Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zrušit aktivní oddíl

Disk z PC jsem použil v externím boxu, má primární oddíly a první je i aktivní. Když ho zapomenu připojený tak mate bios při spuštění. Zatím jsem našel tip na diskpart. Může někdo popsat přesný popis kroků jak jej odstranit nebo něco jiného? Díky předem.

Stačí v BIOS nastavit, pořadí bootování a zrušit bootování z externích zařízení (USB apod.) a nastavit tam svůj interní disk.
V případě potřeby to můžeš beze změny BIOSu vyvolat při startu klávesovou zkratkou (např. Lenovo F12)

Kromě problémů, které s tím máš bude počítač i bezpečnější - nikdo ti nenabootuje jen tím, že tam strčí bootovatelné médium.

Jasně, aktivního oddílu se zbavit.
Jen jsem reagoval na to, že mít počítač nastavený tak, aby automaticky bootoval ze všeho, co do něj strčíš není nejlepší stav.

Další věc je, aby tam nebyl dynamický disk s tabulkou souborů uloženou na jiných oddílech. Pak při smazání oddílu přijdeš i o vše z toho dynamického disku, takže při mazání oddílů je třeba vědět, co dělá.

Existují nástroje zdarma jako Minitool Partition Wizard, které ti umožní to dělat vizuálně, takže nepotřebuješ zjišťovat čísla oddílů jako v DiskPart.

pro laiky, kteří netuší kolik skrytých oddílů je na jejich současném disku, je ideální použít grafický program (partition editor) jiného výrobce. (pro tyto lidi je příkazovořádkový diskpert.exe naprosto nevhodný)

aktivní oddíl nutně nevadí, i když u datového usb disku nemá význam. spíš je otravné to množství pomocných oddílů.
free nástroje: niubi partition editor, Macrorit Disk Partition Expert, minitool partition wizard,

windowsí správu disků doporučuju jen masochistům a pouze v nouzi. ten krám dodnes přehledně neukazuje ani typ disku - a třeba leckteré spotřební zařízení neznají gpt disky.

díky lední brtníku,
stáhl jsem niubi a protože má češtinu tak se mi líbí. Mám aspoň pocit že vím co dělám ..
Našel jsem oddíl pro obnovu 531 MB a další 96 MB oddíl systému EFI. Mám dojem že na disku pro obnovu je původní win. Mám chuť jej vymazat a sloučit se sousedním ale nevím jestli nový windows ten oddíl nebude využívat taky.
Kdy asi byla ta instalace na oddíl pro obnovu vytvořena ? je možno ji obnovit ze současných win ?
Ponechání současného stavu mi asi do budoucna neumožní dualboot třeba na linux.
Zapomněl jsem se zmínit že když nechám comp startovat z druhé volby win tak to zhavaruje, tj obnova nefunguje.

K původnímu dotazu:

Zatím jsem našel tip na diskpart. Může někdo popsat přesný popis kroků jak jej odstranit nebo něco jiného?

Rozdělení disku máš MBR.
Odstranění označení oddílu jako aktivního se dělá v diskpartu příkazem inactive tímto postupem:
Spusť cmd jako správce.
Spusť diskpart.
Zadej postupně tyto příkazy, místo # doplň odpovídající číslo disku nebo oddílu.
list disk
select disk #
list partition
select partition #
inactive
Modernější je rozdělení disku GPT, pokud by nevadilo toto rozdělení a na disku nemáš žádná data nebo je máš zazálohovaná tak to se provede postupem v diskpart, kdy za select disk # provedeš clean a convert gpt