Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem externí ssd disk vs M.2 disk v boxu

Dobrý den.
Chtěl jsem se zeptat, o kolik rychlejší bude M.2 disk v boxu (připojení přes usb-c) oproti externímu ssd disku (viz.odkaz), který připojuji přes usb-c?
Těm rychlostem moc nerozumim, u toho Crucialu je jen rychlost čtení (800 MB/s), u těch boxů je víc údajů a většinou v Mb/s (Gb/s). Jde mi třeba o to, když budu na disk kopírovat z pc soubor několikagigový, jaký bude rozdíl v době kopírování.. Děkuji..

https://www.alza.cz/crucial-portable-ssd-x6-1tb-d7631409.htm?o=6

Poradím ti ako prvé že nekupuj hotový externý box ale zvlášť SSD a zvlášť ext.box. Rýchlosť čítania je prehrávanie/spúšťanie a keď chceš vedieť koľko bude kopírovať tak pozeraj rýchlosť zápisu. USB verzie je ťažko vysvetliť do toho sa ani nepúšťam, skús chat GPT, toto bežný smrteľník nedá. Ujasni aké rýchlosti požaduješ a rozmer, tiež cena. Môžeš kúpiť ext.SATA SSD riešenie lacnejšie a dosiahneš slušné rýchlosti a kompaktné rozmery a tiež dobrá cena. Alternatíva je ext.nvmeSSD riešenie kde máš lepšie rýchlosti, menšie rozmery vlastne je to taká väčšie fleška a vyššia cena.

Aha.. pokud bych věděl, že to bude o dost rychlejší než ten Crucial (ne, že by byl pomalý), tak to bych teprv M.2 disk a box pořídil... třeba kolem 2500,- celkem plus mínus.. a kapacita by mi stačila 1T, zapojené do usb-c konektoru notebooku HP 250 G9 Dark Ash

Možno ťa bude limitovať USB-C v notebooku ale nemusíš sa obmedzovať ak to chceš aj do budúcna tak budeš mať teraz trocha obmedzenie ale potom to už napríklad na ďalšom NTB pôjde lepšie.

Ak by si chcel trocha pomalšie SATA SSD riešenie tak https://www.czc.cz/crucial-mx500-2-5-1tb/228285/produkt + https://www.czc.cz/axagon-ee25-a6c-raw-box-cerna/341960/produkt v praxi budeš dosahovať okolo 500 MB/s

Pre riešenie nvmeSSD napríklad https://www.czc.cz/kingston-ssd-kc3000-m-2-1tb/331696/produkt + https://www.czc.cz/axagon-eem2-sg2-raw-box-stribrna/341963/produkt dosiahneš dvojnásobok rýchlosti, teoretická rýchlosť sa udáva až 1250 MB/s. V tomto prípade to bude dosť brzdiť nvme-box pretože to samotné SSD zvládne oveľa vyššie rýchlosti ale keďže to máš ľahko rozoberateľné. Ak by si potom niekedy chcel za niekoľko rokov to presunieš do modernejšieho boxu a dosiahneš plnej rýchlosti.

Ja by som ti radil ísť do nvme a zároveň ale nezavrhujem SATA 2,5" SSDčka. Ja mám doma len tieto klasické SSD a nvme len na systém. Veľmi zjednodušene povedané sú SSD v formáte 2,5" na ústupe a budúcnosť bude patriť formátu M2. Menšie rozmery a lepšie parametre máš práve v tomto a časom keď bude dostupnejšia priepustnosť cez USB a tiež budú myslím tie boxy lacnejšie tak nie je o čom. Teraz sú stále dosť drahé. Zober si že za samotné SSD zaplatíš len trocha viac za nvme ale ten box je v prípade tých ktoré som odporučil cenovo takmer 3x toľko pričom teraz aktuálne tam dosiahneš cca 2x takú rýchlosť. Navyše tak ako už tu niekto písal ak budeš kopírovať na iné HDD/SSD tak ťa tam bude brzdiť zase to druhé médium ktoré dosiahne max a už je potom irelevantné že toto ext.nvme SSD zvládne rýchlejší prenos.