Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aká GPU do slotu Pci-e16x1, x4

Dobrý deň,
Potreboval by som vedieť kde je problém osadiť GPU ATI 3650(2.0x16), GTX 730(2.0x16-8linek) alebo Quadro T620(3.0x16) do slotu Pci-e2.0x16 x1/x4linky základnej dosky Zotac 890GX mini/ITX.
Na nete som našiel dva výklady kolko má táto doska zapojených Pci liniek a to x1(https://www.cartft.com/en/catalog/il/1478) a x4 (https://www.zotac.com/old_zotac/fileadmin/Redakteure/Products/Pdf/master_890gxitx-b-e.pdf).
Včetky tri grafiky v zakl.doske Asus M5A78L-M/USB3 (Pci-e 2.0x16), funkčné sú a bios nabieha bez problémov.(doska napája všetkých 16 liniek.)
Pri doske Zotac bios nenabehne, môj predpoklad je že problém spočíva v tom že doska napája len 1 prípadne 4 linky slotu pciex16.
Tým pádom upgrade inštalovanej grafiky na doske Ati 4290 nie je možný prostredníctvom Pci-e slotu.
Chyba sa stala v minulosti pri kúpe dosky kedy som všetko x16 považoval že je automaticky zapojené a kupoval som ju s vedomým neskoršieho upgrade grafiky.
Ďakujem za prípadné pripomienky a vysvetlenie.

ta deska zotac bez externi grafiky funguje?
mozna jen nejede externi slot s grafikou a vystup jde stale z integrovane vga, pokud je.
je otestovano, ze nefunguje lan se statickou op nebo s dhcp? cili windows jinak nabehne c cernou obrazovkou, funguje ping, pripadne rdp.

Bez externej funguje integrovana normalne nabehne bios.
Poradie štartu IGP/Pci-e som menil v biose pri zapnutej integrovanej GPU.
Operačný systém openSUSE 15.5 SSD_SATA/ Win XP64bit HDD ale to snáď nehraje rolu.
Motiváciou bolo mierne vylepšiť grafiku.
Ešte prebehnem všetky možnosti pri zapnutej IGP či mi niečo neušlo ako aktivovať Pci-e slot.
Ale obávam sa či nie je limitujúce zapojenie pcie liniek na základnej doske a tým pádom táto stará doska bola myslená v prípade Pcie slotu len ako pridanie, zvukovej, SATArozširujúcej karty alebo sietovej karty atd.

dlouhý pcie slot se dělá právě pro grafiky, jiné lan a audio karty ho nevyužijí (dnešní pcie-nvme nepočítám).
když nabootuješ hirens xp anebo hirens64 1.01, založený ještě na win10, ani to nefunguje?
xp64 sp2 je zastaralý shit s chybějícími ovladači.

taky můžeš jako primární nastavit peg slot s externí grafikou a interní vypnout, jestli to zabere.
hry na tom stejně pařit nebudeš, tak ti může být jedno, jestli jede v režimu pcie x2.

Na doske je len jeden slot Pcie, je to miniITX doska. Botovať nepotrebujem, stačí keď sa dostanem do biosu na systéme nezáleží, teraz je tam primárny openSUSE na SSD-SATA a XP64bit na HDD.
Ale aktuálne už sa mi podarilo dostat do biosu s GT730 po zmene v primary Video Controller na GPP-GFX0-IGFX-PCI. Je zaujimavé že táto karta ako jediná zo skúšaných má len 8 pci-e liniek na rozdiel od ostatných dvoch.
Ale to nebol ciel len skuška grafiky s ineho PC, išlo hlavne sfunkcnit v tej doske quadro P620. Pri tej sa do biosu nedostanem, len cierna obrazovka.
Skúšal som tam aj ATI 3650 ale ta pri zapojeni len jedno dlhé a 3 krátke pípnutia takže problém v grafickom adaptéry, podla tabulky kodov.
Operacný system som neriešil lebo na SSD je openSUSE15.5 a ten nabehne s akoukolvek GPU.

Zatial to teda vypadá že budem musieť zohnať GT730 ale to nie je ideál navyšenia výkonu, tak ešte uvažujem či neskúsiť zohnať mini GTX970 ktorá nie je sice low profile ale cez pci-e riser cardx16 ktorú mám, by som ju do mini ITX skrynky dostal.
Ideálna by bola tá quadro P620 low profile s malou spotrebou len tá zatial len cierna obrazovka.:-(

ten krám podporuje athlon2, aha, i 140w black edition. ale efektivita těch procesorů není nijak úžasná.
myslel jsem spíš na nějakou gtx1050 zadarmo, ale nakoukl jsem teď na bazoš a o "zadarmo" tam mají divné představy.
dělat z toho co nejvýkonnější workstation nebo "herní" pc se starou grafikou je jen plýtvání elektřinou, hlukem ventilátorů, penězi a časem.