Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Samovolné přetaktovávání a přehřívání CPU

Ahoj,
prosím o pomoc s mou herní mašinou, konkrétně s CPU i5 10600k. Procesor se mi sám taktuje až na 4700 MHZ, teploty jsou okolo 90 - 100 stupňů při dosažení vrcholu. Pak to spadne třeba na 60 nebo 70 stupňů a to se stále dokola opakuje. Takto se chová, aniž bych měl cokoliv spuštěného. Žádné procesy na pozadí - nic. Procesor je na desce Z490 gaming plus. Chlazení MSI mag Coreliquid 240R. V biosu nejsou zapnuté žádné boosty, bios je v nejnovější verzi. Procesor jsem netaktoval. Chlazení jsem zkoušel 2x přeinstalovávat a přepastovávat. Optická kontrola cpu je OK. Násroj od intelu The Intel® Processor Diagnostic Tool Overview mi ukázal že je vše OK. Aida mi píše při testu cpu škrcení a přehřívání. Zkoušel jsem různé aplikace na měření teploty u jader a vše potvrzuje přehřívání. Napájení windows je na max, systém mám novej a jedu na 11ctkáh. PC zdroj mám 1000w. Už nevím co zkusit, co dál dělat, takže jsem otevřevřený všem radám, za které děkuji!

Řešení:

To vypadá skoro na vadný blok toho vodního chladiče nebo na vzduchovou bublinu někde v systému a voda pak "stojí". 90 stupňů je fakt hodně.
Co tak čtu recenze, tak to chlazení je ale stejně nic moc. Máš ho umístěný vodorovně nebo svisle? Zkus to změnit a poslouchej, jestli slyšíš jakoby projíždějící bublinu.
Jestli ano, je potřeba ho odvzdušnit. Snad má nějaký ventil na odvzdušnění.
Já kdysi dávno koupil za pár stovek taky nějakého vodníka, kde byla zřetelně slyšet projíždějící vzduchová bublina, ale nikde nebyl žádný ventil na odvzdušnění, tak jsem na hadici napíchnul injekční stříkačku. Chtěl jsem to původně vyhodit, ale pomohlo to.

To vypadá skoro na vadný blok toho vodního chladiče nebo na vzduchovou bublinu někde v systému a voda pak "stojí". 90 stupňů je fakt hodně.
Co tak čtu recenze, tak to chlazení je ale stejně nic moc. Máš ho umístěný vodorovně nebo svisle? Zkus to změnit a poslouchej, jestli slyšíš jakoby projíždějící bublinu.
Jestli ano, je potřeba ho odvzdušnit. Snad má nějaký ventil na odvzdušnění.
Já kdysi dávno koupil za pár stovek taky nějakého vodníka, kde byla zřetelně slyšet projíždějící vzduchová bublina, ale nikde nebyl žádný ventil na odvzdušnění, tak jsem na hadici napíchnul injekční stříkačku. Chtěl jsem to původně vyhodit, ale pomohlo to.