Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Anténa niekedy 5G siete nájde a niekedy nie.

Ahojte,
Takže problém je nasledovný, môj PC nemá vstavanú anténu na wifi a preto používam anténu od Edimax, pripojenú cez USB (presný model EW-7811UAC).
Táto anténa v pohode nachádzala ako 2G tak aj 5G wifi siete. V poslednej dobe ale vyhľadáva iba 2G siete a neviem ako tento problém vyriešiť.
Na mobiloch aj TV je k dispozícii 5G sieť, iba na PC kde je anténa je možné použiť iba 2G siete.

Čo som skúšal:
// anténa už predtým 5G siete nachádzala, takže riešenie nieje že anténa je iba na 2G
// ovládače si anténa inštaluje sama, skúšal som nainštalovať aj ručne od výrobcu, ale nič nepomohlo
// skúšal som meniť aj nastavenia v ovládači, lebo som to niekde čital, boli tam možnosti ako "IEEE 802.11A" atd. skúšal som poprepínať všetky možnsti, žiadna zmena.

Zaujimavé je, že na istú dobu zasa začala anténa 5G siete hladat, bez dôvodu, bez nejakej zmeny to zasa ale mesiac fungovalo, ale teraz zasa vyhľadáva iba 2G

Ďakujem

nepíšeš přes kolik zdí zkoušíš lovit ten 5ghz signál. vidí ten wifi adaptér vůbec nějakou síť? viz třeba sw inssider.
i tak je fajn, že je to stojánkový 11ac adapter, který nebude stíněný kisňou pc.
na "11a" nepřepínej, to je pomalé a nekompatibilní se zbytkem wifi.
co máš za router?
v zarušeném paneláku (2.4ghz přeplněno, 5ghz velký útlum) to chce zvážit natáhnout kabel do brlohu, nebo powerline adaptéry.

Adaptér vidí vela sietí, ale iba "2G".
Router je od orange, značka huawei.
Nechcem naťahovať, kábel... ako som už povedal dlho to išlo, antena chytala aj 3 paličky 5G signal a internet išiel, teraz chytá tiež v pohode, z toho istého routeru, ale iba 2G siet ktora je pomalšia.

takže stále neznámý typ routeru. stejně tak zůstal tajný počet zdí, za kterými lovíš utlumený a zarušený signál.
v paneláku počítej s tím, že jsi obklopený a rušený 10 wifi sítěmi kolem sebe. proto je užitečné mít screen z nějakého wifi scanneru. jestli ti vůbec nefunguje ten stolákový adaptér, tak aspoň mobil v místě příjmu:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer.classic
router ti mohl změnit nastavení po pokusech někoho v domácnosti, nebo po povolených aktualizacích z číny. máš zkontrolovat, v jakém režimu vysílá. smysl má: 11n + 11ac
pro jistotu zakázat wps, huawei si s bezpečností určitě hlavu neláme.

nejrychlejší a nezarušený kabel tahat nechceš, wifi ti nefunguje, tak znovu připomínám: power-line

a jedna technická: až se zas někde budeš ptát na wifi, zapomeň na počet paliček, to dělají malé děti které neví o co jde.
sám víš že máš ac wifi, čili dvoupásmový signál. a ty paličky ukazují signál na 2 nebo na 5ghz?
a hlavně: jaká je síla užitečného signálu k úrovni okolního rušení sousedními wifi? co z toho ty paličky ukazují? nic.
protože máš v bytě zdi a tím pádem spousty odrazů, které ti interferují se signálem a tím ho poškozují, co z toho ti paličky ukazují? samozřejmě taky nic.

Jedná sa o model HG8245W5
Keď som sa mu prihlasil do admina, tak v 5G wlan je tam nastavene 802.11a/n/ac. (screen)
Ak toto presne nastavim aj v ovladači mojej anteny, tak nenajde žiadnu wifi. Ak tam nechám auto tak nachádza iba 2g verziu. (screen)
Steny po ceste niesu, je to v podstate izba, chodba a obyvačka, v obyvačke je router a v izbe PC. Mobili chytajú v pohode 5G aj 2G po celom byte, problem je iba na PC.

kanály wifi 11ac mají své určení pro interní a externí použití ~ to cos našel o 36.kanálu, nevím jak to mají přesně rozdělené, možná viz help k inssideru.
vypadá to, že adaptér edimax počítal jen s jemu určenými interními kanály a proto původní nastavení neviděl.
zato huawei nebere ohled na žádné normy a vysílá si kde chce. (kdo a proč to doma rozdrbal, ví bůh)
nenapadlo by mě, že zjevně pokojový router vysílá na kanálech, kde nemá co dělat. toto má řešit nastavení správné země/kontinentu v administraci routeru, ten pak musí dodržet místní předpisy (kanály, šířka pásma, výkon)

----
jen pro přesnost, není to "5g síť" (gsm 5.generace), ale 5ghz vysílání - typické pro síť wifi 11ac, 11ax, a už hodně zastaralou 11a.
ale ať to není zas tak jednoduché, nově se wifi 11n (2.4ghz) říká wifi 4.generace, 11ac je "wifi5" a 11ax je "wifi6".

edit ještě k těm screenům:
obr.1 router: pochopitelně má smysl nastavovat vysílač, ten řídí síť všech klientů.
"mód" bych vybral jen 11n/11ac, jestli má takovou možnost.
vzhledem k možnému připojení dvěma normami bych pak nechal "channel width" na auto, jak máš ty.

obr.2 klient: nechal bych všechno na auto, domluví si společný režim s routerem. a protože máš wifi krámů víc, nechal bych to na routeru a nevynucovat něco na jednom klientu.