Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dvoudiskový NAS s různými daty - přechod na RAID 1

Mám m.j. dvoudiskový QNAP, používaný výhradně na zálohy. Je odpojen od LAN i od elektrické sítě, připojuji jej jen pro účely dalších záloh, obvykle 1-2x měsíčně. Na každém disku jsou jiné zálohy.

Chtěl bych tohle změnit a vyrobit z toho ještě bezpečnější formu. Převést to na RAID 1, kdy budou data na obou discích stejná. Jde to provést nějak za chodu, že bych například všechna data z jednoho disku zkopírovat na druhý a pak "nějak vyvolal" převod dvou nezávislých disků QNAS na RAID 1? Nebo je nutno všechno smazat a začít jakoby úplně od nuly?

No, ak sú dáta cez 2 rozličné disky, moc by som to neskúšal. Záleží ale ako je spravený softvér, pre istotu ale preferencia to presunúť ručne, následne formátovať väčší disk, následne spustiť RAID. To je určite istejšie.

Je odpojen od LAN i od elektrické sítě

To je čo za blbé používanie NASu? Inak pri RAID 1, ak bude bežať, nemal by byť žiadny náhly výpadok, lebo to RAID rozhodí. Preto sa k NAS odporúča často záložný zdroj, a vätšina NASov má aj systém pre detekciu zdroja napájania, čím pri výpadku, pokým je napájaný zo zálohy, tak sa pripraví systém na vypnutie.

Vytvoriť RAID je jednoduché, počítaj za prvé, že musíš presunúť všetky dáta na menší disk. A musia sa tam zmestiť, aby si RAID mohol vytvoriť. Následne zformátuješ druhý disk a spustíš "tvorbu" RAID. Bude to trvať nejakú dobu kým sa to všetko spracuje, a po túto dobu nemusí byť NAS dostupné.

Podla mna to nieje to mozne, pretoze okrem raidu budes tvorit oddiel(y)....odporucane su thin (dynamicke), ja pouzivam radsej thick(staticke).
Klasicke volume ti neumozni pouzivat neskor napriklad snapshoty, takze nevidim dovod ho pouzivat.
Ak je to len zalohe prerob to normalne s vymazanim dat.