Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Monitor na úpravu fotografií kolem 20 000,-

Sháním nový monitor pro úpravu fotografií. Pokročilé retuše, fotomontáže... Parametry minimálně 27" s rozlišení 2560x1440. 4K už ne, to by už PC brzdilo. Všechny úpravy dělám v sRGB, takže podmínka je, aby bylo 100% pokrytí sRGB. Důležitá je přesnost barev - kalibrační sondu mám. Ale hlavně rovnoměrné podsvícení po celé ploše. Vím EIZO je top, ale víc jak 23000,- už dát nechci.
Do oka mi zatím padly tyto dva

https://www.megapixel.cz/benq-sw270c#section-parameters

https://www.fotoskoda.cz/viewsonic-vp2776-193389/

Ten Viewsonic mě láká víc, ale nemám s touto značkou zkušenosti. Teď mám Benq BL 2420PT, ale chci už prostě něco většího a lepšího.
Změna kategorie, původně: Hardware (Kurt)

Mrkni ještě na značku Dell. Ideální je ale přesné srovnání, abys viděl fyzicky stejný obraz na jednotlivých monitorech. Za mě jedny z nejlepších monitorů, co se týká barev a pozorovacích úhlů, ale nejsem grafik a nemám takové nároky jako Ty. Za mě bych ale značku Benq nebral.

Měl jsem tu čest pár modelů BenQ opravovat a vevnitř mně to celkově nepřišlo zrovna kvalitní. Je mně ale jasné, že každý výrobce má své plusy i mínusy. Je to ale jak píšeš. Každá značka má své TOP modely. Rozdíly můžou být u stejných modelů v elektronice i obrazovce a bez přímého porovnání obrazu na stejném HW se moc poradit nedá. Dobrá značka je i LG. Před lety bych si to nekoupil, ale teď s tím nemám problém. Takže za mě, porovnej to přímo v prodejně na stejném videu nebo stejné fotce a vezmi co Ti přijde přirozenější.

OK, a jak by ji brzdilo rozlišení 4K brzdilo? Já jedu QHD na integrované grafice a bez problémů.

NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti - Video features:

Multi-monitor:	                Up to 3 displays
Maximum digital resolution:	7680 x 4320 @60 Hz
Maximum DP resolution:	        7680 x 4320 @60 Hz
Maximum DVI resolution:	        2560 x 1600
Maximum HDMI resolution:	4096 x 2160 @ 60 Hz
HDMI:	                        Yes
HDMI version:	                2.0b

No jo, uznávám, že ty tvoje CPU a grafika nejsou na dnešní poměry extra výkonné, ale zase se kvůli tomu ochudit o vyšší rozlišení, no, je to na zvážení. Až upgraduješ sestavu, abys nelitoval, že budeš koukat do "mrňavého" 27" monitoru. ;-) Mimochodem, doufám, že máš v sestavě SSD.

Jinak doporučuju tuto stránku:
https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/by-usage/photo-editing-graphic-design

Je tam i přehledná tabulka, v pravém sloupci si můžeš vyfiltrovat vlastnosti....
https://www.rtings.com/monitor/tools/table

Na upgrade sestavy teď rozpočet nebude, protože teď ještě pořizují jeden objektiv za 30 000,-
Podle té stránky doporučují Dell U3223QE, ale je 4k rozlišení. Nebude ten Viewsonic conjsem postoval nahoře tedy lepší?
Ale v této cenové kategorii chci samozřejmě to nejlepší co se pořídit dá, abych pak nelitoval....

Já mám Dell G3223D, ten má právě rozlišení "jen" QHD a maximální spokojenost. Hlavně proto, že jsem ho sehnal na inzerát skoro za 50% ceny (starý čtyři měsíce, s fakturou). Ale nejsem profi fotograf, takže nedokážu posoudit jestli by ti vyhovoval. Jen je to taky možnost, pořídit monitor z druhé ruky, občas se objeví pěkné kousky za dobrou cenu.

Ten Viewsonic nevypadá špatně, vytýkají mu že nemá 4K a vysokou cenu:
https://www.digitalcameraworld.com/reviews/viewsonic-colorpro-vp2776-monitor-review

Kupuj jednoznačne 2160p. Ak výkon tvojho HW nebude stačiť v určitých programoch tak jednoducho prepneš na 1080p. Monitor sa kupuje na dlhé obdobie. Chceš si teraz kúpiť 1080p alebo 1440p? Prejde zopár rokov a budeš si trieskať hlavu o stenu že nemáš 2160p monitor. Takže neobmedzuj sa v tomto.

Ak by som pre seba teraz kupoval monitor tak chcem 2160p, HDR, veľkosť 30-35", flickerfree, nastaviteľný stojan, IPS, 120hz+. Našťastie nemusím kupovať monitor a som veľmi rád pretože som sklamaný z trhovej ponuky monitorov. Monitor je totiž posledný zobrazovač ktorý nemám OLED/AMOLED. Nemôžem si pomôcť ale tie LCDčka na tisíc spôsobov s "ultra" novinkami každý rok a furt je to ten istý hnusný panel ktorý nevie zobraziť čiernu farbu pre každý pixel zvlášť. Dúfam že môj aktuálny monitor ešte prežije zopár rokov a snáď do tej doby dôjde na trh za rozumnú cenu panel ktorý vie zobrazovať ako OLED a zároveň nech to vydrží statický obraz zobrazený desktopom.

Několik Dell-ů jsem viděl a neseděli mi (takové "hemžení"). Mám slušné Eizo, takže mám určitý "nátisk". Asi před 4 lety jsem vybíral monitor pro známou, nějaké HP 24" 1920 x 1200, konkrétní typ už si nepamatuju, ale mělo to velmi dobré pokrytí sRGB, malou deltu a byl z fabriky zkalibrovaný. Řekl bych, že byl zcela srovnatelný s mým (podstatně dražším) Eizem a byl zrovna nějak v akci asi za 12000,- (později stál víc) a byl to teda dobrý kauf. Něco takového bych si koupil (teda jako stejný typ ve větším provedení). Pointa románu: mrkni i na HP.

Díky moc všem za rady. Takže z toho všeho mi vyplívá, že nejdřív budu muset přestavět komp.
Bedna by zůstala. Ramky mám DDR4 48 GB 2400 MHz ty by taky mohly zůstat.Pak mám 500GB m2 SSD na systém a pak 2TB klasické SSD na ostatní. Také by zůstalo. Takže zbývá nový zdroj - mám slabý, základny deska, procesor a grafická karta. Mohli by jste poradit jaký tedy zdroj, desku, procesor a grafiku pořídit, aby to utáhlo montáže 32 Mpix obrázku s hodně vrstvami na 4K monitoru, který bych časem pořídil? Komp bude pouze na to focení, ne na hry. Tak ideální sestavu na práci, abych neměl zbytečně velký výkon za hodně peněz, který nevyužiji. Děkuji.

https://www.czc.cz/msi-mag-b550-tomahawk-amd-b550/291438/produkt

Já ti nevim s tou grafikou, jestli je to čistě na práci na fotky, mohla by stačit integrovaná:

https://www.czc.cz/amd-ryzen-7-5700g/323879/produkt

Nebo podle mého názoru ti stačí současná GTX 1050Ti a procesor k tomu dle financí:

https://www.czc.cz/amd-ryzen-7-5700x/341757/produkt
https://www.czc.cz/amd-ryzen-7-5800x/302194/produkt
https://www.czc.cz/amd-ryzen-9-5900x/302192/produkt

Ten zdroj máš jaký? Protože kvalitní GOLD 550W zdroj ti sestavu utáhne na pohodu, jinak:

https://www.czc.cz/seasonic-g12-gc-650w/331147/produkt

nebo si můžeš dopřát, respektive pécéčku můžeš dopřát:

https://www.czc.cz/seasonic-focus-gold-650w/260653/produkt

550W na CZC momentálně nemají.

Já ti nevim, jako 32" na fotky za mě lepší než 27", ale co se týká rozlišení, tak 27" i 32" může být 2560x1440. Na 27" ale 3840x2160 určitě ne, na 32" to rozlišení pokud to je na fotky, tak samozřejmě paráda. Jenže 32" 4K monitor, aby to bylo profi na fotky 100% sRGB jako minimum, tak jses na 30.000 Kč, s tím počítej.

Díky moc. Takže v tom případě zůstanu u rozlišení 2560 x 1440. Tím pádem ušetřím i za komp.

A teď tedy jaký monitor?

TOP by byl
https://www.megapixel.cz/eizo-coloredge-cs2731
Ale se clonou vyjde na 30 000,- ale měl bych na dlouho vystaráno

Pak se nabízí ještě ten
https://www.megapixel.cz/benq-sw270c#section-parameters

Ten Viewsonic má bohužel podle testů horší rovnoměrnost podsvícení a barev. EIZO a Benq mají 99% Adobe RGB. Ale já stejně pracují v sRGB, takže to není až tak směrodatné.
Nebo něco z řady toho Dellu?

Mám v tom už poradny guláš. Nechci šlápnout vedle. Ten můj Benq co teď mám má také rozlišení 2560x1440 a nemůžu říct, že by mi to nějak vadilo. Jen 24" je málo

Uplne zbytecne se v tom nipete a propadate gearfagottry. Pokud bych chtel aktualne monitor na upravy fotek a delal je v sRGB, sahnu nejspis po prvnim slusnem Dellu co si vyfiltruju dle pozadavku = U3223QE, 32" 4k a basta. Budete spokojen, ne ze ne - daleko vic vas budou omezovat vase schopnosti nez samotny hardware.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/u3223qe - pro sRGB staci az nekam, a uz "out of the box" je velmi slusne nastaveny.

edit - ups, je o neco pres 20, ale ne o moc = dosetril bych. :-)

Tohle je těžký poradit. Jestli víš, že ti na tvou práci stačí 27" monitor, tak za mě na stopro jdi do toho Eizo ColorEdge CS2731. Neni tam co řešit.

Jenom, když bys chtěl těch 32", což já třeba mám a je to pořádná plocha, tak potom na fotky už ten 4K dává smysl, ale jak sám píšeš, je tam důležitá i rovnoměrnost podsvícení a třeba profi monitory dělá Philips, jenže tu rovnoměrnost podsvícení nemají, jinak jsou výborné. Podobně jsi sám zjistil, že to má Viewsonic, takže bys zase skončil u EIZO a nedoplatil by ses.

Je teda jasné, že ideál by byl upgrade PC tak, jak jsem nastínil + 4K 32" perfektní monitor, jenže je zcela pochopitelné, že to jednorázově finančně nedáš a že si sám budeš muset zvolit, co teď a co až časem a udělat nějaké kompromisy.

Takže asi nezbývá než přestavět komp
Budou komponenty níže v pohodě? A nějaký chladič na procesor? Ramky by tedy zůstaly, stejně jako graf. karta a Case a SSD disky

https://www.czc.cz/msi-mag-b550-tomahawk-amd-b550/291438/produkt

https://www.czc.cz/amd-ryzen-7-5800x/302194/produkt

https://www.czc.cz/seasonic-focus-gold-650w/260653/produkt

K tomu bych zatím vzal Benq SW 270C. Podle recenzí je v této cenové nej. A pak v budoucnu 4k monitor, s tím že už na něj bude HW připravený

Má MSI GTX 1050Ti, procesor Intel Core i5 7400, 48 GB RAM.

Ten procesor je zralej na upgrade bez ohledu na monitor. A osobně bych viděl lepší upgrade teď, kdy může vyměnit jen desku a procesor, než za rok přecházet i na nový paměti až se současná DDR4 platforma doprodá.

Na tom neni nic nelogickeho, upravuju 24Mpix. rawy na 32" QHD - obvykle resis vzheld vseobecne (krivky, prepaly, barvy, vyzneni celku) - nenipes se v jednotlivych pixelech. Kdyz potrebujes doladit ostrost, detaily atd. tak si nazoomujes, Ctrl+/Ctrl- je tvuj kamarad. Znama - slusna fotografa ma roky nejake 24" full HD EIZO, a menit nechce - vyhovuje ji.