Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vysoká teplota AMD Ryzen 7 5800X

Zdravím.
Moje sestava PC:
Motherboard: MSI MAG B550 TOMAHAWK - AMD B550
Procesor: AMD Ryzen 7 5800X
Chladič procesoru: Be quiet! Pure Rock 2 FX Black
Grafická karta: Asus RTX 3080
Case: Thermaltake View 27
Při spuštění PC a běžné činnosti dosahuje procesor teploty kolem 40 °C, ale pri hraní her např. Red Dead Redemption 2 dosahuje prumerne 90°C. Četl jsem, že vyšší teploty jsou u tohoto procesoru běžné. Ale často je nedoporučují, kvůli škrcení výkonu procesoru při vysoké teplotě. Někde doporučují nastavit podpětí v BIOSu. Potřeboval bych tedy poradit, zda by to vyřešil případně jiný chladič, nebo nastavit to podpětí? V případě nastavení podpětí, bych potřeboval poradit, co kde nastavit, protože jsem v tomto celkem laik a nerad bych procesor zničil, nebo nějak zbytečně snížil jeho účinnost, nebo funkci. Jinak jako základ mám samozřejmě vnitřek PC a chladiče pravidelně udržované bez prachu.

Nejjednodušší varianta jít do BIOSu a poladit PBO, můžou tu být přednastavené hodnoty - Eco-Mode (45W, 65W, 95W) výkon klesne dost, ale teplota taky.

Složitější nastavit PBO na Advanced a vyladit Curve Optimizer pro všechny jádra (all cores) a začít s hodnotou negative 10 a odzkoušet stabilitu - tohle nastavení optimalizuje (sníží) nastavení napětí pro jednotlivé jádra, zároveň pak CPU může boostovat na vyšší frekvenci (vejde se do TDP limitu) ve výsledku dává vyšší výkon a nižší teploty, já používám hodnotu -30 a je zcela stabilní. S výchozím nastavením je to na vzduchu v létě naprosto neuchladitelné.

Jinak při hraní můžeš mít nejvyšší teploty (i když CPU není vytížený na max), jde o teplo z grafiky, které vyhřívá skříň a tím i CPU chladič, v tom případě je mít dobře vyřešenou skříň s airflow, u vodního chlazení je akorát dobré, že radiátor je umístěný nahoře skříně a teplo jde okamžitě pryč ze skříně.

PBO, podpětí, to je jedno, co uděláš, ale vždycky na konci bude nižší výkon.

Já mám sice napětí také trochu podstřelené, protože to snižuje spotřebu víc než výkon a zároveň při hraní šla teplota o 10 stupňů dolu, z 80 na 70.

Co se týká chladiče, case, vše máš ok. Akorát 90 stupňů je moc i na defaultní nastavení procesoru.

V úvahu by připadalo, že se ti netočí některý ventilátor, vepředu, vzadu, na chladiči procesoru nebo se ti točí na malých otáčkách.
Nebo to máš zaprášené a snížila se účinnost chlazení.
Nebo máš moc pasty mezi chladičem a procesorem.

Jinak mě nenapadá důvpd, proč by ta teplota měla být tak přehnaná.

Přes co to měříš? Máš nainstalován Ryzen Master? Jestli je ta hodnota opravdu správná a odpovídá procesoru, jinak poslední možnost:

Tak holt odenedej chladič, přepastuj (tenoulinká vrstvička pasty skoro průhledná) a nasaď chladič znovu.

Měřím přes Ryzen Master
Napřed jsem zkoušel benchmark Cinebench v defaultním nastavení bez křivky a bylo 90 °C
Další test byl v Cinebench s nastavením krivky v biosu na negative 10 a také 90°C
Poslední test byl opět Cinebench a křivka na nehative 30 a také 90°C
Poslední screen je pouze Ryzen Master bez zátěže a 41°C

Mas MSI desku...divim se ze ti jeste nikdo neporadil Combo Strike...
100% by to tvoje deska mela mit.
Je to moznost v BIOSu a jsou 3 moznosti...1 2 3
1 je "nejmensi" zasah do napeti atd a 3 nejvetsi.

Je to jednoduchy...proste zkusis 1 2 3 a podle toho co ti pujde to nechas...pokud nebudes mit uplne spatnej kus tak by 3 mela jit ok.

Ja mam 5800X3D a jedu 3 celou dobu...teplota klesla o 10-15 stupnu a vykon se jeste zvednul(s tim jsem nijak nehybal dal ale mam takrka furt 4450-4500Mhz)

Combo Strike je nejjednodussi a nejbezpecnejsi moznost jak navysit vykon a zaroven snizit napeti/teploty doslova jednim kliknutim.

Pokud chladič hicuje, je zřejmé, že nestíhá, pak je ten chladič asi fakt blbý. Já ho v ruce neměl, nevím. SilentiumPC Fera (dnes Endorfy) to dává v pohodě a to se na ten procesor doporučuje spíš Endorfy Fortis. (Pozor, varianty s RGB jsou mírně horší, používám zásadně bezRGB varianty.)

Zkus přidat na záda toho chladiče procesoru ještě jeden ventilátor, který zvýší účinnost výfuku tepla ven.