Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nevím si rady s úpravou textu v Openoffice, pomůzete mi prosím?

Dobrý den, mám psát závěrečnou práci. Dali nám parametry, jak to psát. Okraje jsem zvládla nastavit, řádkování 1,5 taky. Ale píšou, že to řádkování je 1,5 čili přesně 20 bodů. A že mezera mezi odstavci má být 6 bodů. V OO to je v nastavení v milimetrech, tak jsem hledala převod. Našla jsem typografický převod, kdy 1 bod je 0,376mm. 6 bodů tedy 2,2 mm. Ale copak mezera mezi odstavci je tak malinká? To i ty řádky mají větší odstup. Mmch nevím, kolik je 1,5 řádkovaní, to je 1,5 mm? Vůbec to nechápu... A další věc ještě nevím, jak a kdy (před začátkem psani?) a kde nastavit číslování stranek? Má to být číslováno od fyzicky první strany, tedy už titulní, ale tam to nemá být vidět... Moc děkuju

Prečo nenainštalujete LibreOffice, a používate zastaralý OpenOffice, ktorý už od 2011 nedostal žiadnu novú verziu, len drobné opravy.

Inak riadkovanie 1.5 znamená že sa medzi riadkami vkladá padding 2x (horný a dolný) 0.25 výšky znakov textu, text samotný je výška "1rem". 1+2x0.25 je 1 + 0.5 = 1.5 riadkovanie. Koľko je 1rem záleží od veľkosti samotného písma, zvyčajne je to 12 alebo 16px.

Inak v LibreOffice to už všetko má správne a podporuje aj relatívne jednotky.

Děkuji. A kde si mám stáhnout ten LibreOffice? Je to taky podobné wordu? Jak je to prosím s tož mezerou mezi odstavci 6bodů? Jednak nevím, jestli to nastavit před i za odstavec nebo jen za a hlavně pokud je 1 bod 0,376 mm, tak 6 bodů jsou dva milimetry. To má být mezi odstavci mezera 2 mm? Vždyť i mezi řádky by pak byla pri radkovani 1,5 větší.

Děkuji. A je to v češtině? Musí se tam vybrat program, mám Windows, tuším, že 7, nevím, notebook jsem dostala, vyřazený z kanceláře.. V tom openoffice se to myslíte nedá? Nastavení podle požadovaných parametrů se mi podařilo, psát v tom taky půjde, jen nevím, jak nastavit mezeru mezi odstavci 6 bodů, když je tam nastavení jen v milimetrech...a nevím, jak číslování strany, jestli to nastavit na začátku nebo až na napsanému textu a jak to udělat, aby na té titulní straně nebylo vidět číslo, I když se začíná číslovat od ní...

Našla jsem tady v nějaké starší diskuzi, že se na to už někdo ptal a je to 0,21 cm. A když to nespecifikované a jen napsali, že mezera mezi odstavci má být 6 bodů, mám těch 0,21 mm nastavit před nebo za nebo u obou? A jak prisin nastavit číslování stránek, aby byla první neviditelně číslovaná? Děkuji.

Řádkování se nastavuje jen za řádkem (aby první řádek nebyl o kus níž na stránce). Já bych se s tím nebabral, nastavil řádkování 1.5 jak bývá typograficky zvykem, ono to bude dobře. Nechápu, proč v dnešní době vám to říkají v pixlech, se kterými už dávno nikdo nepracuje.

Číslování stánek lze nastavit v záhlaví/zápatí jak před psaním, tak i po zhotovení dokumentu.

Titulní stránku nastavíme: Formát->Titulní stránka. V následující ceduli zaškrtni Převést následující stránky na titulní a tím zmizí záhlaví/zápatí této stránky, kde máš číslování stránek. Jestliže chceš číslovat stránky od 1 až na další straně, zaškrtni Resetovat číslo stránky po titulních stránkách a bude mít následující stránka číslo 1. BTW obvykle se titulka do číslování nezahrnuje.

Moc děkuji. Zkusím to. Trochu jste mě vyděsil tím, že s tím LibreOffice může být problém. V tom OO to většinou jen transportuji do PDF a vytisknu. Máme tu práci odevzdávat vytištěnou. Snad to v tom OO půjde, kdyby ne, zkusím LO.
A mám tedy za odstavcem nastavit 0,21 mm? Odpovídá to těm 6 bodům? Děkuji.

Mám tedy u mezery mezi odstavci nastavit 2,1 mm, když je požadavek 6 bodů.? A ještě prosím jsem někde četla, že když se mezi odstavci dělá mezera, už se nedává odskočení od levého okraje prvního řádku odstavce, je to tak? Děkuji.

Libre Office je podobné Open Office - tvorili ho tí, čo aj Open Office. Na uvedenej stránke pre stiahnutie (https://cs.libreoffice.org/download/download/) sa stiahne v češtine, rozhranie je tiež v češtine, slovník pre kontrolu je vstavaný český.
Mimochodom - je už verzia 7.6.3 - Rce zaspal dobu. Doteraz všetky verzie, ktoré som stiahol (teda aktualizoval) boli vždy stabilné. LO pôjde aj pod W7, W8, W8.1, W10, W11.

nabízeli tady příčetnější libre office, reakce žádná.
nebo do 1.prosince bylo dost času si ukradnout levnou verzi msoff na uložto - co v té škole děláte celý rok? bavíte se přepočítáváním bodů na milimetry? proč, když to normální program dělá za vás?

změna číslování stránek se u ms řešila přes oddíly, dal se jim jiný formát zápatí než zbytku dokumentu. to by měli znát už absolventi středních škol.