Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Upgrade sestavy

Ahoj, jdu si ještě pro jednu radu.
Mladej před 2 lety dostal PC od ženy. https://www.alza.cz/alza-gamebox-core-gtx1660-super-d6384148.htm#popis

Ovšem, už trochu i já tu nadávám, že je hlučnej (díky grafice) a taky on si stěžuje, že je pomalej atp.

No a říkal jsem si, že by si i zasloužil upgrade.

Za mne bych vyměnil HDD/SSD za M.2 https://www.alza.cz/adata-xpg-gammix-s11-pro-2tb-d6360681.htm a taky přidal ještě 2 moduly pamětí https://www.alza.cz/kingston-fury-16gb-kit-ddr4-3200mhz-cl16-beast-black-d6622616.htm

Ovšem, jak s grafikou? Je tam ta grafika co píšou na alze, ale od EVGA. Co jsem koukal, tak chlazení na ni měnit je docela opruz. Ale pořizovat novou? Pak už bychom se bavili pomalu i o celé nové sestavě upřímně.

Dá se nějak "levně" a smysluplně upgradovat tato sestava a nebo už je to spíš na nový PC?

Nevadí, ale ..
1. nedělal jsem to
2. kolega říkal, že je lepší se do toho nehrabat

Ale ve skutečnosti si myslím, že to zvládne každý, ale nenašel jsem co tam místo toho dát.

Myslím, že jsem nezmiňoval, že chci zvýšit fps. Obecně, jde o to, že to SSD co tam je, tak je malé a ten HDD to hodně zpomaluje obecně. Takže SSD bych viděl jako první. Ramky si nejsem jist, zda by pomohli.

Ale když se budeme bavit o fpskách, tak tam bych to viděl na grafiku a právě se i obávám toho CPU

Co bych doporučil? Popravdě moc nevím. Záleží na rozpočtu. Nejsem žádný "pařmen" Jen si občas zahraju se synátorem LOL nebo NHL 2009. Líbí se mně RX 6700 XT, ale nevím, kolik do toho chceš investovat. Pro mě nebyl cíl výkon, ale hlavně stabilita a tichost sestavy. RedMax hrává hry, on poradí líp.
Spíš bych ale zjistil, jestle je skutečně hlučná grafika. Může to být i zdroj nebo chladič CPU, to je celkem pravděpodobné. Oddělel bočnici a hledej zdroj hluku. Nebude taky od věci to všechno zbavit prachu.

Vidiš, že umíš dávat dobré rady. ;-)

Za mě je to na nový PC, problémem ale není vůbec paměť a disk, ale procesor a grafika.

Řekl bych to takhle:
- prvně je potřeba vědět, kam ty hry instaluje. Jestli na SSD, tak nezapomenout, že tam má zůstat asi 20% volného místa, pak se začne zpomalovat. Jestli na HDD, tak dokoupit do toho ještě jedno SSD, klidně to může být SATA SSD (Crucial MX500), ale SSD hodně hrám pomáhá. (Ne v okamžitých FPS, ale v načítání a neseká se to pak na pomalé načítání a doskakování textur.)
- pokud má grafika oddělaný větráky, tak někdy jdou vyměnit, ne celý chladič, to je fakt vopruz, jenom větráčky. A jestli nejdou, tak prostě tam koupit novou grafiku, poměr cena/výklon je RX6700XT fakt nejvýhodnější, šel bych do toho, ikdyž to v některých hrách už procesor nebude stíhat. Výkonem si ale o něco málo polepšíš a navíc by měla být méně hlučná, zase si možná přidá na zvýšené hlučnosti při hraní procesor (větrák na chladiči). :-)

16GB RAM na běžné herní PC stačí, Chrome ideálně odinstalovat a začít používat normální prohlížeč Firefox, Vivaldi, Edge, Opera. Ale vypnutí Chrome před hraním také postačí. :-)

Dejme tomu, že si necháš skříň, ale novou si nějakou jistě vybereš sám, třeba něco od Endorfy okolo 1500 už se dají sehnat.

Tvůj zdroj nic moc, teoreticky by mohl zůstat, ale určitě bych ho nenechával dlouho, nějaký Seasonic Gold 650W

Ryzen 7 5700X, Asus B550 Plus ATX, Endorfy Fera chladič, SSD Kingston KC3000 2TB.

Můžeš tam nechat i současné disky SSD+HDD na zálohy, multimedia. Klidně na SATA SSD můžeš mít OS Windows a nové jen čistě na hry.

Paměť můžeš nechat nebo koupit 2x16GB DDR4 3600MHz

Grafiku dle vlastního uvážení, nejvýhodnější jsou teď v poměru cena/výkon RX 6700XT a RTX4070. Samozřejmě za víc peněz je víc výkonu, procesor to utáhne s přehledem a klidně i časem ještě zase výkonější grafiku. :-)

Do košíku na Alze si to případně naklikej sám, podle toho, jak se rozhodneš. Za sestavení ti naúčtujou myslím tisícovku, furt se to proti těm jejich gameboxům vyplatí.

Případně ti tu přesně vybrané komponenty zkontrolujem.

Sorry, tuhle desku:

https://www.alza.cz/asus-tuf-gaming-b550-plus-d5868853.htm?evt=ac

Můžeš i jinou samozřejmě, ale tuhle mám ozkoušenou a nemá chybu.

Pokud bys potřeboval upřednostnit cenu a nechtěl tak moc řešit vybavení desky, tak:

https://www.alza.cz/asrock-b550-phantom-gaming-4-d5871888.htm

Chladič je zase na tobě, ale Endorfy Fera má dobrý poměr chladícího výkonu a ceny, pokud bys chtěl super výkonný chladič, tak Endorfy Fortis.

GTX 1660 Super je podstatně vykonejsí jak RX480 (~ +35%), obě obzvlášť GTX1660S se ve hrách na 60Hz monitorech FHD@1080p drží stál velmi dobře, bez tlačení na vyhalzovaní mssa nemá problem i AAA udržet na 60FPS při nastavení vyšších detailů .
I když je GTX1660 SUPER uz postarší je vylonem velmu blízko GTX1070, v žádném případě nebyla a není lowend i přes to, že se vykonu 6700XT nemůže rovnat.