Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Router do firmy

Zdravím,
hledám nový router do firmy.
Odhadem je připojených zařízení - 15x ethernet, 18x WiFi.
Aktuálně máme starší Asus RT-AC52U B1 a ten už dostává zabrat. Mám za ním zapojený swich D-Link DES-1016D.

Díky za pomoc.

Řešení:

Všechno to jsou routerboardy, ale každý má nějaký účel. AX2 apod. jsou primárně routery na doma, případně se používají jako APčka, pokud potřebuješ na daném místě více portů než nabízí (1x PoE IN) klasické "talířky" - běžná AP na stěnu. Smysl je ve výkonu a počtu portů.

RB3011 žádnou wifi nemá a upřímně bych dnes volil spíše levnější L009UiGS ve verzi buď s wifi nebo bez - podle toho, zda v okolí routeru bude potřeba wifi.

Dále platí, že pokud máš 18 zařízení na wifi, tak daleko lépe uděláš, když těch AP postavíš víc. Jednak tím lépe vykryješ prostor, druhak jiné frekvence, a tím se zvýší prostupnost bezdrátu, protože se nebudou míchat zařízení se slabým a silným příjmem signálu.

Ten switch vymen za nieco 1Gb, je to stara 100Mb plecka. Ja pouzivam CRS326, ak netrvas na ROS tak lacnejsi CSS326 odvedie tu istu pracu.
Do takto velkych firiem davam RB3011 a vedla nej AC2, ale lepsia volba dnes uz je asi AX2. Ak chces velmi skudlit moze AX2 robit aj branu do netu, zvladne vela veci.
Ak nemas rack a chces nieco mensie mozes pouzit L009UiGS-RM (novinka, este som netestoval) alebo jej wifi verzia 2HaxD-IN.

Chci ušetřit pár stovek, mám na to omezený budget. Také psal "odvedie tu istu pracu", tak by mohl snad stačit.

Umíte mi prosím odpovědět na:
- AX2 zvládne bez problému tolik WiFi zařízení?
- Dosah WiFi bude předpokládám měnší? vzhledem k tomu že nemá anténu a síla antén je také měnší

Co se týče nějakého monitoringu, umí tento router zobrazit jaké zařízení ja vytěžuje síť? Kdysi jsme měli tplink, běžný domací router a ten to uměl.

Díky!

AX2 zvládne spoustu věcí, ale některé jen v ideálních podmínkách. Vidím, že nerozlišuješ domácí a firemní použití, tak ti tedy popřeju hodně úspěchů a štěstí.

Monitoring Mikrotik samozřejmě umí, stačí to nastavit. Nejjednodušejí přes funkci kid control, doporučuju však do routeru zastrčit USB flash, abys neojel zbytečně rychle interní úložiště.

Sry to jsme se nepochopili, AX2 - router pro home use - OK. Každopádně nyní taky nemám firemní router a teda až na to wifi nezvládání je to ok.

Routerboard MikroTik RB3011UiAS-RM - toto je v podstatě AP zařízení bez wifi? nejsem moc sítově znalý, proto se ptám.
Ideální by tedy bylo jestli to dobře chápu ten routeboard, za to píchnout na wifi AX2 a jako switch CSS326 ?

Místo routeboardu by se dalo použít jen AX2 ale to není do firem vhodné, chápu, ale jak jsem psal výše.

Díky za odpověď.

Všechno to jsou routerboardy, ale každý má nějaký účel. AX2 apod. jsou primárně routery na doma, případně se používají jako APčka, pokud potřebuješ na daném místě více portů než nabízí (1x PoE IN) klasické "talířky" - běžná AP na stěnu. Smysl je ve výkonu a počtu portů.

RB3011 žádnou wifi nemá a upřímně bych dnes volil spíše levnější L009UiGS ve verzi buď s wifi nebo bez - podle toho, zda v okolí routeru bude potřeba wifi.

Dále platí, že pokud máš 18 zařízení na wifi, tak daleko lépe uděláš, když těch AP postavíš víc. Jednak tím lépe vykryješ prostor, druhak jiné frekvence, a tím se zvýší prostupnost bezdrátu, protože se nebudou míchat zařízení se slabým a silným příjmem signálu.