Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Popletený, nečitelný a přejmenovaný Hard disk.

Poprosím Vás o pomoc s následující věcí. Nějak jsem blbě vypla počítač,. Natvrdo. Poprvé záměrně, nemám na něm reset tlačítko, podruhé mi vylítl napájecí kabel jak jsem ho zapla. Pote mi počítač najížděl déle ale najel. Problém je ten, že v pc mám druhej červenej WD 3 TB a ten je nečitelnej. Po zapnutí PC tam, v tento počítač, chvíli je ale pak zmizí. V Biosu je detekovanej se špatně uvedenou kapacitou a je přejmenovanej na BzBzBzBzBzBzBz. Ve win 10 ho nevidim ani ve správci disků respektive správce se nespustí. Poradíte co s tím? Jde mi jen o to, zachránit nějaky data. Děkuji.

podruhé mi vylítl napájecí kabel jak jsem ho zapla

Jak toho jde docílit? Že bych si z přítelkyně udělal srandu...
"Zachránit nějaká data"... Takže nejsou asi důležitá, když nemáš zálohu.
Můžeš zkusit nabootovat nějaký LiveLinux. Starší Hirens Boot nebo UBCD. Návodů jak vytvořit bootovací flešku je na internetu určitě hodně. Normálně bych tipnul, že je porušený souborový systém, ale když píšeš, že v BIOSu je špatně uvedená kapacita tak nevím, chce to otestovat.

"Chlapče"? Děkuji za lichotku :-) Ano, je už starší, ale pořád funkční. Je tam více utilit pro testování PC a různých komponentů až po celkovou stabilitu.
"Disk jsem dala ihned ven a počkám. Zatím nemám kam zálohovat/přetáhnout těch 150GB dat." To jsi udělala výborně, protože kdyby byl připojený a něco se na ten disk zapisovalo, šance na obnovu původních dat klesají přímou úměrností. Za mě klobouk dolů :-)

chvíli je ale pak zmizí.

1) disk pro jistotu přepojit na jiný napájecí a datový kabel, do jiného slotu v základní desce.
nejdřív doporučuju shlédnout screen z nějakého crystaldiskinfo (=smart hodnoty). jestli jsou na tom disku stovky chyb, asi bych to vzdal.

2) někdo kdo už zkoušel dělat s testdisk, bývá na různých live iso - asi hirens64 a tak.
ten program má textové trochu nepřátelské ovládání, proto doporučuju někoho už seznámeného.
500gb disk mi typicky trval půl dne.

Chybama myslíš bad sektory na disku? Já mám jen HD Tune a ten mi ten disk vůbec nevzal. Až ten Hirens a i to nebylo tak jednoduchy. I Hirens mi hlásil, že k disku E: nemá přístup. Nakonec se ale zadařilo. Mám ho venku. Má smysl pouštět na něm ten testdisk, popřípadě Chkdsk (vyznám se v terminálu, v MS-DOS) a nebo si mám jen stáhnout data a disk hodit do šrotu?

na usb hirens64 už je Crystal Disk Info v8. jednak je barevný=přehledný, druhak ukazuje počty chyb disku, méně i více kritických (05, c5, c6, c7 ...)
a snad tam je i nějaký mspain.exe, aby šel screen uložit. a podle toho rozhodnout, jestli je reddisk na vyhození.

chkdsk řeší chyby jen souborového systému, ty by například vyřešil i úplný formát.
ale je otázkou, proč vznikají.
také proto jsem psal o výměně všech připojovacích kabelů k disku. jinou příčinou může být vadná ramka, ale to by postihovalo všechny disky v pc.

pokud při nabootování z hirens bude disk čitelný, samozřejmě ihned nejcennější data vykopírovat ven.
nějaký 1tb disk se mi tu válí taky, mohl bych poslat. (jako pracovní se dnes používají ssd a na zálohy je to malé)