Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kapacita HDD vs. kapacita např. DVD

Zdravim.
Mám takovej, pro někoho možná až směšnej, dotaz. Rád bych v tom měl ale jasno:
Jak je možný, že když na obyč. DVD se vejde cca 4,7 GB dat, tak na přibližně stejně velkej (rozměrově) HDD se dat vejde daleko víc (třeba až 100násobně)?

klasický hdd je po formátovaní delený na clustery a podla velkosti clusterov sa tam vojde aj relatívne viac,alebo aj mnej programov resp.dát ako na napalovacie médium rovnakej velkosti.Na napalovacom médiu ukrojí časť velkosti Lead In/Lead Off stopa,ktorú tam musí vytvoriť napalovací program,aby bolo vôbec médium čitatelné v mechanike a ešte je tam zápis riadiacich stôp od výrobcu média,takže skutočná kapacita média je omnoho menšia ako je uvádzané

lead in a lead out ukroji tak par %, a rozdiel medzi HDD a DVD je 10000%

Dovod rozdielnej kapacity je v technologii zaznamu (magneticky vs. opticky), a v dnesnych moznostiach tych technologii. P.S. a este v tom ze DVD sa musi dat prenasat a moze tam byt prach, skrabance, nerovnosti povrchu, a platna HDD je hermeticky uzavreta a keby na nej bolo smietko prachu tak by sa mohol cely HDD vyhodit, tak moze dosahovat aj vyssich kapacit.