Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak v text area vybrat text až k skutečnému začátku/ konci řádku

Když mám textové pole v operačním systému windows (a zjevně je to tak rozšířené, že nezáleží v jakékoli aplikaci, notepad, chrome) a do pole (v případě browseru textarea) vložím dlouhý text oddělený znaky (to znamená, že se zalamuje) nového řádku a kliknu doprostřed řádku a dám Shift End nebo Shift Home, tak se označí až k začátku nebo konci toho zobrazeného zalomeného řádku.
Jak ale docílím(kterou klávesovou zkratkou), aby se označil text až skutečnému ("znaku") konci/začátku řádku? Bez detailů, jestli je to 0xD0xA nebo jen 0xA. Nepřesně by se tomu dalo říkat označit celý odstavec

(V případě notepadu stačí Vypnout Zalamování řádku, provést Shift+Home a Zase Zapnout. Ale jak to udělat bez přepínání Zalamování ?? )

Jak se takto chová Linux(nějaké DE se asi bude rúznit), Mac OS, Android?
Otázka mě zajímá spíš z pohledu OS (ve smyslu, že spousta textových dialogů aplikací vč. browseru použije api operačního systému pro obdélník pro psaní textu a nemusí implementovat stovku funkcí a klávesovch zkratek.). Ale : jsou nějaké textové editory, které tuhle funkci mají?

Linux: Shift + PG Up/Down od aktuálnej pozície kurzoru ku začiatku/koncu textu, Shift + Home/End ku začiatku/koncu riadku, a CTRL + A pre označenie celého textu. Jednoducho označí text ako je, nič neprepína (minimálne u GNOME)...

To bohužel označí (přesáhne) i doprostřed následujícího "řádku". Navíc při stejném textu v poli to a ze stejné počáteční je výsledná oblast označení závislá na počtu znaků na řádek okénka . Na tom by to záviset nemělo. V notepadu třeba tahle zkratka ani nefunguje.