Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Herní PC sestava kolem 60k - názor

Zdravím,

z důvodu neustále rostoucích HW požadavků moderních her jsem se rozhodl upgradovat ze svého již staršího PC (viz podpis) na kompletně novou high(er)-end sestavu.
V žádném případě nejsem profesionální/competitive hráč (takže případné parametry s tím spojené neřeším), nicméně níže mám hrubou tabulku mých požadavků:

Cílová kategorie her: aktuální a nadcházející AAA tituly (jako reference teď např. Hogwarts Legacy)
Preferovaná kvalita grafiky: Ultra + ray-tracing
Preferovaný refresh rate: 100+
Očekávané rozlišení: UW-WQHD až 4K
Budget: ~60.000 Kč

Na CZC.cz jsem si naklikal nějakou základní představu a chtěl bych se vás prosím zeptat na názor - tj. jestli třeba něco nedává smysl, nebo jestli je něco overkill/bottleneck?

MB: ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI - AMD X670 (link)
CPU: AMD Ryzen 9 7900 (link)
RAM: Kingston Fury Beast Black 32GB (2x16GB) DDR5 5200 CL40 (link)
GPU: GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti GAMING OC 12G, 12GB GDDR6X (link)
SSD: Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 2TB (link)
PSU: GIGABYTE UD1000GM - 1000W (link)
CASE: Endorfy Signum 300 ARGB, TG (link)
Celková cena komponent výše: 56.614 Kč

Návrh komponent je opravdu jen hrubý, takže pokud se vám cokoliv nezdá, budu rád za jakékoliv připomínky :-)
Co se týče chlazení - je přibalený CPU chladič od AMD efektivní? Nebo dával by smysl jiný chladič (třeba i vodní)?

Předem velice děkuji za odpovědi :-)

Už sem dal souhlasím s RedMax.

Paměti co jsi vybral můžou být pomalejší než DDR4 3600.

Pokud oželíš RTX výkon je podle mě lepší kartou radeon 7900 xt s podobnou cenou a 20GB VRAM. Zrovna na ty bradavice se zdá 12GB málo, jsem zvědavý jak nvidia ustojí těch 8gb pro 4070/4060.

https://www.youtube.com/watch?v=8saKkirLNZY
najdi si víc podobných srovnání. nesledoval jsem to celé, až budu řešit nákup 4070ti/7900xt tak si to projdu důkladně

Ono je to těžký, nedokážu si představit, že si někdo bude kupovat grafiku minimálně za 23.000 Kč s tím, že oželí RT. Jako WTF? Opravdu nechápu, že by někdo něco takového v klidu přešel.

Takže tím pro mě osobně RX 7900XT padá. Na druhou stranu prostě RTX 4070Ti má značné výkonové propady ve 4K a prostě na to rozlišení ta karta není, takže si vlastně nedokážu představit, že dá nějaký člověk tak moc peněz za kartu, která 4K neumí.

Poradit se nedá, páč všechny 3 řešení jsou na hovno:

1. 4K bez RT = 7900XT
2. QHD monitor s RT = 4070Ti
3. 4K s RT = pekelně drahá 4080 a bůh ví, jak dlouho to RT bude dávat.

No zrovna já přemýšlím. Mám 3060 ti bude ji končit záruka tak bych ji rád včas prodal. Mám HD monitor uvažuju výhledově do roka o QHD. Takže buď 4070ti nebo 7900 XT s tím že ta první snad to QHD zvládne a nedojde ji pristi rok paměť. Nebo že ta druhá to QHD dá případně i s RT.

U optimalizovaných her by neměl být problém s RTX 4070 Ti a asi bych se jí na QHD úplně nebál vzít.

Problém je s tím 4K, HPET sice tvrdí, že v pohodě, ale logicky to moc nevychází a lidi, co tu kartu už mají, tak si na 4K stěžují, že to nedává. Logické je to proto, že NVidia na RTX 4070Ti dala hodně cache a tudíž si hra nakešuje data a pak je bere už jen po rychlé lince přímo na čip. Na QHD úplně v pohodě, jenže na 4K je těch dat nepoměrně víc a už to ta cache nezvládá, zatím jen u pár her, kde těch dat teče hodně a po 192 bitové sběrnici to prostě neprotáhneš včas. Takových her bude přibývat, proto to není karta pro 4K.

EDIT: Stačí, aby na podzim, kdyby se náhodou vokotili u AMD, vydala NVidia RTX 4070 Super na 256 bitové sběrnici a AMD bude zase někde na dně výkonu. Prostě NVidia vědoma si své nadvlády ty karty tou sběrnicí zadusila, aby mohla vydat časem ne o moc lepší a přitom o hodně výkonější. ]:)

NVidia nás sere asi všechny, ale neměl by to být důvod, proč kupovat grafiku od AMD. Platí, to co vždycky, rozhoduj se čistě podle peněženky a toho, co za své peníze dostaneš. Jesti se ti zdá, že dostaneš o něco víc u 7900XT, tak paráda, jdi do ní. Já o tom přesvědčen nejsem, ta grafika s tím, co umí taky mohla být levnější.

Navíc furt tam máš i možnost se rozhodnout, že zůstaneš na současné grafice. Sice její cena bude klesat, ale zase zároveň si pravděpodobně budeš moct ušetřit víc peněz na novou, když prodloužíš život té staré. :-)