Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD disk do staršího notebooku

Dobry den. Pokousim se tu nainstalovat Windows 7 do staršího notebooku Lenovo na nový SSD interní disk Crucial MX500 (500 GB). Původní byl v notebooku 2,5 palcovy 320 GB (klasicky, ne SSD) a bezel na notebooku Windows 7. Ale při instalaci operačního systému to nenajde pevný disk a píše to, že to chce ovladače, tak jsem stahnul software k Crucial MX500, dal na flashku a stejne to nenajde podporovane soubory.. Je to v ISO, tak nevim, co s tim souborem dal.. dal jsem ho jen tak na flashku, to nic nenajde a kdyz to v Raru na flashku extrahuju, najde mi to ty slozky na flashce ale stejne to nenajde potrebne ovladace.. Nevim, co s tim.. :-( Poradi mi prosim nekdo? :-)

aha..no ja to formatovani stejne stornoval, uz o bezelo asi 10 minut a nic, ale to je problem toho adapteru- posledne jsem chtel v programu KillDisk prepsat stare disky a taky to temer nejelo..ale je to cinsky adapter, ktery nekdy ani nenabehne po pripojeni.. Ale pomohlo to odstraneni oddilu, uz jsem dal ten ssd zpatky do ntb Lenovo a uz normalne nabehl, sel rozdelit a instaluju Windows.. :)) Jeste napisu.. jestli vsechno dopadlo..zatim diky :-)

aha, takže úmyslný postup. už víš, že to trvá dlouho, protože i nízké desítky gigabajtů něco zaberou, navíc ty disky byly bruntálně pomalé.
a ten sw to přepisuje nejméně 2x po sobě. dá se to pustit přes noc.
staré disky nemají smysl, v porovnání s novějšími jejich cena s bídou dosahuje poštovné.

ssd je skoro jedinou funkční cestou jak urychlit starý hw.
dále může mít vliv nedostatek ram a své udělá čistá reinstalace. kdežto výměna cpu často není možná (nebo se nevyplatí, když je v pc pomalé a zastaralé úplně všechno)

výměna cpu šla ve starých krámech a jak to vidím, tento je přes 10 let starý (tzv. core 1.generace, s větším příkonem a malým výkonem, ale i tak vesmírný skok proti p4)
samotný socket PGA988 je vývodový, čili v patici.
cpu má bezcenný výkon, zabývat se tím šrotem je ztráta času: https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Pentium+B960+%40+2.20GHz&id=1095
umí to sice rozumnou ram, ale k čemu, když není cesta, jak tam přes pomalý chipset ty data rychle dostat?

teoretický upgrade cpu nepomůže, nemá smysl: https://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Pentium_Dual-Core_Mobile/B960.html
v tabulce zmíněný Core i7-2710QE máme v průmyslových minipočítačích: měním tomu ram na 8gb, dávám ssd disk a musím přiznat, že i ten 4jádrový i7 je slabý, prostě doba je jinde. a to nepoužíváme typicky nenažraný webový prohlížeč, dnešní internet tyto staré procesory úplně deklasuje.
a tyto vícejádrové cpu mají větší příkon, notebuk s nimi nemusí být ani nemusí být kompatibilní. proto se to nevyplatí.
---
prý jsou v obchodech levné ntb, píšou na živě:
5t.: https://www.zive.cz/clanky/tohle-je-nejlepsi-novy-notebook-za-5000-kc-ktery-si-muzete-koupit/sc-3-a-219144/default.aspx
trochu civilizovanější model: https://www.zive.cz/clanky/nejlevnejsi-notebook-hp-250-g8/sc-3-a-221706/default.aspx

Jo tak ono SSD dává smysl, oproti mechanickým diskům je rychlejší, systém je potom svižnější. Ještě co by dávalo smysl je přikoupit jeden modul RAM. Ideálně stejnou značku, typ a kapacitu, ať nemusíš zbytečně řešit kompatibilitu. Mrkni ale, jestli máš volný slot. Jsou tam dva sloty, ale myslím, že jeden bude volný.

Nikde nepíšeš, že máš 32 bit Windows, až teď. To musí být celkem tragické používat jen 4GB RAM. To možná jako nějaký kancl. PC nebo jen na filmy, ale i to je málo a videa ve vysokém rozlišení moc plynulá nebudou.
Jako minimum na normální nenáročné používání vidím 8GB RAM, oproti 4GB to poznáš okamžitě tak jako přidáním toho SSD. Použitelné paměti pro systém je logicky méně, protože si část pro sebe vezme grafika. Na bazaru se cena druhého 4GB modulu pohybuje od 150,-Kč.

Nedokážu si moc představit mít v prohlížeči otevřených více záložek, to musí být utrpení. Kdybys byl někde z okolí UH, tak ti 4GB modul do notebooku prodám za krabičku cigaret s tím, že si ho samozřejmě otestuješ ve svém PC. Vím, že je funkční, ale není nad to se přesvědčit na vlastní oči a rozhodnout se až po otestování, že je vše v pořádku. Nijak Tě nepřemlouvám, jen mně to tady zbytečně leží. Ty moduly mám myslím tři, tak můžeš otestovat klidně každý. Kdyžtak se ozvi do PM.

Ano, přesně tak jak píšeš. Je vidět, že nejsi líný si najít nějaké informace, což je fajn. Samozřejmě to neznamená, že by Ti na 64bitovém systému nefungovaly 32bit aplikace, fungovat budou. Je to naopak, že Ti nebudou fungovat 64bitové aplikace na 32bit systému. Za mě to určitě přeinstaluj, protože co Ti funguje teď, bude i potom. Nezapomeň ale nainstalovat všechny ovladače. Instalace samotných Win zabere cca 25 minut, ovladačů a ostatních programů tak hodinku, ale to přeháním. Většinou tak půl hodinky. Do oběda máš hotovo :-)

Dobre, dekuju a jeste teda, kdyz tam pak bude 8GB pameti, nenapise mi to zas ,,pouzitelna pamet" treba ty 2,95 GB? A to znamena, kdyz ted mam 4 GB a pouzitelna je 2,95 GB, tak je to uplne nastejno, jako kdybych tam mel RAMky 3GB? Jakoze ten 1 GB je tam uplne k nicemu ted?

Nene, nenapíše. 64 bitový systém využje klidně i 6 TB RAM, ale to je extrém. Mrkni sem https://wintip.cz/3913-kolik-pameti-ram-podporuje-moje-windows-10-edition
Takže úplně běžně můžeš mít v PC i 128 GB RAM. Tam spíš záleží na podpoře desky, kolik má slotů a jakou maximální kapacitu pojme.
Edit: To jen 32 bitové systémy mají takové omezení, u 64b systémů je to pro normálního uživatele prakticky bez omezení. Každopádně nikdy není na škodu zkontrolovat, jak velké moduly dokáže Tvoje deska pojmout na jeden slot. Je lepší si to zkontrolovat než to potom vracet a ztrácet zbytečně čas.

Jo, ona vezme jeste druhy 4GB modul, ale ted kdyz mam 32bitovou verzi, ktera zvladne 4GB RAM a je pouzitelna jen 2,95, tak jak to bude az tam bude 64 bitova verze a 8 GB RAM, kolik bude ta pouzitelna treba? A ten zbytek ty nevyuzity pameti se nevyuziva k nicemu- nebo to je tak ze prave vyuziva pro nejaky procesy a proto je ta vyuzitelna mensi?

Nepíšeš jakou grafiku využívá ten notebook. Pokud má dedikovanou, využije celou kapacitu a pokud integrovanou, tak ta si něco vezme z klasické RAM.
Jinak ano, pokud není ta paměť zrovna využitá, tak Win načte nějaké soubory, které se často používají už dopředu a nechá je v RAM. V případě, že je větší dostatek RAM potřeba pro nějaký program, tak ty nepoužívané "zahodí" a uvolní tak místo pro potřebné soubory.
To přednačítání často používaných programů je dobré pro jejich rychlejší spouštění, ale rozdíl je fakt malý.

Jasan, mně taky stačí 8GB RAM víceméně na všechno, ale nestříhám moc videa atd. 16GB je si myslím úplně v pohodě na všechno, ale i Bill říkal, že 640KB musí stačit každému :-) Jinak co se týká přehrávání videa, renderování atd., tak tam se využívá hlavně paměť grafické karty.

Super, teď nezbývá než čekat až dorazí a napasovat ji tam. Počítám, že dorazí tak v půlce týdne. Jen ji tam vlož při vypnutém notebooku a vyjmuté baterii. Napájecí adaptér nesmí být také zapojený. Neříkám, že by se něco stalo, ale může a nebylo by dobré odpálit desku nevhodným zacházením.