Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nová grafika k AMD Ryzen 7 5700X do 10.000 Kč

Zdravím
Chtěl bych radu ohledně nové grafické karty.
Mám sestavu TUF Gaming B550- PRO,Corsair RM550x,AMD Ryzen 7 5700X,DDR4 32GB a GrForce RTX 2060.
Co byste doporučili za kartu v ceně kolem 10 000Kč.
Děkuji za radu.

Změna předmětu, původně: Nová grafika (host)

Prvně nutno říci, že nemáš úplně nejhorší grafiku.

V podstatě máš dvě (tři) možnosti:

RTX 4070 - cca 15.000 Kč - slušný upgrade, sám jí k 5700X mám a za mě ideální grafika pro ten procesor!

RX 6700XT - 9.000 Kč - pořád je to výkonový upgrade, ale ne zas až tak velký jako první volba.

RTX 4060Ti/8GB - 10.500 Kč - podobné jako možnost RX 6700XT, ale má jen 8GB VRAM, což ale u grafik pro fullHD nevadí, ale navíc je dražší, takže je to silně na zvážení, jestli má smysl připlácet.

RTX 4060Ti/8GB - 10.500 Kč - podobné jako možnost RX 6700XT, ale má jen 8GB VRAM, což ale u grafik pro fullHD nevadí, ale navíc má funkční ovladače, funkční enkodéry videa, a funkční software pro remote gaming nebo streaming. Atd. atd. Za to dát nějakou korunu navíc má smysl.

(jsem Nvidiot, netajím se tím. AMD prostě sw. neumí, o en/dekodérech videa ani nemluvě)

Samozřejmě, nicméně rozhodně neplatí, že co hráč to streamer. Prostě jsem si jist, že mnohem víc lidí bude srát, že jim u 8GB grafiky píše Wolfenstein II (vydaný s podporou AMD), že mají málo grafické paměti, než kolik lidí bude chtít něco na té grafice enkódovat nebo hrát vzdáleně.
Prostě je to o prioritách.

Pokud tazatel nenapíše konkrétně sám, beru to tak, že je v mainstreamu, který si chce normálně zahrát a ostatní disciplíny ho netrápí. Proto je u levné grafiky do 10.000 Kč doporučení jednoznačné = RX 6700XT.

Podobně u grafiky dražší kategorie okolo 15.000 Kč zase jednoznačně doporučuji RTX 4070, protože tam AMD nasadilo velmi slabou konkurenci.

U grafiky mírně nad 20.000 Kč doporučuji pro změnu RX 7900 XT, protože tady je silnější grafika od AMD a u grafiky okolo 30.000 Kč je zase jednoznačná RTX 4080.

Jak vidíš pro herní nasazení na tom AMD není zase tak špatně a jejich grafiky rozhodně mají co říct, akorát jsou podobně jako NVidia v některých segmentech silnější a v některých méně. Důvod, proč je to takto nevyrovnané, vidím v boomu AI akcelerátorů, které jsou pro oba výrobce a obzvláště pro NVidii zlatým dolem a způsobily, že ani NVidia nemá takové výrobní možnosti, aby dodala hráčům kvalitní nabídku napříč celým výkonostním a cenovým spektrem herních grafických karet.

A samozřejmě, ve chvíli, kdy ten hráč tu grafiku používá i na enkódování respektive stream, situaci to hodně mění ve prospěch NVidie, nicméně opět jsme u toho, že by takový člověk už asi neměl moc váhat nad minimálně RTX 4070, protože prostě pokud chce víc než si občas zapařit, asi se mu docela vyplatí, mít už grafiku připravenou na větší zátěž!