Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nove CPU/RAM/MB

Ahoj,
Starfiled( i kdyz ne uplne super optimalizovany) mi ukazal ze muj 3700X uz neni tak super jako byval.
Takze zacinam shanet neco noveho.

CPU bude 100% 7800X3D
RAM budou asi G.SKILL 32GB KIT DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5 NEO RGB AMD EXPO...nic moc lepsiho tam neni.
MB: u te vim a nevim...jedina nutnost je mATX velikost coz vyber docela limituje.
Chtel bych GIGABYTE B650 AORUS PRO AX jenze ta se u nas neda sehnat.
Pak je na rade o neco "nizsi" GIGABYTE B650M AORUS ELITE AX coz bude ale krom nizsi VRM asi stejne nebo?

Dalsi otazka a treba i do budoucna jestli ma cenu se placnout se pres kapsu a koupit ASUS ROG CROSSHAIR X670E GENE ktera mi prijde ale trochu prepal na to co chci.

Takze vlastne jen tak nejak otazka na desku ale co jsem uz zkoumal ono u tech AM5 mATX desek neni moc velky vyber a ta AORUS ELITE je z B650 to nej co se tady ta sehnat...

I Starfield se dá hrát úplně normálně na 3700X. Je ale dobré mít lepší RAMky a použít amdéčkovské XMP.

Nejlepší desky pro AM5 jsou od MSI.

Zajímavé je, že ani nepíšeš, co máš za grafiku, tou bych se u her zabýval nejprve.

No mam tyhle G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z RGB Neo for Ryzen 3000
XMP mam ale i tak to neni zadna slava. Ve meste to padne kolikrat i na 30 jak kde.
Grafiku mam RTX 4080 MSI Suprim X

Ten Starfield fajn ale je to taky trochu o tom si "obhajit" nove zelezo :-D

Jinak co jsem koukal tak nej co se da sehnat na to co potrebuju je "zase" Mortar od MSI...mam ho ted a rekl bych ze asi ok.

Ok, nicméně Starfield určitě bude ještě optimalizován, teď na NVidia kartách nechodí nic moc, vývojáři to optimalizovali před vydáním jen na AMD karty, jednak si to AMD zaplatilo a za druhé byla hlavním cílem optimalizací Xbox konzole, která je postavená na hardwaru od AMD.

Druhá věc, jestli opravdu jít už do první generace AM5. Minimálně tu jsou problémy s RAM pamětí, kdy DDR5 nenavyšují nijak moc výkon oproti DDR4, takže DDR4 3600 = DDR5 5200 a AMD obvykle v pohodě dává maximálně DDR5 6000 nebo 6400, což sice nějaké navýšení výkonu je, ale dá se předpokládat, že další generace už dá okolo DDR5 7-8000.
Ale jistě, jestli jdeš do Ryzenu 7800X3D, tak to je proti tvému už hodně namakaný procesor, to asi už obhajitelné je.

Za mě teda určitě deska od MSI a paměti nejvýš, co bude podporovat.

Design desky GIGABYTE B650 AORUS PRO AX je jiný než GIGABYTE B650M AORUS ELITE AX a deska GIGABYTE B650M AORUS PRO AX je stejný design jako ELITE AX. V tomhle nelze nadávat jen Gigabytu, dělají to bohužel i ostatní výrobci, že design microATX desek šidí.
Stačí se podívat na desku jaké je rozložení na PCB. Vychází pak z toho třeba i použití jiného audio kodeku, na B650 AORUS PRO AX prémiový, na těch dvou dalších zastaralý.

Za mě, pokud mATX, tak MSI MAG B650M MORTAR WIFI. (Nezapomeň, že pro maximální výkon potřebuješ dvě single rank paměti, umí to až 7600.)

Tak bohuzel Mortar to byt nemuze pac jsem zjistil(vubec mi to nedoslo kdyz sem na ni koukal) ze z nejakeho nepochopitelneho duvodu MSI u tohohle modelu dalo PCI 16x slot na grafiku o "radek" niz nez je normalni takze ja bych se pak nevesel s grafikou...

Takze asi zbyva jen ten Gigabyte nebo se placnout a vzit X670 od Asus.
Ale myslim ze to bych asi nevyuzil.
Jinak audio kodeky neresim mam externi zvukovku :-)