Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čtení logu z routeru

Zdravím, potřeboval bych prosím radu. Poslední dobou mi dost začal padat internet, výpadky jsou většinou několikrát za den ale pouze v řádech minut či desítek minut. Potřeboval bych poradit, jak mohu z logu routeru TPLink AX20 vyčíst tyto pády, respektive zda budou v logu napsány a případně “jak”. Díky

co znamenaji ty pady - nejde wifi, nebo i pc pres kabel?
sviti divne ledky na routeru?
nebo se pri padu dostanes do nastaveni routeru (opis si jeho ip, nebo si rovnou udelej na plochu zastupce do nastaveni routeru) - ale nedostanes se dal na net?
cili funguje ping na router, ale ne na dns nebo na branu poskytovatele, a uz vubec ne na net?
(adresy vidis ve wan nastaveni routeru)

a ten log sem pastni, nebo nekam na "pastebin", jestli ma router aktualni cas a log tak dava smysl

tak si jeste opingej branu poskytovatele, dns poskytovatele (rovnou doporucuju zmenit za jine 'public dns', treba 1.1.1.1 + 8.8.8.8) a muzes jim to nahlasit:
- jestli nepingnes na jejich branu, je problem na trase k tvemu baraku
- jestli nema ping az jejich dns nebo web, upadl cely poskytovatel. to jim hlasit nemusis, to si hned vsimnou, protoze ani jim nejde objednat pizza.

Třeba dnes jsem měl několik výpadků a poté dokonce nešel internet cca 2 hodiny, to ale bylo způsobeno výpadkem proudu v části města. Výpadek byl mezi 14 a 16h a toto v logu třeba vůbec nelze vyčíst. viz. https://ctrlv.cz/Gi0w

Takže znovu moje otázka zní, dá se někde vyčíst výpadek sítě ? (ať už na mé straně, či na straně poskytovatele)

teoreticky tě zajímá wan_on, wan_off
jiná věc je, že to může vést do nějakého aktivního prvku v domě a i když od poskytovatele nepůjde net, ty můžeš mít pořád wan_on
jen ty víš, kdy máš nějaké výpadky nebo kdy restartuješ router - vidíš, jestli tomu ten log odpovídá, nebo co znamenají ty výpadky co 5 minut.

na test připojení mám napsanou batku, kdy postupně pingnu uzly mého připojení za sebou (a filtruju výpis na "ttl"), z toho jde tipnout kde je výpadek - v případě chyby by se objevil komentář a batka nepokračuje.
lehce anonymizovaný výpis:

        Adresa IP . . . . . . . . . . . . : 192.168.0.11

ROUTER_LAN: 192.168.0.220
Odpověď od 192.168.0.220: bajty=32 čas < 1ms TTL=64

BYT_WAN: wan_od_mikrotiku.sn.mynetname.net
Odpověď od w.w.w.w: bajty=32 čas < 1ms TTL=64

ISP gateway: g.g.g.g
Odpověď od g.g.g.g: bajty=32 čas=2ms TTL=63

DNS1: 94.74.192.252
Odpověď od 94.74.192.252: bajty=32 čas=2ms TTL=58

ISP DHCP: d.d.d.d
Odpověď od d.d.d.d: bajty=32 čas=1ms TTL=57

IP webu ISP: 8.8.8.8 ... poskytovatelé se furt mění, dal jsem tam radši ip google-dns
Odpověď od 8.8.8.8: bajty=32 čas=7ms TTL=112

WWW: www.google.com
Odpověď od 142.251.36.100: bajty=32 čas=7ms TTL=112

*** vsecko funguje ***

Výpis trasy k www.google.com [142.251.36.100]
s nejvýše 30 směrováními:
  1    < 1 ms    < 1 ms    < 1 ms  192.168.0.220
(...výpis tracert)
Trasování bylo dokončeno.

jak jsem psal vys, router ti muze psat wan_on, i kdyz net nepude.
nebo si porid vlastni logovatko z nevyuziteho raspberry pi.

zatim jsi nepsal, jestli vubec log jak ho vidis v routeru dava smysl, jestli odpovida skutecnym vypadkum.
(cas v routeru vzdy nemusi odpovidat vychodni evrope, zkontroluj)

Podle mě log z routeru vzhledem k výpadkům smysl nedává a WAN on-off tam mám skoro pořad.

Na co jsem ale narazil je uptimerobot.com, který umi hlídat a pingovat jak HTTP tak ip, ale nepřišel jsem na to, jakou IP tam zadat aby mi to hlídali moji síť. Asi bych musel mít veřejnou IP ne?

Jinak to se mi zda skvělý přesně pro moje účely, dá se nastavit hlídání (5-30 min) tuším, posila i notifikace apod. Teď ještě, jak to nakonfigurovat…