Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaká grafika je teď v kurzu?

Plánuji vyměnit kartu od AMD 5600XT za nějakou novou se kterou budu mít rezervu do budoucna.

Procesor mám Intel i5 12400F a zdroj je 500 wattů od seasonicu.

Hraji pouze v rozlišení 1080p..

Která grafická karta předčí znatelně výkonem tu moji a cenově se vyplatí?

Co čtu recenze a komenty od pobouřených lidí, tak 4060ti je fraška.

Napadá mě něco od AMD nebo spíše 4070?

Ta karta jde poměrně dobře přetaktovat, výkonem dostaneš klidně 20% výkonu navíc. Výhodou je, že netopí tak moc. Jinak AMD a ovladače je dlouhodobý problém. Než to vyladí, tak vyjde nová generace karet a celý kolotoč začíná znovu. Někdy třeba nové ovladače s kartou správně nefungují a je lepší nainstalovat starší verzi.
Moc tu jejich politiku nechápu. Vydají prostě nehotový produkt a zákazník potom čeká na opravu ovladačů. Tohle mě na AMD hodně štve, ikdyž jsem jejich fanda.

AMD RX 6800XT nebo NVidia RTX 4070

podobný výkon, podobné peníze

6800XT má 16GB VRAM, ale taky vyšší spotřebu a 4070 navíc umí o dost lépe RT efekty.

Mně osobně nepřijde zajímavá ani jedna karta. Určitě bych si přál, aby měla grafika víc nez 192 bit sběrnici a ani 12GB VRAM už není nějak moc, takže se mi RTX 4070 moc nelíbí. Zase ale RX 6800XT je jen výprodej už staré karty a má to docela velkou spotřebu, takže to dost topí, prostě taky žádná láce.

RX 5600XT je ale už hodně slabá, takže tobě určitě jedna z těch dvou pomůže. Chodit do něčeho levnějšího a teda méně výkonného by mi už moc smysluplné nepřipadalo.

S tím, že je hodně slabá ta moje 5600 XT bych brzdil 😃 Krom zabugovaneho cyberpunku ( ten jede na ultra kolem 45-50 fps)ta karta rozjede úplně vše minimálně na 60 fps a ultra/ high návštěveni včetně her jako je Uncharted, God of War a nebo Hogwards legacy

Samozřejmě ještě podívám jestli se mi na 1080p vůbec ta 4070 vyplatí

Jedna věc je něco, kde potřebuješ osobní zkušenost jako přesně to, na co narážíš a druhá věc je prostý matematický výkon, kde si můžeš výsledky odvodit z testů, které vychází v nejrůznějších herních médiích.

Edit: ze zmíněných jsem testoval RX 6800XT.

prostý matematický výkon | nez 192 bit sběrnici a ani 12GB VRAM už není nějak moc

Takze RTX4060Ti ktera ma jen 128bitovou sbernici (288 Go/s) bude naprd jenom proto ze ma 128bit sbernici. Frekvence VRAM treba nehraje roli ?
Mohl bys tedy kdyz zminujes uvest "prostý matematický priklad" proc 128Bit sbernice nestaci ? "prosta aritmeticka hustota a intenzita"
To, ze kdyz ma jedna GK ze zdou trochu mensi zbernici neznamena ze je vylozene horsi.

QDR_Effective_speed = Real_speed x 4.

Jo , jo, 128 bit je zabiják té karty. Grafika by protlačila za stejný čas více dat, ale sběrnice je omezená a tudíž holt úzké hrdlo.

Pokud chceš praktický důkaz, tak i v tomhle na nás NVidia myslí a vydala RTX 3060 8GB a 12GB, přičemž první jmenovaná má 128 bit a druhá 192 bit sběrnici. To dělá výkon 240 GB/s a 360 GB/s.

Vhodné je to otestovat ve hrách, o kterých víme, jsou paměťově málo náročné a to lze lehce dohledat na youtube, že v takových hrách je to minimálně o 10% méně výkonné. Tam není moc čemu jinému to připsat. A teď si vem, že máš se 128 bit ještě výkonější grafiku.

Otázka je přeci jiná. Bude mít RX 6700XT tak veliký nárůst FPS, že se vyplatí na ni upgradovat z RX 5600XT? Zvlášť, když sám píšeš, že hraješ na 1080p a zatím jsi všechno nějak rozjel. To musíš zhodnotit sám. Můj názor je, že je ten smysl malý a osobně bych v takovém případě počkal na další generaci, teda předpokládám, že koncem tohoto nebo začátkem příštího roku by něco zajímavého mohlo vyjít.
+teda platí, že v současné době mají už zajímavý nárůst ty RX 6800XT nebo RTX 4070, které jsou dražší.