Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Externy ssd nvme - chladenie

Mam samsung 870 v externom puzdre, nie zasuvacie, ale zaklapavacia a priskrutkovana spodna strana. Ale po osadeni disku aj ked by som nalepil navrch ty tepelny podlozku, tak este stale mam medzi kovovym krytom a tou tepelnou vyplnou medzeru, ratam tak asi 0,5-1 mm.
Riesite to nejako, lepite tam tu hmotu, alebo ani nie, kde ziskat pripadne nejaku hrubsiu nepotrebujem kus 100 x 100 mm, skorej viac hrubok na odskusanie . . . . mam doma 2 mm, ale ta je uz hruba, uz nezaklapnem to veko.

Ano, právě těch 70 stupňů je už na hranici spolehlivosti disku.

skoro určitě má kontrolu a "ubere"

Ne, vážně neubere a disk tohle sám nevyřeší jako procesor, který se při vysokých teplotách podtaktuje aby teplotu snížil. Vyšší teplota prostě snižuje spolehlivost a hlavně životnost disku. Nutně ho chladit nemusíš, pokud máš ve skříni správný airflow, ale v případě takové teploty tam evidentně není...

Na webu lehce přes Google dohledáš několik testů SSD a opravdu platí to, co výrobci udávají. Provozní teplota SSD je 0 až 70 stupňů Celsia. To znamená, že při 70 stupních pracuje SSD zcela normálně, nesnižuje se spolehlivost zápisu ani čtení a ani jeho životnost. Nad 70 stupňů už ano a okolo 80 stupňů už jsou SSD na hranici, kdy se spolehlivost čtení a zápisu snižuje a to až do kritické teploty 125 stupňů, při které už jde SSD do kopru.
Jak je to se životností je otázka, ale jsou to nakonec tranzistory jako u procesorů a grafik, takže bych si tipnul, že těch 70 stupňů může být hranice, za kterou se i životnost bude snižovat, ale asi ne nijak kriticky a dost možná ne dost rychle jako se snižuje opotřebení buněk zápisem.

Každopádně platí, že na tom disku by tazatel měl přes odečítací appku naměřit maximálně 70 stupňů a pokud je tam víc, tak už si to jeho pozornost žádá.

No, však píšu, že těch 70 stupňů je hraničních pro spolehlivost disku a bylo by dobré vyřešit alespoň airflow v bedně. Třeba u klasického plotnového disku je hraniční teplota už 50 stupňů. Tím nechci říct, že při dosažení kritické teploty disk najednou přestane fungovat, to určitě ne, ale sníží se tím jeho životnost.
Tys někdy viděl u jakéhokoliv disku teplotu 125 stupňů? Já viděl teda hodně, ale víc jak 74 stupňů jsem u disku neviděl nikdy a to ani když na notebooku nefungovalo chlazení :-)

HDD je magnetooptický záznam, tam trochu hřeje motorek, který tím otáčí a nějakých extrémních teplot nedosáhne, ale je tam potom řídící elektronika a ikdyž ta sama o sobě vyšší teploty snese, nesnesou je ty magnetické kotouče, takže je potřeba řešit airflow a teplo odvětrat pryč, protože jak píšeš, těch 50 stupňů je hraniční.
SSD je jenom elektronika, při zátěži se to zahřívá a čím to má vyšší výkon, tak je tam víc odpadního tepla, takže u NVMe PCIe4 SSD, klidně bez větrání v uzavřeném prostoru v plném výkonu můžeš dosáhnout až na 125 stupňů. Já to nezkoušel, ale výzkumům zveřejněným na webu věřím, že toho lehko dosáhly. 74 stupňů pak není nic výjimečného. Ale není to žádná tragédie, jen 4 stupně nad provozní teplotou, disk se rozhodně hned nepoškodí, ale trvale by na téhle teplotě běžet neměl a vyřešit to by to chtělo.

samsung 870 je 2.5" ssd, nvme je typ 970.
některé krámy od samsungu víc topí, taky kvůli coroně osazovali paměti různých výrobců, třeba máš smůlu na typ.
když se ti nelíbí jak hřeje, nepoužívej ho v pouzdru kde není dotyk pro odvod tepla.
většinou kupuju tento noname typ: https://axagon.eu/produkty/eem2-ug2
dps je tam zešikma, řadič tak není chlazený, až paměti vzadu. na řadiči by musela být vyšší a dost měkká teplovodivá podložka.

Pouziva cip RTL9210 . . . . Ked das Bezpecne odobrat zariadenie vypne napajanie disku? Zhasne LED ? RTL9210B s tym ma problem . . . Druhy pouzivany JMS583 ma problem prejst do rezimu spanku, stale cuca prud z ntb a po chvili ma 44 st, co potom drzi aj ked sa na nom nic nerobi . . .

44'c není žádná teplota. samozřejmě jde laborovat s napájecími režimy usb hubů, ale kdo by se s tím babral.
usb krám nezasouvám do pc, protože ho chci zrovna uspat. a když chcu mít trvale přístupná data, 30 let existuje vynález jako síť.

s tím odvodem tepla do krytu je to bída - a doporučuju nepoužívat nvme samsung, nebo wd black, které mi zbyly z jakýchsi pc.
měl jsem teď pár provedení v ruce a ty zasouvací s vodorovným dps jsou k ničemu: buď netěsní, nebo se shrnou / roztrhají, pak jdou otevřít jen jednou.
ten mírně šikmý proto má svoji logiku, jak jsem to zkoušel bude jeden z použitelnějších.
jinak by to řešila tato konstrukce: https://m.media-amazon.com/images/I/71CusCx9IiL._AC_SL1500_.jpg

Jedna sa mi o to, ze tam mam nejake pracovne data, a nerobim s tym stale, rozumej, odbieham, takze pripojene stale, ale niekedy aj hodinu dve som mimo, naco mi to ma cucat prud? Ta teplota ma az tak netrapi . . . .
Preco nepouzivat samsung nebo wd black? Mam 980 Pro a zatial v pohode
Mam presne take ako su na obtrazku, myslim typom, odnimatelny spodok, teda vlastne asi vrch (podla uhla pohladu :-) )
Kazdy s inym cipom, takze som mal na porovnanie, co sa tyka rychlosti viac menej ziadny problem, iba popisane rozdiely . . .