Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak vypnout DHCP na druhém routru?

Zdravím, nově mám připojení k internetu přes kabel od Cetinu, tarif od nej.cz. Rychlost 60Mb/s. Za terminátorem mám router TP-LINK WR840N (zapojeno do WAN). Na něm je nastaveno PPPoE a VLAN ID podle operátora. WIFI je na něm vypnuté. Pak jdu kabelem viz nákres v příloze. Problém je, že mám poloviční rychlost na všem za Tendou. Když Tendu přepnu z DHCP na Můstek, tak je rychlost na wifi zařízeních OK, ale zařízení za switchem (TV,XBOX...) nedostanou IP. Chtěl bych vypnout DHCP na TP-LINKU, ale nevím jak přesně. Když na TP-LINKU nastavím DHCP na disable, inernet nikde nejde. Díky za pomoc. PS Tenda PPPoE a VLAN ID neumí.

Tak TP-LINK zapojen přímo do switche a ze switche do první Tendy do LAN viz. sit1.jpg. Tendu jsem přepnu do Bridge. V TP-LINKu je DHCP zapnuté. Výsledek je, že za Tendou je rychlost cca poloviční (po wifi i po kabelu - píchnul jsem do druhého portu Tendy kabel a připojil ntb). Když ntb píchnu do switche rychlost je OK.
Proč rychlost za Tendou je kurnik poloviční? U předchozího poskytovatele internetu, který byl vzduchem a Tenda jako první router to tohle nedělalo.

Předtím jsem měl 20Mb/s teď nově mám 60Mb/s. Jsem ve špatné lokalitě, takže 60Mb/s je pro mě super. Testuju to přes měření rychlosti na dsl.cz. Vezmu ntb píchnu ho do LAN TP-LINKU a mám 60Mb/s, pak ho píchnu do switche mám 60Mb/s, pak ho píchnu do první Tendy (je nastavená na bridge) a tam mám 30Mb/s, zkusím se připojit přes wifi od Tendy a taky max 30Mb/s. Zítra to zkusím všechno rozpojit, vypnout, zapnout, půjdu jen s ntb, budu postupně připojovat a měřit. Tendu nechám jako bridge. Snad na to přijdu.

Jj, bohužel jen ty nejhorší. Je to ale už pár let zpátky, kdy ho známému nainstaloval jeho provider. Byly s tím jen problémy. Vzal jsem k němu na zkoušku můj starý AirLive WL-5460AP a problém zmizel. Používám TL-WR841N (Tp-link), má lepší pokrytí a jede naprosto stabilně. Tendu bych vyhodil a poskytovatele nakopal do p....e. Snad vše je lepší než Tenda. Je to vážně odpad. Nejen, že to bylo pomalé, to by mně až tak nevadilo, ale totálně nestabilní, kdy jsem to musel snad každý den restartovat, hrůza a děs. Stačilo, aby se připojilo na Wi-Fi třeba 5 lidí a už to nefungovalo.

Tenda Tenda, není to vždy zcela sračka, ale to jsou výjimky u kterých je potřeba to předem zjistit. A piš přesně typ ať to nemusím hledat - ještě že byl u toho obrázek. Máš tedy Tenda Mesh MW6. Jestli to chceš jen jako wifi AP bez funkce routru (tedy bez DHCP), ta první připojená k routru musí být v BRIDGE (návod str.16). A ten switch dej mezi router a Tendu.

Přesně tak, neumí VLAN ID. O něco výš jsem odpovídal "dsa" že za Tendou je rychlost poloviční. Nenapadá tě co s tím? Je možnost jak nechat DHCP zapnuté a v TP LINKU DHCP vypnout? Nebo to tím není, nebo je ta Tenda fakt naprt? Ale už jí mám, tak mi je líto měnit jí. Kdyby byl nějaký nápad co zkusit...dík

Jak jsem psal, první hlavní řídící Tenda do bridge módu a zapojit tak, aby přes ni neprocházela komunikace LAN. Switch zapíchni do LAN TpLink routru a přes něj pripoj pc, tv a xbox, Tendy zapichni do ostatnich portů TpLinku, nebo je zapoj v řetězu za sebou.

Tak problém je snad vyřešený. Po spoustě pokusů, nepřidělených IP, atd... Nejspíš to bylo switchem. Koupil jsem nový TL-SF1008D a zapojil dle sit1.jpg. V Tendě jsem DHCP vypnul. Rychlost za switchem klesne nepatrně, rychlost na wifi Tendě (připojená z LAN portu do switche) klesne o cca 2Mb/s. Třetí Tenda, která není připojená kabelem, tam je pokles rychlosti o cca 20Mb/s (tu dopojím). Všem se IP přidělí bezproblému.
Všem moc děkuji za ochotu pomoct. Hodně jsem toho načetl a něco se i přiučil. Díky.

Ještě sem vložím názvy zařízení, kdyby někdo hledal něco podobného.
TP-LINK TL-WR840N
TENDA MW6 (3ks)
Switch TL-SF1008D
PPPoE, VLAN ID, Cetin, Terminator

Podle mě přeháníš. Moderní switche umí spotřebu regulovat a vypínat nepoužívané porty. Takže v celkové spotřebě domácnosti to je zanedbatelné.

Cituji z popisu produktu:

Switch TL-SG108 se navíc může pochlubit provedením s nižší spotřebou energie. S inovativní technologií úspory energie dokáže switch TL-SG108 snížit spotřebu energie až o 65 %, což z něj činí ekologické řešení pro vaši domácí nebo firemní síť.

Mám připojení 20 Mb/s, stačí mi to a na LAN žádný provoz nemám a neplánuju (kromě mobilu na WiFi a občasného přenosu mobil/PC). Případné zrychlení připojení určitě nepřekročí 100 Mb/s. Ty 2 typy routeru, o kterých jsem uvažoval, se výrazně lišily spotřebou. Takže jsem dalek každému na potkání nutit 1 Gb/s ... Něco jiného je instalace v novém domě pro vícečlennou rodinu, kde se počítá s NAS a provozem na LAN.

Samozřejmě, je rozdíl v tom, jaké zařízení a kolik je k síti připojeno a kolikl lidí je využívá. To nic nemění na tom, že je rok 2023 (skoro 2024) a kupovat 100 Mbit switch když skoro za stejnou cenu můžu mít gigabit, je z mého pohledu nesmysl.

Nové základní desky už mají 2,5Gbit ethernet, takže gigabitové prvky v síti jsou už taky v podstatě za zenitem...