Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výměna SSD v notebooku

Dobrý den, mám stejný notebook Lenovo jako v tomto odkazu https://www.pocitacezababku.cz/lenovo-ideapad-3-17ada05-NTB006722-27.phtml, a napadlo mě, že bych vyměnil disk za jiný s dvojnásobnou kapacitou. Nyní mám k němu hdd v přenosném rámečku, ale uživatelsky je to méně komfortní.
Poradíte mi prosím, jaký bych vzhledem ke stáří notebooku měl koupit?
Nyní je tam Kingston NV1 500 GB.
A druhá otázka, má smysl ten původní nabídnout k prodeji a případně za kolik?

Jo tohle. U SSD problémy obvykle nastanou, když jejich kapacitu zaplníš víc jak z 90%. To se netýká jen Samsungu ale všech SSD a NVMe disků. Proto je lepší koupit disk s větší kapacitou. Pokud tohle pravidlo dodržíš, tak ten disk to PC přežije. Klasický harddisk funguje i po dvaceti letech, ale u SSD si myslím, že to bude problém.
Záruka 5 let si ale myslím, že je v pohodě a něco o spolehlivosti vypovídá. Jakou značku konkrétně zvolit Ti neporadím, protože může odejít jakákoliv.
Já by si asi hodil mincí, jestli vzít Samsung nebo Crucial a vyhnul bych se značce A-Data.

To je pro mě v pohodě, o takové rychlosti si můžu nechat jen zdát :-D
"Aktualizováno:
Dle zjištění webu Tomshardware, Samsung nový model vybavil větší SLC cache, místo původní 42GB verze tak SSD má 115 GB SLC cache. Díky tomu si SSD dokonce drží i o trochu vyšší rychlosti až do této velikosti zápisu, poté se ale propadne na zmíněných 830 MB/s. Starší model po vyčerpání SLC cache po 42 GB zapsaných dat sníží rychlost na zmíněných 1,6 GB/s.
Jak je vidět na videu, při přenášení 200 GB dat to stihnou oba SSD takřka za stejný čas, při dalším množství dat už ale platí, že starší model je dvakrát rychlejší."
Pro mě nic tragického za tu cenu. Pro ty, kteří potřebují denně kopírovat stovky GB dat a řeší rychlost, to problém být může, s tím souhlasím a dobré vědět.

Jo no, v tom s Tebou naprosto souhlasím. Občas se divím, co jsou výrobci schopni vytvořit, aby se snažili konkurovat cenou, ale na kvalitu se neohlížejí. Asi mají politiku nastavenou tak, "Jsme kvalitní firma a máme dobrou reklamu, takto alespoň prodáme více kusů, než nám na to zákazníci přijdou". Do toho šetří kde se dá na kvalitních součástkách. Je to škoda, těch skutečně kvalitních značek celkem ubývá a není to jen v IT oblasti.

kvůli čínské politice nulové covidové tolerance docházelo ještě loni (rok po odeznění ve světě) k absolutním odstávkám linek či celých fabrik, dopravních řetězců, znásobení lhůt vyřizování logistiky - nebyli lidi, uvěznili je doma.
takže všichni asijští výrobci látali z čeho se dalo.
někteří desky s výrazně horšími parametry označili pozměněným názvem. samsung podvedl zákazníky v tom, že zanechal původní značení i cenu za degenerovaný šmejd.

Odpovím sice jako reakci na vás, ale je to všeobecná odpověď.
Ten notebook je v zásadě 4 nebo 5 let starý a doteď tam běhal ten Kingston. Teď vlastně skoro každý bude asi rychlejší, navíc velké soubory řešit nebudu, takže by mi stačilo cokoliv podle ceny. Chtěl jsem jen názor, když už něco vybírám, co za ty peníze, to lepší z možných. Přece jen jsou na trhu různé typy od nějakých 13 stovek výše, takže šetřit pár korun nemá smysl, na druhou stranu, přeplácet taky ne.
Moc děkuji za odpovědi, ten konkrétní Samsung seženu o nějaké 3 stovky levněji než crucial, který zase bude lepší, asi si fakt hodím korunou. Předpokládám, že s oběma budu spokojený.

u ssd je kromě rychlosti stejně zajímavým parametrem ještě iops. já navíc pro systémový disk preferuju osazení dram cache.
ale auta a it výrobky jsou obor, kde se snad nejvíc lže zákazníkům.
takže výrobci udávají rychlosti nebo iops pro plně osazené modely s největší šířkou sběrnice, ale pro nejnižší kapacity to nemusí platit. existenci dram cache kvůli svým lowcost modelům zase zatloukají.

takže ten hod korunou není tak špatná metoda výběru.

Děkuju, to bych byl moc rád.
Mám notebook, který byl dělaný i ve verzi s možností druhého 2,5 hdd, a na desce je proto 7pinový konektor. Ale chybí mi tam ten kablík s přechodem na hdd a ten plíšek, co by disk držel.
On je to takový kompromisní notebook, displej je TN, podporuje ssd jen generaci 3 a ramky max 12 GB a 2400 MHz, ale ještě poslouží.
Ten původní disk, podle toho, jak vypadá, má řadič phenom a paměti možná i TLC, tak je mi líto ho dát do sběrného dvora a klidně ho využiju, když to půjde. V zásadě, kdybych nechtěl větší úložiště a nebo dovnitř uměl strčit přes nějaký kablík a upevnit ten 2,5 hdd, tam by mi to taky stačilo.

kup si usb nvme futrál v bazaru. tady se prodejci úplně pomátli a chcou za to 700,-
vynechal bych "odkarla", ti skupují nefunkční šmejdy, neudělají ani primitivní test a reklamace se pak prodraží.
ebay je fajn, ale u doprav z číny je zase největší oser s českou poštou.

a ssd pcie gen 3 stačí, rychlost a hlavně iops je ten přínos. vyšší rychlosti sice změříš, ale to je tak pro dobrý pocit.

Tenhle je takový plastový snad na častější vyndávání dobrý
https://www.aliexpress.com/item/1005004637629351.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.10.27a918025Q9p1A

tenhle se mi líbí víc
https://www.aliexpress.com/item/1005004277136512.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.15.27a918025Q9p1A
brakl sem verzi Black 10Gbps CACC, China

s obojím jsem spokojený. došlo bez cla.

ty ceny se mění. já měl oboje do 400. jak je něco okolo 10doláčů bývá to jen sata

edit: ještě jsem dnes zkusil vzít za 426
https://www.aliexpress.com/item/1005005429018869.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.3fe41802Y4VQfi
s tím, že jsem to přepl na odeslání z DE do CZ dohromady 426kč jsem zvědavý kdy dojde

a tady je asi nejlevnější (nezkoušeno)
https://www.aliexpress.com/item/1005003407820589.html?spm=a2g0o.order_detail.order_detail_item.3.7eadf19cw1ilam
s tím že ten kabel bude asi brzo na výměnu :D

Dobrý den, děkuji velice. Mně se líbí ten druhý odkaz, je dokonce nejlevnější a s dopravou do 15 dnů, takže není co řešit.
Ten KC3000 byl nakonec jen o stovku dražší než Evo plus, takže s výhledem do budoucna, když třeba za čas vyměním notebook, mi přišel jako nejlepší volba s ohledem na rychlost a taky se mi víc zamlouvá, že má ten mini chladič.
Otázka mi přijde vyřešena a všem ještě jednou děkuji.