Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Druhá instalace windows

Zdravím, potřeboval bych nainstalovat čistou instalaci Windows, abych vyzkoušel, jestli problémy co mám s USB jsou HW nebo SW. Mám dvě NVME SSD, na jednom mám systém a na druhém data a hry. SSD se systémem je MBR, SSD s daty GPT. Chtěl bych se zeptat, jestli nová instalace Windows na ten disk s daty (samozřejmě na novou partition) nemůže přinést nějaké problémy s bootováním té původní instalace Windows, třeba potom, co bych tu novou testovací instalaci smazal. Vím, že tak před 15 lety by s tím problém nebyl, ale už se v takových věcech tolik nevrtám, tak bych chtěl mít jistotu.

Nemělo by ... pro sichr ten původní SSD odpoj/vyjmi. Ty hry ti ale z té nové instalace nemusí fungovat (pokud vyžadují instalaci). Nová instalace se nedělá "na partition" ale "na disk", kde musí být dostatek volného (nepřiděleného) místa.

To jsem zapomněl napsat, že při instalaci ten původní odpojím, ale pak jsem chtěl mít obě SSD zapojené současně. Jak to myslíš s tou partition? To u GPT disku nemůžu udělat partition na konci disku a tam nainstalovat Windows, aby se mi to nepletlo mezi ty původní data a dalo se to jednodušeji smazat?

Instalace W10 si sama vytvoří několik oddílů (v zásadě 3). Nech na konci "volné místo". Po instalaci můžeš původní SSD připojit, volba boot bude v UEFI, jen to bude komplikované kombinací MBR/GPT. V UEFI nesmí být volba CSM/Legacy only (aby fungovala instalace na GPT).

Jaká je momentálně nejlepší možnost na vytvoření live flashky windows? Před pár lety mi dobře fungovala fleška, která používala windowstogo, ale to už nefunguje. Pak jsem měl Rufus, ale s tím jsem nebyl moc spokojený.

Jaj, to jsem netušil. Proč to neuvedeš přímo do dotazu? Je to dost podstatná informace. No ale k věci. Asi bych to udělal jak píšeš. Ale původní disk s WIN bych odpojil, nebude potřeba a na ten datový bych nainstaloval klasicky Windows+samozřejmě všechny potřebné ovladače a nakonec ovladače pro ty brýle. Potom uvidíš, kde je chyba.