Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem RAM - v Biosu 3200 Mhz, ve Správci úloh jen 1600 Mhz

Zdravím,

chtěl bych se zeptat na radu. Když se kouknu do správce úloh na paměť tak to ukazovalo rychlost 1200MHz i když moje ramky mají frekvenci až 3200MHz. Jakmile jsem v Biosu nastavil profil d.o.c.p
z auto na přednastavený profil tak se nastavily hodnoty 3200MHz v biosu, ale ve správci úloh vidím pouze 1600MHz. Základní deska by tu rychlost měla podporovat. Čím to může být? RAM: Kingston Fury Beast Black 16GB (2x8GB) DDR4 3200 CL16, Základní deska: PRIME B350-PLUS. Díky předem za jakoukoliv radu.

Změna hloupého předmětu, původně: Ram (host)

No původně jsem měl d.o.c.p nastavené na auto. Tudíž mi ve správci úloh v záložce paměť ukazovalo rychlost 1200MHz. Když jsem d.o.c.p nastavil na profil 1 tak se v biosu nastavila pamět 3200MHz. A ve správci úloh ukazuje 1600MHz. DDR4 – Běžné moduly standardně pracují na frekvenci přesahující 2 GHz, ty nejvýkonnější až na 4 266 MHz. Když jedou na efektivní hodnotu 2400MHz proč ve správci úloh ukazovalo 1200MHz To značí rychlost jedné ramky a součet je tedy daných 1200MHz?

součet je tedy ...

rychlosti (takty) se nesčítají, ty ramky nejezdí po základní desce proti sobě.
rodiče neúspěšných žáků a jim naslouchající politici už vykřikovali, že by se měla fyzika zrušit. ale už tak jednoduché základy? že ty máš humanitní vzdělání?

ještě jednou: v biosu jsi to přepnul dobře na 1600, a teď si přečti co o tom píše cpu-z.
jestli v tom máš stále nejasno, prostě ten pc užívej a neřeš.

To jsem již pochopil. Jen bych se teď chtěl ujistit. Největší frekvence na kterou tedy může fungovat ramka se určuje se tedy určuje podle základní desky pokud se nepletu? Když tedy nastavím tu maximální frekvenci a pc spadne do modré smrti popřípadně se vypne tak co by to mohlo způsobovat? Základní deska nezvláda frekvenci?

Modrou smrt jsme dostal před více jak rokem takže chybovou hlášku již nevím, od té doby jsem to vrátil zpět na hodnoty auto a nechal ležet. Dnes jsem to vrátil zpět na profil 1a při zátěži se mi restartoval počítač.

kdo chce i historicky kutat v modrých hláškách, má ke stažení slušný "nirsoft bsod viewer".
při porovnání pádů jsou zajímavé buď stejné chyby a častost jejich opakování, nebo naopak mnoho odlišných chyb. utilita taky upozorní na zajímavý "caused by driver"

k časování pamětí: vidím že 2x doporučovaný cpu-z nezaujal, už se jím přestanu zabývat.
tupý správce úloh ho samozřejmě nenahrazuje, utility ms jsou určené všem uživatelům, které nesmí znepokojit ani přetěžovat informacemi.

Základní deska nezvláda frekvenci?

může to být kombinace všech obsazených slotů a maximální frekvence desky a horší kompatibilita některých výrobců ram a desky.

Počítač je složen na zákázku. Jelikož k bedně mám složitější přístup kouknul jsem na zapojení slotů přes CPU-Z a je obsazen slot#1 a slot#3. Jestli se nepletu tak v manuálu jak vidím by měl být obsazen slot a2 a b2 tedy slot#2 a #4. Takže moje aktuální zapojení asi neni úplně optímalní.

typicky bych pár ramek osadil: 1.modul do slotu nejblíž cpu, druhý modul ob dva, aniž bych četl písmenkové označení na desce. i ten cpu-z to tak čísluje.
výrobčí manuál někdy uvádí osazení posunuté ke konci, ale musím říct, že se mi to spíš neosvědčilo. každopádně z toho jde odvodit, že fungovat by měly obě verze.
mnohem víc nestabilit způsobuje, pokud ty moduly nejsou stejné.

ale toto není tvůj problém. pro přepnutí v biosu ti to jede na fyzických 1600mhz, což odpovídá ddr taktu 3200mhz - to ti má ukazovat i ten cpu-z.

bsod: takže pokud teď jedeš na maximálním taktu té desky a vrátily by se bsod, jasně že ramky budou sprostým podezřelým (zvlášť když ten nirsoft vypíše poslední bsod s názvem "memory").
na případnou nestabilitu nemusíš čekat, můžeš ramky preventivně projet z boot média: https://www.memtest.org/