Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Posouzení sestavy?

Dobrý den, skládám si PC, ale nejsem si jistý, zda některý z komponentů není možné nahradit za jiný v podobné cenové relaci za příslibu lepšího výkonu. Rád si nechám poradit od zkušenějších, takže pokud někdo bude mít chvilku, kdy by se nudil, ocenil bych zhodnocení a konstruktivní kritiku. PC má sloužit především ke hraní her.

Základovka: ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI D4
Procesor: Intel Core i5-13600K
Grafika: MSI GeForce RTX 3060 GAMING Z TRIO 12G, LHR, 12GB GDDR6
RAMka: Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR4 3600 CL18
SSD + HDD: Samsung 870 QVO, 2.5" - 2TB + Seagate BarraCuda, 3,5" - 2TB
Zdroj: Be quiet! Straight Power 11 - 1000W

Chlazení: ASUS TUF GAMING LC 240 ARGB

Díky moc!

1000W zdroj k tomuhle je holý nesmysl. Utáhne to v pohodě s velkou rezervou až někam 650W.

Proč probůh základní desku s WiFi, má to nějaký smysl? Desktop vždy raději připojit kabelem.

Samsung 870 QVO je QLC srágora, nebrat. Chcete TLC = 870 EVO (nebo WD Black atd.), nejlíp Pcie 4.0 takže třeba WD Black SN770.

Osobně bych tam dal spíš normální vzduchové chlazení, SilentiumPC Fortis 5 Dual fan třeba. Jo ty Intel přímotopy hicují strašně (proto bych spíš šáhnul po AMD), ale uchladit vzduchem to jde a je s tím míň mrzení.

Trošku confused jsem z doporučení vzduchového chlazení, je to fakt na místě? A stejně tak doporučení AMD? Nedostanu se pro podobný výkon až třeba na dvojnásobek ceny? Nebo je to dnes už jen stereotyp a předsudky?

Na základovce WIFI jako zálohu uvítám. Ale ještě pro srovnání, zvolit raději tuto? GIGABYTE Z790 Aorus Master - Intel Z790 nebo zůstat u předchozí ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI D4? Případně úplně jiná?

Jinak ostatní věci beru, RAMky bych prohodil za Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR5 6000 CL36, je to dobrá volba?

Disk na základě doporučení vezmu WD Black SN770.

A posledně, co se týče upgrade grafiky, časem bude pravděpodobně v plánu.

+ Nějaké doporučení na kvalitní skříň za rozumnou cenu pro tuto konkrétní sestavu?

Trpíš starými předsudky, AMD dnes překonává Intel levou zadní.

Vzduchové chlazení u takových výkonů je v pohodě, problémy bývají spíše s vodníkem.

U stolního PC nebrat wifi ani jako zálohu. Kabel jde natáhnout vždy a když náhodou odejde síťovka na desce (s pravděpodobností 0,001%), lze za tři stovky pořídit náhradní do slotu.

Další dotaz (až tě napadne další varianta) už prosím nezakládej a pokračuj v tomhle.

Tento rok vyšly první hry, které využijí víc jak ram jak 16gb (samotná hra zabere třeba 22giga v extrémním nastavení) (bradavice, Returnal, cosi na A a ještě myslím něco.) Než budou hry co využijí víc jak 32GB bude to trvat několik let.
Je zbytečné kupovat 64gb dopředu za vysokou cenu.

Největší slabinou je ta grafická karta, ta je 2roky po uvedení a měl bys koupit lepší. Rozhodně je to lepší nápad než se předzásobovat ramkama.

Jako hlavní disk byl použil
https://www.alza.cz/kingston-kc3000-nvme-2tb-d6817198.htm
tvoje deska pravděpodobně nebude mít chladič pro oboustranný nvme
https://www.alza.cz/axagon-clr-m2-alu-d5447160.htm?o=4
nebo https://www.alza.cz/axagon-clr-m2xl-aluminum-heatsink-for-m-2-ssd-d7631305.htm?o=7

Sata QVO je pitomost. Nové desky mají nvme které jsou desetkrát rychlejší v přenosu než sata a třikrát lepší v přístupové době.

Klasickou Baracudu nepotřebuješ nebo dokoupíš.

Pokud vodník tak třívrtulový.

Kvalitní skříň ? Vyber si co se líbí, co vyhovuje počtem USB vpředu nebo nahoře, co má nebo nemá proskléné okno a která má nahoře místo pro vodník. Zkontroluj délku grafiky aby se tam vešla a výšku chladiče cpu ( v případě vzduchového chladiče).
Od té doby cou jsou mechanické disky minulostí je to se skříněma jednodušší a i ty "papírové" nerezonují.