Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem RAM ve starém pc

Dobrý den. Mám tu starý pc- základní deska AsRock P5B-DE, procesor Intel Core 2 Quad Q9650. Původně osazen Ramkami- DDR2 800MHz- celkem 5 GB (tři gigové paměti a jedna dvougigová) a byl tam Windows 7/32 bit a paměti naběhly, ale ukazovalo to využitelná pamět asi 3,4 GB. Teď je pc přeinstalovaný na 64 bit a stejně to ukazuje využitelnou paměť 3,4 GB. V manuálu k základní desce píšou, že je možné osadit až 8 GB paměťmi. Zkoušel jsem přes ,,msconfig" zrušit zaškrtnutí maximální paměti. V biosu nic moc skrz paměti nastavovat nejde- jen frekvence a napětí. Teď jsem zkoušel dát uplně jiné Ramky a vezme to jen max. dvě dvougigové paměti, se třemi a čtyřmi už pc nenaběhne. Ještě se rozjel s dvěmi dvougigovými plus dvěmi gigovými paměťmi- celkem tedy s 6 GB paměťmi, ale i to je na nic, jelikož pc sice ukazuje 6GB paměti, ale využitelné pouze těch 3,4 GB. Neví někdo, co s tím? Je to sice starý pc, ale když už ho tady mám..:-) děkuji..

Divná kombinace. Kvůli plnohodnotnému dualchannelu bych Ti doporučil stejné paměti ve všech slotech. Máš tam skutečně 64 bitový systém?
Podle všeho to vypadá, že nemáš. Nebo není tam náhodou integrovaná grafika, která si část RAM vezme pro sebe? Hledat se mně to nechce.
V BIOSu vidíš těch 8GB? Jestli ne, tak ve WIN problém nebude.

Bohužel čtyři moduly stejné nemám- mám jen dva a dva stejné (dva jsou Kingston a dva nějaké stejné osazené chladičem). Bohužel, jak jsem psal, víc než dva dvougigové maduly tam nenaběhnou..pak už jen přidáním gigových.. V biosu vždy plně naběhne..jdu kouknout na ten takt a víc už to asi nebudu řešit, díky :-)

Fakt je to 64 bitů Windows 7..

A grafika tam je od počátku počátků Sapphire HD 6850 1GB..

No jak jsem psal, 8 GB tam nenaběhne- nerozjede se pc.. pouze když dám 2×2GB a zbytek 2x1GB, když dám tři dvougigové moduly, také se nerozběhne pc.. Jakože když dám ty 2x2GB moduly, které naběhnou a pak přidám třeba jen jeden další 2GB modul, už se nerozjede pc.. a vadnými paměťmi to není- ty 2GB, které zjjouším přidat v pořádku jsou, samostatně naběhnou. A W7 je opravdu 64 bit, před pár dny přeinstalováno a ve Vlastnostech pc je to i uvedené- 64 bit (ted na tom pc už nejsem). V biosu momentálně těch 6GB naběhne, ve Windowsu také, ale je tam uvedené 3,4 GB využitelná paměť..

Tak už je vyřešené to, proč nabíhala tak malá využitelná paměť- nahrál jsem nový bios a zapl ,,mapování paměti". Teď už ve Windows naběhne plných 6 GB (bez toho údaje ,,využitelná") Mslím, že to mapování bylo i v té staré verzi Biosu, ale hledal jsem na špatném místě.. Teď jdu ještě vyzkoušet, zda vezme základní deska celkem těch maximálních 8 GB..

Tak dobrý- už to vzalo celkem 3 x 2GB moduly, další dvě dvougigové ramky, co mám to nevezme, tak jsou možná vadné, další 2GB nemám, tak jsem tam nacpal 1GB, takže celkem teď ten pc běží se 7GB (sice je to poskládané jak z Lega..), tak mi to takhle stačí.. díky za Vaše příspěvky.. :-)

Fakt kombinace jak z lega :-) Místo toho 1GB RAM modulu bych časem kvůli dualchannelu sehnal 2GB modul, seženeš ho zá pár stovek. Na výkonu celé sestavy se to ještě trochu projeví. Není to vyloženě nutné, ale bylo by to lepší. To už je na Tobě. Dobré je, už už to funguje. Ať se daří.