Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Názor na PC

Dobré dopoledne,

jaký máte nazor na levný herní pc, který by sloužil na hraní her typu LOL, případně na něco novějšího.

Nejde mi o hraní na maximální detaily, spíš občas na hraní.

https://www.datart.cz/herni-pocitac-asus-s501md-s501md-3121000040-cerny.html

Nebo

https://www.datart.cz/herni-pocitac-asus-expertcenter-s500mc-s500mc-3101050380-cerny.html

Intel i3-10105 a GeForce GTX 1660 Ti (6 144 MB) se mi zdá za ty peníze docela dobrá volba.

Díky za názor.

Jestli na občasné hraní, filmy a internet tak za mě je to v té ceně v pohodě. Možná mrkni ještě na nějaké sestavy s Ryzenem a porovnej si je. Výkonem budou za stejnou cenu trochu výkonnější. Hlavně bych si ale zkontroloval značku zdroje, aby tam nebyl nějaký odpad.

500W je dostatečně naddimenzovaný. Asus sestavy neznám, ale naivně si myslím, že nevybuchne a nevezme s sebou zbytek PC, jako nejlevnější volně prodávané zdroje, které si sami lidé v rámci úspor pořídí.
Šel bych spíš do Intel 12. generace, i když ten příplatek 2000 se mi zdá až moc.

Za mě určitě vyplatí. Vybereš si komponenty přesně podle sebe a třeba na CZC Ti to sestaví zdarma. Systém se dá koupit za pár stovek třeba na Aukru.
Mrkni se sem do sekce PC sestavy, třeba vybereš něco lepšího. Neříkám, že ušetříš tisíce, ale třeba pětistovku na ulici málokdy najdeš a za ni můžeš udělat nějakou menší grilovačku nebo můžeš přikoupit třeba do PC Tv kartu a náhrávat si do PC nějaké pořady.

No zdarma ne. Tohle jsem zkopčil. Já si nechal taky složit.

Za kolik mi sestavíte počítač, který jsem si vytvořil v PC Konfigurátoru?

Poté, co si vybereš všechny komponenty v PC Konfigurátoru, se do košíku automaticky přidá i služba naší klasické montáže od 299 Kč, dle ceny sestavy. Její cenu si můžeš snížit za body, které u nás sbíráš za každý nákup.

https://www.czc.cz/pc-konfigurator

Aha, dík za osvětu. Dříve to bývalo zdarma včetně otestování. No ale nějaké 300,- už nikoho nezabijou. Na druhou stranu je to možná dobře, protože co jsem viděl naposledy PC poskládané v CZC, tak tam nebyl žádný kable managment a hodně to odbyli nehledě na uvolněný chladič, ale to se stalo asi při přepravě.

Ne, nevyplatí. Vlastně ta Asus sestava vypadá až nebývale dobře na tu cenu, čekal bych větší krám (čistě soudě dle obrázků zevnitř).
Důvod? Přestřelená cena GPU. Ta 1660 Ti je na CZC bezmála za 7 tisíc. Ta levnější Asus sestava s Intel i3 (10. gen.) je za 9,9k. Za tři tisíce nemá šanci sehnat ten zbytek. A když, tak naprostý rozpadající se a hořící šrot.

https://www.czc.cz/asus-geforce-tuf-gtx1660ti-6g-evo-gaming-6gb-gddr6/340718/produkt

Ta sestava za 10K je výprodej, aby se toho zbavili a souhlas, že je ta cena dobrá. Akorát zájemce musí chápat, že to není upgradovatelné. Bronze zdroj, deska se dvěma sloty pro RAM, takže žádnou nepřidá, nemluvě o tom, že deska je prostý základ se slabým napájením, ale tak jak to prodávají jako celek, je tam ta cena 9990 Kč dobrá a tazateli to na jeho potřeby, které uvedl, může stačit.

Ty dva DIMM sloty taky nechápu. Zdá se, že je to nějaký trend -- jen dva sloty RAM, grafiky jen na 4 (8) linek PCIe, vertikálně usazené notebookové DVD mechaniky... Zkrátka, notebook v krabici.
Ale i tak NEjsou v tomto případě 2 sloty překážkou k upgradu RAM, "jen" se musí koupit komplet nová (větší) sada. CPU by časem šlo vyměnit za i5.

Zrovna jsem koupil synovi levnější herní PC https://www.smarty.cz/TIGO-Gamer-Pro-R5-5500-3060-Ti-p130597 s 20% slevou při příležitosti otevření nové prodejny a je tam ASUS MB Sc AM4 TUF GAMING A520M-PLUS II, která právě 4 sloty na RAM a díval jsem se, že v PC by mělo být 16 GB RAM Kingston FURY Beast 16GB 3200MHz a dalších 16 GB stejné značky vyjde na necelou 1.000 Kč, tak uvažuji, jestli je rovnou nekoupit a nemít tak na dlouhá léta klid ... Co myslí zdejší osazenstvo? ;-)

Jestli to vyjde jen na 1000,- tak je tam klidně přidej. Sice mně přijde 32 GB až až, ale RAM se hodí vždycky. Bill kdysi říkal, že každému musí stačit 640Kb paměti :-)
Navíc dneska nejen systém, ale i prohlížeče žerou hodně RAM. Třeba bude chtít pracovat časem s videem a tam se kromě VRam hodí i dostatek RAM.
S klidným svědomím můžeš vypnout stránkovací soubor nebo ho nechat jen na minimu, protože nebude třeba.

Ty paměti jsou SR, snad máš i ty staré SR.

Když jsou jedny SR a jedny DR, tak to někdy ani rozjet nejde nebo se to rozjede jen na menší rychlost.

Jinak u starších PC se to zase tak neprojevovalo, ale už u těch DDR4 na 3200 a víc je taky problém zvyšujících se latencí při různých kombinacích pamětí. Nezkoušel jsem to, ale co jsem o tom četl, tak nejlepší kombinace je při cílení na 32GB, jak z pohledu kompatibility, tak z hlediska latencí:

2x16GB DR a druhé dva sloty neosazovat

horší varianta je:

2x8GB SR + 2x8GB SR

a ještě horší:

2x16GB SR

nejhorší pak je:

2x8GB SR + 2x8GB DR

nebo

2x8GB DR + 2x8GB DR

No vidíš já žil v přesvětšení, že hlavní je A1 a A2 a není to pravda díky za informaci. Ale je mě stejně divné proč ta jedna ram si tolik vymrčuje kde bude. Ze 4 pozic ji chutnala jen jedna. A to B1. Jinde se jevila jako ko. A říkám si, není to jedno jak je ten plošnák osazen? Tedy pamětové čipi na obou, nebo na jedné?

Ježiš sorry ty sloty jsou na dual (jak to mám zapojené) A2 B2.

Prostě jsem to popletl, ne slot B1, ale A2 a ten druhý se jmenuje B2 viz manuál. Sloty jsou A1 A2, B1 B2. A vždy ob jeden je dual. Tedy A1 B1 A2 B2.

A nejsou ty staré RAM nahodou DR?

Nechal bych osobně jen ty nové 2x8GB.

Jinak si sice trváš na svém, ale Lukas ti radil zcela správně:

https://www.memtest.org

Stáhnout na flashku nebo na CD a otestovat RAM.

Klidně je můžeš testnout po jedné, teda do toho B1 vložíš jeden modul, otestuješ a potom do B1 vložíš druhý modul a otestuješ.

Je to spolehlivý test, který ti jasně řekne, zda je ten modul v pořádku.

Je totiž divné, že pokud dáš první do B1 a druhý do B2 tak to jede a obráceně to nejede. Pochopil jsem to správně?

To že to zkoušíš v nějakých benchmarcích pod Windows je hezké, ale spolehlivost toho je dost slabá, takže nevíš nic.

---
Jinak s názorem, že na deskách Asus jsou RAMky nějaké méně stabilní než jinde, nesouhlasím. Neříkám, že to tak u některých modelů desek být nemůže, ale rozhodně to není pravidlem.

Jen klid stačí si zahrát hru a je hned jasné že je někde problém. A už jsem hrál bez problému. Ovšem to proč jsem to dělal (tedy 2x tolik ram) tak ten problémek je furt a velikost ram na to nemá vliv.
Ano Asus deska má detailní nastavení ram až do aleluja. Už jsem psal, že jeden ten modul funguje jen v jednom slotě. Takž moc voleb nemám.

Prostě existují fotky, co když je chci otevřít, tak mě systém napíše dlouhou větu že má nedostatek paměti, asi tak 24GB je mu málo na jednu fotku..... asi zase nějakej ten bug v Win 10....

Hmm no stačil jeden Aida test a už jsou zase v krabičce. Nestabilita jak prase.

ježuro ježuro.
buď sem dáš screny např. z cpu-z, záložky spd, nebo to zůstane na úrovni vlhkých snů tvého 15letého já.
tvůj mix ramek ti nikdo nedoporučuje, ty s tím zacházíš jak prase s levandulí, a nakonec se divíš že máš nereprodukovatelné výsledky?

druhá technická: jaký je podle tebe rozdíl mezi 16gb ram a 24gb ram u 99% userů?
ano, žádný. tak proč ty menší ram nevykopeš ven a nesnížíš tak nekompatibilitu? zbylých 16gb ram mi přijde na doma vyhovujících ještě na léta i pro win12-13.

cmos reset znáš? samozřejmě musíš vyhodit veškerý nekompatibilní hw.

aida test ti nezachrání, že hw nejede pod windows. jen ti může říct, kde máš problém.

dívám se výš, že tam máš mix ramek, který s různými hw updaty nemusí být kompatibilní.
k tomu nejde o typickou denní velikost, ale o nadbytečnou kombinaci (24gb). přesto ses nijak nevyjádřil k této možné nekompatibilitě, ale hledáš jen zástupné problémy.

https://pc.poradna.net/questions/3190202-nazor-na-pc#r3190800

Vykašli se na Aida test a nejprve to po jedné RAM otestuj v tom memtestu, ten je spolehlivý a jasně ti řekne, zda není problém v některém z modulů.

Nicméně, pokud jsem to dohledal správně, tak nové jsou SR a staré DR, teda bych nestabilitu očekával. Od Ryzenu a u Intelu někde od Comet Lake? jsou prostě vhodné kombinace jen SR, DR, SR+SR. Kombinace SR+DR nebo kombinace DR+DR jsou problém. (Myšleno po kanálech, teda 2 moduly + 2 moduly.)

Možná je jedna ta ram špatná. Měl bys je zkusit samostatně, pojednom a v určeném slotu.

To že má deska 4 díry neznamená že tak můžeš dát jakékoliv 4paměti a v 99 procentech případů to znamená, že se maximální rychlost pamětí sníží. Pokud se nesníží automaticky musíš ji snížit sám. Pokud je to AMD asrock to má v manuálu co je možné dosáhnout a liší se to i podle cpu a schopnosti jeho řadiče
https://www.asrock.com/mb/amd/b450%20pro4/index.asp#Specification

Ramky vrať. Kup 2*16 za 1600 https://www.alza.cz/g-skill-32gb-kit-ddr4-3200mhz-cl16-gaming-series-aegis-d5683233.htm a ty 2*4 hoď do koše (ve sběrném dvoře).