Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem MikroTik RB941-2nD-TC jako AP klient + router + AP vysílač

Lze MikroTik RB941-2nD-TC nakonfigurovat tak, aby chytal WiFi signál z HotSpotu mobilního telefonu a pouštěl ho dál jak po drátu, tak i přes WiFi? To znamená že by fungoval jako AP klient, ale současně jako router lokální sítě, na kterou by byly drátově i bezdrátově povešeny další zařízení.

A lze na MikroTiku mít různé konfigurace a měnit je nahráváním různých nastavení?

S O2 jsem se na dalším připojení nedomluvil, takže bych potřeboval nastavit Mikrotik podle původního dotazu. Momentálně je nastavený na vstup Internetu z terminátoru Cetinu, který dál distribuuje přes WiFi a LAN. Teď bych mu potřeboval říct, aby bral Internet z mobilního hotspotu a distribuoval jej dál stejně, jak předtím, tj. vypnout vstup z terminátoru a přidat AP klienta. Kdo poradí, jak toho dosáhnout?

kvůli 2 řádkám, fakt jo? :-)

/interface wifi
add configuration.mode=station disabled=no master-interface=wifi1 name=wifi_klient
/interface list member
add interface=wifi_klient list=WAN
/ip dhcp-client
add disabled=no interface=wifi_klient

Budeš si muset přidat další wireless security podle hesla pro ten mobilní inet a upravit iface wifi_klient (ideálně přes tlačítko "Scan"). Zkontroluj si taky název master iface (tohle by mělo platit pro ROS7, ale RB941 tu nemám)

To je, jak kdybys mi dal auto s automatickou převodovkou, ať nemusím řadit manuálem, ale k tomu připsal, že si to předtím musím VAGem přepnout v řídící jednotce. :-D

To nejde všechno zadat do dávky, kde bude NAZEV HOTSPOTU a HESLO, které si změním podle reálných hodnot? Zas tak blbý nejsem, ale ani tak chytrý, abych to tam přidal ručně dle Tvého návodu.

Nefunguje!

MikroTik RouterOS 7.13 (c) 1999-2023 https://www.mikrotik.com/

[admin@MikroTik] > /interface wifi
bad command name wifi (line 1 column 12)
[admin@MikroTik] > add configuration.mode=station disabled=no master-interface=wif
i1 name=wifi_klient
bad command name add (line 1 column 1)
[admin@MikroTik] > /interface list member
[admin@MikroTik] /interface/list/member> add interface=wifi_klient list=WAN
input does not match any value of interface
[admin@MikroTik] /interface/list/member> /ip dhcp-client
[admin@MikroTik] /ip/dhcp-client> add disabled=no interface=wifi_klient
input does not match any value of interface
[admin@MikroTik] /ip/dhcp-client>

Tady má naprosto stejný formát a Mikrotik to normálně "sežere":

/interface vlan
add interface=ether1 name=e1_vlan848 vlan-id=848
/interface pppoe-client
add add-default-route=yes disabled=no interface=e1_vlan848 max-mru=1492 max-mtu=1492 name=pppoe-DSL password=adsl user=adsl
/interface list member
add interface=pppoe-DSL list=WAN
/ip dns
set allow-remote-requests=yes servers=8.8.8.8

PS: Asi se nerozumíme, já to tam nezadával po 1 řádku, ale celý text naráz, a terminál vyhodil následnou odpověď. Stejně Copy/Paste jako ve výše uvedeném případě, ovšem to terminál normálně vzal. Proč tu poslední dávku rozbil na řádky? Já myslel, že je chyba v textu, ne v rozbití na řádky.

Já jí sjel na dvě doby, ale ona si z toho nic nedělá, mohu jí nadávat, kolik chci! :-D

Mimochodem, včera jsem si na jednom webu přečetl, že Mikrotik nemůže fungovat jako klient i přístupový bod, jelikož má jenom 1 rádiový modul. Tak jak to vlastně je? Tady píšete, že je to možné, tam že to možné není. Pokud mají pravdu, tak je veškeré mé bádání od začátku zbytečné, z druhé strany, repeatery mají taký jenom jeden rádiový modul, a dokáží fungovat jako AP, CAP i LAN. :?:

Takže to jde? Problém je akorát to, že všechny návody řeší Mikrotik jako klienta, ke kterému je připojena kabelová LAN, možná by se našel návod, kde se pak přidá AP režim. Já tam ale AP režim již mám a potřebuji k němu přidat klienta bez toho, abych s Mikrotikem ztratil WiFi spojení, jelikož na D5290 nemám LAN port, takže na nějaké pokusy a omyly není moc místo.

Je to už spíše teoretický problém, jelikož mi před časem přestala fungovat LAN laserovka hp color laserjet 3800dn, tak jsem na tisk začal používat náhradní inkoustovku Epson L6270 a dnes jsem zjistil, že jí mohu napřímo připojit k hostspotu na iPhonu a NB připojený na stejný hostspot na ní normálně tiskne. Pokud laserovku nezprovozním, tak už ani dané řešení nebudu potřebovat.

Tak podle https://wifisystem.ru/docs/mikrotik/mikrotik-wifi-client/ bych to byl schopen nastavit, ale problém je v tom, že na wlan1 mám WiFi síť na připojení ostatních zařízení k Mikrotiku, tj. jako vysílač. Mám tam i virtuální wlan2 pro připojení zákazníku, takže bych mohl wlan1 použít na jako AP klienta, případně wlan1 přehodit na virtuální wlan3, ale pochopil jsem, že fyzická wlan1 je nakonfigurovaná jako vysílač, takže když z ní udělám přijímač, tak i virtuální wlany pod ní přestanou fungovat jako vysílače, ne?

Moje primární i sekundární WiFi vypadají podobně jak na obr.:

[14436-jf03bm-000524-png]

Takže wlan1 je Wireless (Atheros AR9 ...), wlan2 je VirtualAP. Když wlan1 změním na Station, neovlivní to wlan2? Může WiFi modul v Mikrotiku fungovat současně jako přijímač i vysílač, myslím jako vstup i výstup Internetu?