Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nová GPU k i5-4570

Ahoj,

vlastním PC sestavu s procesorem Intel i5-4570, zdroj Seasonic Focus Plus 550 Gold.

Doteď jsem měl GPU od AMD - R9 280x, která se ale po x letech odporoučela (měla už nárok).

Sháním nějakou novou náhradu za 280x. Jsem občasný hráč spíš starších her, na spousty her mi stačí i integrovaná grafika v procesoru, ale jsou hry, kde by externí grafika přišla vhod. S 280x jsem neměl problém spustit jakoukoliv hru, kterou jsem si chtěl zahrát, na vyšší detaily.

Monitor mám 21:9 (2560:1080).

Jaká je nejlepší grafika, kterou bych si mohl vzhledem k mému procesoru pořídit? Nemám problém ani s nějakou bazarovou grafikou. Netuším, jestli se vyrábí nějaká nová, která by nebyla příliš k mému procesoru. Nechci za to ale utratit majlant, zároveň ale nemám ponětí, za kolik se grafiky mého požadavku pohybují?

Mnohokrát děkuji za radu!

Mam i-4590 a k tomu R9 270 a je to asi taka idealna kombinacia.
Cokolvek silnejsie by uz asi brzdil procesor.
Takze hladaj na bazare nieco obdobne ako si mal.
Z novych grafik asi nejaka Gt1050, co je cca na tej urovni.
Gt1650 uz by boli zbyocny overkill.
Hodnota zostavy je 100-150 eur, otazkou je, ci ma zmysel kupovat tam novu grafiku za 100-150 eur.

Mne tiez, ale vymene sa nevyhnem, grafiku som uz musel raz prepekat a akonhle sa pokazi nema zmysel ho uz viac drzat pri zivote.
Keby som nestrihal na nom idem do repasu s i5 6-7 generacie, ale tam by som nestrcil grafiku externu, takze dalsie pc bude bude nejake AMD so solidnym APU, alebo sa plesnem a nieco postavene na 2xxx. 3xxx grafikach.

grafiku som uz musel raz prepekat

Z jakého důvodu? Můj aktuální problém s 280x je ten, že se mi na monitoru ukazují různé čáry, tečky, PC zamrzá apod. Mohlo by to teoreticky pomoct? Jak na to případně? Třeba oživne. :)

Také mě napadla cesta APU (pořídit jen MB, RAM a CPU) ale asi se mi nechce tolik investovat do PC.

Ač to vypadá jako vtípek, tak to opravdu většinou zabere. Dá se použít i horkovzdušná pistole, ale musíš vědět kde přesně. Když to dáš do trouby, tak se "přetaví" všechny spoje. Důležité je oddělat všechny plastové části (krytky portů atd...) Hlavně je důležité mít kartu otočenou tak, aby byly kondenzátory nahoře, protože jinak odpadnou a je zbytečná práce navíc to opravit. Můj první pokus dopadl katastrofálně, protože jsem dal kartu naopak, kondenzátory dolů. Z toho jsem se poučil a další dva pokusy už dopadly výborně. Teda až na reakce, že je v kuchyni smrad a co tam dělám :-D Stálo to ale za to.

https://www.czc.cz/asus-radeon-dual-rx6500xt-o4g-4gb-gddr6/336591/produkt

Jistě, není to na vyšší rozlišení než fullHD a není to vhodné na nové hry, které umí využít 6 jader, ale ty starší si luxusně zahraješ na ULTRA.

P.S. Ani 21:9 v tomto případě nevidím s tím rozlišením jako problém.

Nahoře, jak radí zapečení grafiky bych každopádně zkusil, nic tim neriskuješ, tak jako tak, když to nevyjde, kupuješ novou.

Jasně že zapomněl, díky za opravu.

Skutečně je to tak, že od AMD je nejlevnější použitelná grafika RX 6600, cokoli níž není použitelné kvůli tom, že AMD ušetřilo na 4 linkách pár dolarů. Rázem se to totiž ve starším PC nedá použít, respektive to bude mít poloviční výkon.

U NVidie je to tak, že mezi RTX 3060 a RTX 3060Ti je větší výkonový rozdíl než-li cena, takže obvykle je lepší si přišetřit na tu výkonější.

U AMD se karty doprodávají a časem nebude mít AMD nic, když novou generaci zapíchli. RX 6700 myslim už se i doprodala nebo bude brzo končit. Ale je tam RX 6700XT, která snad má dobré zásoby a bude ještě nějakou dobu dobře sehnatelná. Výkonem je podobná jako RTX 3060Ti.

Vedle v tomto ohledu nejsi. AMD akorát zvrzalo ty levné karty, tam neni moc co řešit a buď NVidia nebo jít rovnou do APU.