Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nastavení FTP na routeru Huawei

Tak zase ta čůza východňárská otravuje. Ahojte kluci. :-)

Potřebuji poradit s nastavením FTP serveru na modemu Huawei HG8145V5.
Naformátovala jsem si disk a připojila do routeru.
V routeru jsem zadala cestu k disku a povolila sdílení.
Povolila jsem FTP server, nastavila heslo a jméno, port id na 21 a ulložila.
Šla jsem nahoru a opět jsem nastavila port id na 21, opakovala jsem uživatelsky jméno a heslo, klikla na browse a zadala usb disk.
Adresu ftp jsem dala svoji defaultní bránu.

A to je vše. Když kliknu na download tak mi router vyhodí hlášku Invalid FTP URL.
A tady končím a dál se nedostanu.

Poradíte mi jak to rozhejbat?

Proč ne? Protože k tomu disku budu chtít mít přístup i z venku až mi T-Mobile dá pevnou adresu. A jelikož nejsem síťařka, a v těchto věcech děsně, ale opravdu děsně, plavu, hledám rady tady.
Nesměj se mi, já nevím na jakou ip se dotazuji. Prostě jsem si k routeru připojila disk a chtěla si ho nastavit na ftp. Nebudu můj dotaz komplikovat tím, že řeknu co jsem zamýšlela dál. Teď mi jde jen o to, zprovoznit to na routeru.
Zůstala jsem tam, jak je psáno v dotazu.
Jinak SMB mi je známa. Cifs - nemám tušení co to je. Ale taky asi nějaky sdílení když to zmiňuješ v souvislosti s FTP.

přístup na disk zvenku se považuje za nebezpečný (a je jedno, jestli přes ftp nebo sambu, někdy označovanou jako cifs)
ten disk vidíš pod ip adresou routeru, je zapojený na lan straně, proto píšu o interní 10.0.0.138, viz výpis: ipconfig
je možné, že router umí zpřístupnit i viditelnost zvenčí, menu huawei neznám. ale s tím souvisí možné zranitelnosti, které výrobci domácích krabiček příliš neopravují.

Je mi líto ale pořád ti nějak nerozumím.
Tady máš můj ipconfig.

C:\>ipconfig /all

Windows IP Configuration

   Host Name . . . . . . . . . . . . : THIGHGAP
   Primary Dns Suffix  . . . . . . . :
   Node Type . . . . . . . . . . . . : Hybrid
   IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
   WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No

Ethernet adapter Ethernet:

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Realtek PCIe GbE Family Controller
   Physical Address. . . . . . . . . : 1C-6F-65-C9-2C-52
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::c8fd:7ee3:fc92:ff28%6(Preferred)
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.2(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Lease Obtained. . . . . . . . . . : sobota 7. října 2023 0:20:31
   Lease Expires . . . . . . . . . . : neděle 8. října 2023 9:36:13
   Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1
   DHCP Server . . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 454848357
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-2B-F0-79-92-1C-6F-65-C9-2C-52
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : 192.168.1.1
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

V routeru jsem zadala cestu k disku a povolila sdílení. Povolila jsem FTP server, nastavila heslo a jméno...

týkalo se sice ftp, ale sama píšeš že jde přístupové jméno a heslo, které jsi nastavila v routeru. protože je to disk teď ovládaný routerem, on ho připojuje do sítě.
tak proč tam u všech plantážníků cpeš svůj mail?

net use x: \\192.168.1.1\jmeno_disku_z_menu_routeru  /user:pristupove_jmeno_k_usb_v_routeru  heslo_samby_v_routeru  /persistent:no

a nevynechávat "use" z příkazu...
jména a hesla jsou ze sekce sdílení disku, nejde o heslo k přístupu do administrace (aspoň doufám, že to huawei tak nemá)

pozn. k výpisu ipconfig:
"Host Name . . . . . . . . . . . . : THIGHGAP" je název tvého pc. to přece není síťové jméno disku, správné jméno je uvedeno v routeru.

google vyhodil toto: https://www.youtube.com/watch?v=OvV36CJizdI

Některy věci mi jsou cizí a neumím je. Po tvých radách jsem dostala konečně disk tam, kde měl být. Psala jsem to blbě. Tak jako na obrázku. Video mi bylo k ničemu. Takovy menu tam nemám což vlastně vidíš na tom screenu. A on používá FileZillu což já nechtěla. Chtěla jsem tam přistupovat přes prohlížeč. Vysvětlovat kámoškám, že se na moje fotky můžou podívat ale musí si stáhnout nějakyho FTP klienta, tak to je pro ně vopruz. Vůbec neví co to je. A popravdě i pro mě by to bylo o ničem, neprakticky, zbytečně složity, komplikovany. Příkaz jsem napsala asi opět blbě protože terminál na mě vyplivl toto:

C:\Users\darin>net use x: \\192.168.1.1\usb-174c-000000_1 /user:darinaftp ********* /persistent:no
Došlo k systémové chybě 53.

Cesta v síti nebyla nalezena.

A ve finále, ta zpráva z routeru v kolonce status je:
Failed:Fail to connect to server
Takže jdu k sousedce ať mi dá jednu pilulku Neurolu protože jsem z toho podělanyho dnešního dne, vlastně už včerejšího, pořádně na nervy. V pondělí si objednám ajťáka ať mi to zprovozní. A bude li drahej tak si koupím vínko, zatopím v krbovkách, usb disk hodím do ohně a budu se kochat tím, jak se škvaří a praská. To bude jeho trest za to, že mi celou sobotu pil krev a přiváděl mě k šílenství. :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D Port ID 22 je špatně. Samozřejmě tam je 21.

prikaz uz vypada dobre. ale pripominam, ze ja radsi normalni sdileni = samba, pro ni se pouziva prikaz "net use"
ted zalezi, co ma vlastne router povolene s tim usb za rezim. mozna by napovedel (anonymizovany) screen nastaveni usb v routeru.

dale z ip adresy vidis, ze jde o pristup z tve interni lan, ne zvenci. otestuje se tim funkcnost, ale moznost videt disk zvenci musi dovolit router.

sdileni fotek: uz sice chapu duvod, ale neumim se rozhodnout, ktery pristup (ftp, samba) je nebezpecnejsi z hlediska skenovani nezadoucim navstevnikem. (asi prave samba)
povoleni takoveho pristupu vzdy znamena, ze se zpristupni mozne chyby ve firmware pro utocniky.
na takove fotky je lepsi sluzba rajce.net, instagram, nebo sdileni pres google disk apod.

Rajče je o ničem. Tuny nesmírně obtěžující reklamy. Ve fotoalbu nejdou dělat podadresáře a jednotlivým adresářům nelze přiřadit hesla.
Na toto je excelentní služba FTP Dropbox. Umí vše co jsem psala. Ale nemůřu si dovolit platit těm darmožroutům 3000,- měsíčně.
A varianta free má zablokováno právě to zaheslování jednotlivých adresářů.
Instagram je o ničem a google disk taky neumí to co jsem psala a co bych chtěla.

Tento link mi pomohl. Ale ten Huawei není jednotnej a to menu je tak zpřeházeny, až se z toho chce brečet. Lovila jsem to jak přežrany ryby.
Nicméně disk jsem si přidala do windows a pracuji s ním.
FileZilla se mi na tento disk ale neumí připojit. Total Commander taky ne. Jedinej FTP klient, kterej mi na tom funguje je Clasic FTP.
Ale pracuji s ním přímo v průzkumníku takže klienta nepotřebuji.

Ale není to ono a takto se mi to nelíbí. Nepůjde to tedy jinak, než přehodnotit finance a zaplatit si ten DropBox kterej funguje přesně tak jak chci já.

Díky všem. Disk je připojen ale stálo mě to hodně nervů. ;-)

Zoner má vlastní webovou stránku pro každého uživatele (já mám ještě "jednorázovou" licenci, třeba by se dala ještě někde koupit z 2. ruky).

Existuje i webzdarma, prakticky bez reklamy (alespoň v porovnání s FB, atd.), ale tu webovku si musíš sama "udělat".

Kdybys řekla hned, o co ti jde, už to mohlo být vyřešené :-)