Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Internetová přípojka je omezena na 100 mbit, jak opravit ?

Ahoj, bydlím v paneláku a mám problém se sítí a to konkrétně tak, že:

Platím si internet od dodavatele 500/500 s tím problém není, každopádně u vchodu do bytu je malá místnost ve které je přípojka od dodavatele a k ní je připojen router. Z něho vedou 2 kabely každý do jiné místnosti. V místnostech je nadále udělaná klasická přípojka ve zdi, do které vložím kabel a ten následně připojím k zařízení. V místnosti 1 je rychlost v pořádku a prochází tudy klasický "gigabit" v mém případě 500/500, vidím to jak v přehledu routeru tak při speed testu a běžném používání. Problém nastává v místnosti 2, kde je použitý úplně stejný kabel, avšak z této přípojky nedostanu více jak 100 mbit. Bohužel kabel je nemožné vyměnit, jelikož je pevně zabedněný ve zdi, není to žádný husí krk, který by se dal jednoduše vytáhnout. Snažil jsem se to řešit pomocí Wi-Fi a router dal do takové výšky, abych co nejlépe pokryl tuto místnost signálem, každopádně stejně nedokážu chytit tak dobrý signál a ta rychlost je omezená. Máte někdo nějaké tipy? Jak bych mohl opravit celou tu záležitost s přípojkou, popřípadě nějaké jiné řešení (powerline, extender) ? Budu moc rád, za jakékoliv rady. Děkuji!

Tak to vem pozpatku, na tom zarizeni kde meris jen 100Mbps je pripojeno cim a kam ?
Treba je problem (kablaz, limit 100Mbps) jiz v prvnim kabelu ktery mas zapojen do te zasuvky.
Jestli je to ten samy kabel co vede do mistnosti 1, tak uprimne pochybuji ze je problem jinde .. a kdyby byl opravdu az v te zasuvce v druhe mistnosti, tak staci jen vymenit (prohodit) zasuvku bez potreby menit kabel, nekdy staci jen prepojit zapojeni (dratky). Teda jestli v ceste jeste neni nejaky switch nebo jine zarizeni ktery muze mit mit na ten bandwitch vliv nebo funguje v poloduplexnim rezimu.

Já popravdě nevím přesně, jak tyhle zásuvky fungují a nevím jestli jsme se pochopili, tak to zkusím popsat.

Z routeru vedou 2 různé kabely:

Kabel č. 1 --> Místnost č. 1 (1000 Mbps)
Kabel č. 2 --> Místnost č. 2 (100 Mbps)

Předpokládám, že ten kabel je rovnou napojen na tu zásuvku, tudíž moc nerozumím, co přesně říkáš abych vyměnil ?

A pokud myslíš, že je problém v kabelu, kterým jsem připojil zařízení, tak není, protože to jsem testoval a stejným kabelem kterým jsem připojil PC v místnosti 1 a fungoval plnou rychlostí, tak jsem připojil i v místnosti 2 a tam jsem byl omezený na 100 Mbps :/.

Ale moc díky.

vchodový router je tvůj (a tys ho nastavoval), nebo operátora? má nějaký typ?
zabedněný kabel odpojíš, nový 10m kabel pro test (pučíš z práce) natáhneš po podlaze, jestli rychlost funguje.

jestli sis do bytu nastavěl zdi, z wifi vyrazíš leda něco symbolického, to je tak pro mobily.

Bylo to dělané roky zpátky, předchozí nájemce ani neměl tušení, že něco takového se děje, nebyl moc technicky zdatný, co se těchto věcí tyká 😅 .. Takže to ani neřešil. Každopádně díky všem, zkusím překrimpovat a uvidíme, napíšu vám sem pak výsledek :).

Máš prerušený jeden (najmenej) spoj cez kábel. V takom prípade sa 1Gbit/s prepne automaticky na 100Mbit/s (v tvojom prípade). Alebo to nejde vôbec. Chyba býva najčastejšie na jednom konci prípojky. Najlepšie vymeniť obidve koncovky. Je to najmenej prácne a zvyčajne najlacnejšie. Alebo hľadať chybu. Na to potrebuješ LAN tester. Dá sa kúpiť už do 10€.

Takýto tester meria len galvanické spojenie. Skladá sa z dvoch kusov. Tie sa pripoja na opačné konce prípojky. Vysielač vyrába signál postupne do každej žily a na prijímači postupne blikajú LED diódy. V prípade prerušeného spoja LED neblikne. V prípade skratu medzi žilami bliknú naraz dve LEDky. V prípade poruchy hľadáš chybu postupne na každom konci. Dajú sa kontrolovať aj patch káble, najlepšie zapojené v prípojke - tak zistíš aj chybu keď je síce prípojka dobrá, ale v konektore sa niektorý kontakt nedotýka protikusu, prípadne je zlý patch kábel.