Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyhláška 50

Dobrý den! Dělám seminární práci na téma "Elektřina v domácnosti", a potřeboval bych poradit ohledně jedné věci. Mám v úmyslu se na jednom snímku stručně v několika heslech věnovat Vyhlášce 50. Stručně vím, o co jde, ale potřebuji mít ověřené zdroje. Také vím, že došlo ke změně vyhlášky, ale nevím zcela přesně jak. A když hledám na internetu, odkáže mě to buď do zákoníku, který je příliš dlouhý, nebo na všelijaké weby, kde nic nenajdu. Neznáte někdo prosím pro mě takto popsaný vhodný zdroj? Mockrát děkuji

Shrnuti od AI

**Vyhláška 50**, familiárně označovaná jako "padesátka," upravovala odbornou způsobilost v elektrotechnice. Po **44 letech** definitivně skončila a byla nahrazena novou legislativou. Co se změnilo? Zde jsou klíčové body:

1. **Zrušení Vyhlášky 50/1978 Sb.**: Původní vyhláška, která stanovovala odbornou způsobilost v elektrotechnice, již neplatí ¹.
2. **Nový zákon 250/2021 Sb.**: Od **1. 7. 2022** nabyl účinnosti nový zákon, který mění znění tří zákonů a ruší dosud platný ¹.
3. **Hlášení havárií**: Nově je zavedeno hlášení vzniku havárie související s VTZ (vyhrazenými technickými zařízeními) ¹.
4. **Státní správa a dozor**: Státní správu v oblasti bezpečnosti provozu VTZ vykonává Ministerstvo práce a sociálních věcí spolu se Státním úřadem inspekce práce a oblastními inspektoráty práce ¹.

Tato změna přináší nový pohled na elektrotechniku po více než čtyřech dekádách. Pro více informací můžete sledovat aktuální Nařízení vlády NV 194/2022 Sb. ⁴. 🌟

Zdroj: Konverzace s Bingem, 31. 3. 2024
(1) Nová vyhláška 50 přináší změny v elektrotechnice | Q-COM. https://www.qcom.cz/2022/07/26/konec-vyhlasky-50/.
(2) Nařízení vlády NV 194/2022 - skolenirevizeelektro.cz. https://www.skolenirevizeelektro.cz/narizeni-vlady-nv-194-2022-nova-vyhlaska-50-1978-sb/.
(3) OZE Zak 250/21 Sb. | LPE s.r.o.. https://www.lpe.cz/vyhlaska-50-nv-194-2022.
(4) NOVÁ "Vyhláška 50" dnes NV 194/2022 Sb. - ZANER. https://www.zaner.cz/vyhlaska-50-78-sb/.