Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Operační paměť 2x32 GB DDR4 - jak zapojit a nastavit v biosu?

Zdravím.
Pořídil jsem paměti Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR4 3200 CL16
Základní deska MSI MAG B550 TOMAHAWK - AMD B550
Procesor AMD Ryzen 7 5800X
Chtěl bych se zeptat na zapojení pamětí, aby fungovaly co nejlépe. Doporučení zapojení podle manuálu desky jsou sloty A2 a druhy modul do slotu B2. Je to tak? A musím někde v BIOSu pak něco nastavit, aby chodily na 3200 MHz? Někde jsem četl, že jinak je možné že budou chodit jen na 2666 MHz.
Díky za rady

Změna předmětu, původně: Operační paměť (host)

Není důvod něco měnit, pokud to máš na nastavení SPD. Ta deska podporuje rychlost RAM až 4866MHz v přetaktovaném stavu. Dej je do desky podle manuálu do slotu A2 a B2. Já byl roky zvyklý je dávat do slotů A1 a B1, ale výrobce desky určitě ví, proč doporučuje vzdálenější sloty.
Pokud to nepojede podle uvedené frekvence, tak ji nastav ručně. Však uvidíš, třeba to pojede jak má na první dobrou (mělo by). Pokud tam přidáš ještě jiné RAM, tak se rychlost přizpůsobí té nejpomalejší.

"ale výrobce desky určitě ví, proč doporučuje vzdálenější sloty."
To neni výrobce ale celá platforma AM4.

Mám svojí teorii, jeden pár je nejpoužívanější zapojení ram,
je praktičtější že jsou ve slotech 2 a 4, nepřekáží chladiči CPU.

Základní desky jsou daisy-chain a T-topology.

Zatím mám v PC RAMky původní a díval jsem se do BIOSu a do CPU-Z. V Biosu jsem nastavil nastavil XMP profil 1 (profil 2 je úplně totožný) v CPU-Z mi to u všech modulů ukazuje kmitočet 1200 Mhz. Je to v pořádku? Myslím, že jsem někde četl, že se kmitočet dělí dvěma. Nebo mám v Biosu ještě něco nastavit? U frekvence pamětí je zvoleno "Auto" Nebo místo toho nastavit těch 2400 Mhz? Moduly jsou 2 x 8GB 2400 Mhz a 2 x 16GB 2400 Mhz

Ještě žě máš tak chytrou základní desku, bios si poradil dobře, že máš ramky ve špatných slotech.
To je první chyba, na druhou věc odpovím otázkou.
Preferuješ kvantitu ram nebo větší propustnost pamětí a rychlost infinity fabric ?

Nevím co tam máš za staré paměti. Víc jak 2ks tam můžou zpomalovat a jede se podle nejpomalejší.

Dej tam jen nové, zkontroluj v pravém rohu 1) zda tam bude 3200 a pokud ne tak na 2) to nastavíš.

CPU-Z mi to u všech modulů ukazuje kmitočet 1200 Mhz. Je to v pořádku? Myslím, že jsem někde četl, že se kmitočet dělí dvěma.

Skutečný kmitočet v mhz je opravdu poloviční. cpu-z by měl ukázat 1600 u nových. deska v biosu podle screenshotu ukazuje efektivní takže tam by mělo být 3200