Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Operating system wasn't found

Dobrý večer,prosím o radu. PC mi vypisuje chybovou hlášku: "An operating system wasn't found. Try disconnecting any drives that don't contain an operating system".

K pc mám připojeny dva externí disky. Jakmile disky odpojím tak to naběhne,ale fakt mě nebaví je neustále odpojovat a zapojovat.

Dle mého nevlastního strýce který mi PC skládal prý stačilo nastavit v BIOSu bootování z ssd disku. To jsem udělal a nepomohlo to.

Vyzkoušel jsem i pár rad na internetu,ale stejně to pořád vyhazuje hlášku o tom,že nebyl nalezen operační systém.

Vyzkoušel jsem přes příkazový řádek opravu spouštěcích souborů systému windows=nepomohlo
Oprava spouštění systému=nelze opravit.

Tak už vím kde je problém,ale nevím jak ho odstranit.

Už po několikáte v biosu vidím,že na 1.místě je HDD jako bootovací zařízení.

Už po x-té to měním na ssd disk,ale pokaždé se na 1.místo vrátí HDD.

Změny vždy uložím,ale stejně se to po čase vrátí samovolně zpět.

nastavuješ nejspíš nesmysl, přesněji: postaru start z mbr konkrétního disku a nejspíš je to u tebe špatně.

totiž: pokud to vědomě nevynutíš formátem disku, win10 se nainstalují už v novějším nastavení s gpt diskem.
jeho zavaděčem už není boot sektor jako u mbr, ale "windows manager" - volba která je vidět v biosu s uefi režimem.

ten system snad instaloval stryc, tak mi neni jasne proc se do toho montujes, po zapnuti to ma normalne jet.
cili mi tu chybi napsat, co jsi zmenil / zapojil noveho / zrusil stareho, ze to nestartuje.

funkcni system se vsemi ovladaci a zakladnimi aplikacemi se da komplet zalohovat (acronis true image, macrium a jine).
je to uzitecne hlavne u tech, kteri nevi co delaji, ale system jim najednou "samo" nestartuje a stryc uz s tim nechce mit nic spolecneho.

kdyz system nestartuje, nabootuju nejaky alternativni partition manager* a podivam se na ten disk:
- mbr disk ma typicky 100-500mb pidi oddilek, za nim uz jen zbytek disku pro systemove c:
takovy disk bootuje po volbe typu disku v biosu, startuje pak z aktivniho oddilu, coz windows spatne zobrazuje.
- gpt disk ma typicky 3-4 oddily, vetsou ten posledni oznaceny pro "restore". v biosu se pak zvoli "windows manager"

*) boot iso s partition managerem:
hirens64 nebo jeho alternativa, da se vygooglit iso minitool partition wizard, mozna jeste zachranne medium od aomei.

Proč bych se asi do toho montoval? Začíná mě to sr*t a potřebuju to nějak vyřešit.

Se strýcem už jsem to jednou řešil,to mi poradil právě ať na první místo v sekci boot v BIOSu dám ssd disk. Že prý instaloval systém z flešky a prý to zapomněl přehodit na ssd disk.

Poté co jsem vlezl do "záložky" boot v BIOSU tak jsem zjistil,že na prvním místě je HDD a ne ssd disk.

Takže jsem na první místo hodil ssd disk a doufal,že to pojede normálně. (Asi ne).