Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno vysoká rychlost CPU bez zátěže

Ahoj,
mám NTB Lenovo T14s, procesor AMD Ryzen 7 Pro 4750U.

Po instalaci win 11 pro (v. 22H2) někdy v loňském roce, začal procesor dost topit při připojení na nabíječku (v režimu rovnováha i vysoký výkon).

Ve správci úloh v režimu kdy nic neběži je rychlost CPU stále nad 3GHz, ve win 10 za stejných podmínek byla podstatně nižší, tzn. ntb se tolik nehřál. Standardně je teď teplota v rozmezí 80 - 90°C. Chladič vyčištěn, nanesena nová pasta na procesor, to vedlo ke snížení teploty z včerejších 95°C na současných cca 85°C.

Poradíte prosím někdo, co by s tím mohlo být?

Předem děkuji.

Řešení:

Máš tam malware. "Primitive Operations Queue Executor" je sice název systémového procesu, ale vzhledem k umístění toho souboru se tím jenom maskuje.

A ještě jen pro info, v biosu je nastaveno aby si systém sám rozhodoval o využití procesoru (nevím přesně teď ten termín), ale je to buď vše naplno a nebo řízeno systémem... vliv na rychlost CPU to každopádně nemá

Takových jsem už viděl, kteří pravidelně aktualizovali (případně i čistili) a přesto měli systém rozdrbaný. ;-)

Měl jsem na mysli, jestli po instalaci Win 11 proběhla instlace čipsetu z webu výrobce notebooku, případně i další ovladače, které právě zajišťují řízení spotřeby. Protože jak jsem pochopil, na Win 10 ti to fungovalo a po upgradu přestalo?

Mě to taky zarazilo, jak mi tohle může říct... a to si opravdu pamatuju, protože mi to taky přišlo jako nesmysl, že pro Ryzen 7 byly lepší win 10 a jestli nutně nepotřebuju win 11, tak ať se vrátím zpět k 10 a že vše bude lepší a stabilnější.

ryzeny: to byla nejspis umyslna chyba ms scheduleru windows z r.2021 (klan wintel se tak chova cela leta).
chyba byla postupne opravena, coz by soudruh technik mel davno vedet.
do budoucna ber nazory takoveho truhlika jako uplne mimo, nebo rovnou dezolatni.

on asi nejde rozsirit, ale kdyz pres tu cestu pojede mysem az do konce, oznaci se mu cela i s nazvem toho malware.
beztak to bude v %temp%.

staci spustit ms process explorer, ms autoruns, najit, killnout, smazat spoustedlo po startu.

protoze ten proces je sice primitivni vir (spyware), ale spousti ho a mozna znovu generuje neco jineho - treba zrovna ta aplikace na cheaty jako "bonus".