Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr monitoru 31,5" s podporou HDR

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/88c324f4e7

Zdravím,

poradili byste mi jaký monitor z těchto 4 vzít? Nevím podle čeho to filtrovat už, četl jsem že i kdyz jsou všechny VA typ, tak se to stejnak může dost lišit v kvalitě. Ceny jsou dost podobné. HDR jsem chtěl na filmy, pc to prej podporuje. Jinak hry moc nehraju, a je to monitor tak cumim furt z jednoho uhlu (i když todle je trochu větší ale to asi nepoznám ne kdyz koukám třeba do rohu?) Tak velkou uhlopricku mam hlavne pro poker...

Děkuji

Změna předmětu, původně: Výběr monitoru (host)
Změna kategorie, původně: Hardware (host)

Ja hlavne nastavujem aby to bol minimálne 10bit. Kvôli farbám a tým sa mi výrazne zmenší výber. Každy má iný vkus. Ja napríklad by som už iný ako zahnutý monitor nechcel. Hz ak nehrávaš hry su pre teba viac menej nepodstatné.
Musíš skúšať. Kludne to možeš spraviť tak, že si ho objednáš a ak sa ti nebude lubiť tak ho do 3 týždňov možeš kludne vrátiť bez udania dôvodu a vybrať si iny

dospěl jsem k názoru že ten zahnutý monitor chci kvůli větší velikosti.

Taky jsem se dočetl že je asi spoustu "fake HDR" a že na windowsech to vypadá blbě (nevím teda jestli je to myšleno i na netflixu třeba)

zatím vybírám mězi těmito
https://monitory.heureka.cz/samsung-u32r590/#prehled/?sort-filter=price_asc
https://www.alza.cz/31-5-msi-g321cuv-d7501104.htm (ten má asi to fake hdr)
https://www.czc.cz/philips-328e1ca-led-monitor-31-5/266562/produkt

co se týče tich 10bit barev, tak prej to v praxi (pokud nedělám s graf programa) asi nepoznám ani ne

Už jsi měl zahnutý monitor? Jsi si teda jist, že to bude ok?

Píšeš totiž, že hry moc nehraješ a monitor by měl být hlavně HDR na filmy, takže bych si na tvém místě určitě zahnutý monitor dopředu vyzkoušel, než bych ho kupoval. Televize, kde se přehrávají filmy nejčastěji taky nejsou zahnuté nebo-li se vůbec nepočítá s tím, že se to bude přehrávat na zahnuté obrazovce, takže tě může výsledek zklamat.
Tím ale neříkám, že zahnutý musí být špatný, jen bych při předpokládaném neherním zaměření byl velice opatrný, jestli to bude pro tebe vyhovující.

Ve Windows funguje HDR úplně normálně (dokonce už tu je i kalibrační program), ale záleží od monitoru, tyhle certifikace nic moc neříkají, měl jsem i monitor s VESA HDR1000 a nebyl to žádný zázrak, každopádně pokud si platí nějakou streamovací službu (HBO Max, Netflix, apod.), tak ve Windows z prohlížeče pojede stejně max cca SD rozlišení bez HDR, protože PC není certifikované zařízení, možná i mobil rozjede lepší kvalitu (zřejmě to souvisí s určitým stupněm ochrany proti kopírování a android je na tom lépe jak Win, ostatně tu je AndroidTV apod.)

Třeba YouTube nemá problém se 4k HDR u obyč videí pokud to autor nahraje v HDR (ale zase placené filmy ne z YouTube, i když si zakoupíš 4k HDR kvalitu přes Win to z toho nedostaneš). Dále tu máme "šedou zónu", kdy si to odněkud stáhneš ve 4k HDR, což je vlastně jedině možné řešení pokud chceš dobrou kvalitu filmů i na PC.

Netflix už nepoužívám, ale jsem ho naposledy zkoušel před rokem i tu aplikaci z MS Storu a kvalita videa nic moc (i když to nešlo zjistit v jakém rozlišení to běží, HDR nefungovalo určitě). Ona se kvalita nastavuje automaticky na max. pokud to zařízení podporuje (a rychlost internetu samozřejmě), třeba HBO max mi píše 4k Dolby Vision i když se dívám přes prohlížeč, ale jede to max řekl bych 720p a jenom SDR, samozřejmě Dolby Vision na PC nefunguje (kromě teda pár her, kde se mi to povedlo rozjet), ale z aplikace TV v pohodě funguje max. kvalita.

V ČR je vlastnictví televize v domácnosti zpoplatněno speciální daní ve prospěch České televize a Českého rozhlasu ve výši 185 Kč / 1 měsíc (je možné, že je částka malinko jiná).

Tím chci jen upozornit, že nemusí platit, že kdo má PC + monitor má i televizi, naopak jsou zde lidé, kteří se této dani vyhýbají tím, že televizi (ani monitor s DVB-T tunerem) nevlastní. Ta rada teda nemusí být pro mnoho lidí přijatelná právě z tohoto důvodu.

Tak to máte dobrý, v Anglii se to taky pořád platí, ale přeci jen tam mají trochu jinou úroveň a aspoň jsou od toho osvobozeni sociálně slabí a důchodci. U nás v ČR naopak jdou úplně po každým a třeba poplatku za rozhlas se téměř vyhnout nedá, FM rádio je obsažené v kdečems. TV je snažší, zařízeních s DVB-T tunerem moc vyjma televize není a televize se dá nahradit monitorem, akorát člověk nesmí chtít velkou úhlopříčku, ale musí si vystačit do 42". Jsou sice i větší monitory, ale buď prezentační pro firmy nebo příliš drahé.

Já používám jako monitor u PC televizi protože to má prostě nejlepší možný obraz - až tak moc dobrý, že kolikrát není ani rozhraní co by protáhlo takové mohutné množství dat 2160p 120Hz full RGB vzorkování 4:4:4 s 10bit/12bit barvami akorát na HDMI 2.1, ale žádnou TV jsem si tam fakt nikdy nepustil, protože mě jednoduše nezajímá nějaký ČT apod. ale poplatky samozřejmě platíme, ale vtipný je že pak tu mám čistě monitor a ten měl horší obraz a ten používám jako TV 😃 s android krabičkou, takže vlastně všechno jedu úplně obráceně. Když to shrnu, tak vlastně to platím kvůli TV použitý jako monitor, který má tuner k připojení na anténu, ale nikdy jsem to nepoužil, vlastně náš dům nemá ani žádnou anténu na příjem pozemního vysílání.

O to je to horší, že to musíš platit, ikdyž na to nekoukáš. Já TV nemám, monitor mám ok, televizi neplatim a nestěžuju si. Táta TV má a co je v důchodu, tak ho vytáčí, že to musí platit, když přitom taky na DVB-T nekouká, protože už sleduje "jen" Netflix, Disney+ a HBO Max. :-) Pořád říká, že až ten Samsung odejde, tak koupí jen monitor a televizi odhlásí, ale ta kraksna od Samsungu jako naschvál drží. :-D

Za televizní zařízení se považuje každé zařízení určené k zachycení televizního signálu a to i takové, kde signál chytit nelze. Je teda ošemetné odendat TV tuner a přestat platit. Kontroloři České televize se o takového člověka budou jistě zajímat a pokud by získali důvodné podezření, že ten člověk vlastní televizi bez ohledu na její schopnost příjmu TV signálu, tak to poženou na sílu až před soud a díky té poměrně vágní formulaci toho co se považuje za zařízení s nutností platit poplatek, by mohli i vyhrát. Za mě teda je rozhodně čistší cesta pro člověka, který si nechce přidělávat problémy, televizi prodat a koupit si klasický monitor, jenže tátovi je další větší jednorázový výdaj proti mysli, takže jim dál platí co měsíc. :-/

Na svém webu má Česká televize jinou definici: Televizní poplatek má povinnost hradit každá domácnost, která vlastní televizi. Televizí je myšleno jakékoliv zařízení technicky způsobilého přijmout televizní signál šířený rádiovými kmitočty, družicemi nebo kabelovými systémy.