenze hlavně co se týká chování chladiče.
S deskou jsem v pohodě a jinak tam toho moc nemáš, resp. máš už doma.

Zdroj bych volil s tím strašným 12PWR konektorem, brzo jich bude víc. Nebo k tomuto ten kabel dokoupit
https://www.alza.cz/corsair-premium-individually-sleeved-12-4pin-pcie-gen-5-12vhpwr-600w-cable-type-4-black-d7587418.htm?kampan=adwkom_komponenty_pla_all_obecna-css_ostatni-komponenty-redukce_c_1003717___DO101a16a1_602743699820_~140047707480~&gclid=EAIaIQobChMIhLPTpJvq_AIV0QN7Ch1ySAXdEAQYASABEgKrffD_BwE

jojo asi jsem rozhodly pro ten gigabite, kazdopadne stim zdrojem to tak taky premyslim ze koupim rovnou stim konektorem ve zdroji a zjistil jsem ze mam cas do dubna nez vydaji 7800x3d dneska akorad vydali video bude stst 450$ coz bude u nas asi 11-12k coz neni tak hrozny ale uvidime spis jaky bude velky narust vykonu ale nejspis ji vezmu. Jinak dekuju za potvrzeni u grafik taky mi prijde nesmysl ten priplatek. BTW ten kabel je dobrej prepal s cenou.

No uvidíš ještě můžeš zvážit Intel podle toho co tu grafiku stihne víc krmit.

Ten kabel není nejlevnější ale snad nehoří. Jsem rád že jde dokoupit mám Corsair 750. Pokud se podíváš na ceny zdrojů s tím konektorem uvidíš teprv přepal:-) ale půjde to dolů až přijdou další značky.

Tak prý na konci února. Zrovna ten 7800x3d co chceš má mít jen 5ghz. Takže co nažene tou cache možná ztratí proti
Rychlejším 7900x3d a 7950x3d.

Ty dva zas budou mít půlku na 5ghz a půlku rychlejší.
Z toho.mam dost smíšené pocity. Už vidím jak to Windows sheduler přehazuje jak horký brambor tam a zpátky.

https://www.cnews.cz/ryzeny-7000-s-3d-v-cache-vyjdou-na-konci-unora-vrcholny-herni-vykon-ale-bude-za-horskou-prirazku/

Mě vadí že není obyčejný 7800x aspoň na max 5.5ghz

Nakonec možná bude nejlepší vzít 7900 za 12.
Nebo Intel 13700.

no ta moje 7800x3d ma vyjt az v dubnu zacatkem takze mam cas pohodovej a taky jsem an to koukal no zda to ovlivni hodne vykon to se uvidi, kazdopadne muez se stat ze mrknu spis po te 7900 ale to se uvidi az po testech do te doby nikdo nic nevi bohuzel.

Určitě počkám doufám že něco takového udělá seasonic tomu věřím nejvíce. Jinak bych se chtěl zeptat má smysl připlácet zhruba 700-1000 za ramky typu cl32 6400 nebo má smysl nechat cl36 a 6000? Koukal jem na ytb ale byl tam rozdíl kolikrát jen 2-5fps ale celkově jestli to udělá hodně ?

má smysl připlácet zhruba 700-1000 za ramky typu cl32 6400 nebo má smysl nechat cl36 a 6000?

Má, ale málo kdo z nás je kvůli financím ochotno. Sám bych také volil levnější kvůli penězům, kdybych se ale na finance ohlížet nemusel, tak rozhodně CL32/6400.

Dej ale pozor na napětí, DDR5 byly stavěny na 1,1V. Protože při těch přetaktech ty paměti potřebují víc, tak snad neexistuje jediný model na vyšší frekvenci, který by to splňoval. Takže tam výrobci cpou 1,25V nebo dokonce 1,35V, z čehož bych už měl trochu obavu. Viděl jsem i paměti, které mají na štítku, že si při té vysoké frekvenci vezmou 1,4V. Na to už bych se vykašlal a neriskoval si snižování životnosti.