Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Koupě notebooku

Zdravím, hledám notebook okolo 20tisíc, budu ho využívat na nějaké občasné hraní méně náročných her, žádné fps hry. Nějaké typy, popřípadě jaké procesory nebo graficky karty vybrat? díky ;)

Ani moc ne, rozdiel je v displeji, CPU, grafike, rozmeroch, predinštalovanom OS, voľnom slote pre pamäť RAM, klávesnici (podsvietenie), batérii, hmotnosti (pol kila rozdiel), kamere, reproduktoroch, umiestneniu konektorov... osobne by som bral ten laptop od Wikan, systém doinštalovať nie je problém.

Znát... ani moc nie.

pripojím USB flashku ku starému počítaču (ktorý už systém má), urobím pár kliknutí (čím vytvorím bootovacie médium). Pripojím USB flashku k novému počítaču, zapnem, spustí sa inštalácia (prípadne ešte mačkám F12, ak mi to rovno nehodí do inštalátora a zvolím USB flashku), klikám ďalej, ďalej, ďalej... sem tam niečo zvolím (jazyk, časová zóna, rozloženie klávesnice...). Za pár minút som na pracovnej ploche. Dnes inštalujú systém 7 ročné deti bežne.

U Windows je potom ešte potreba inštalovať drivery (napíšem model laptopu do vyhľadávača (kde mi stránku výrobcu nájde) prípadne rovno na stránke výrobcu), zvolím drivery, posťahujem, inštalujem prvý chipset potom zvyšok. Inak nemusí byť plný výkon, rozlíšenie obrazovky a niektoré periférie nemusia fungovať (kamera napríklad) U Linuxu toto ani netreba, tam už je to vyriešené.

Pre úplné BFU je na YouTube minimálne tisíc videí o tom ako nainštalovať systém.

To je síce pravda, ale to sú ľudia čo asi nebudú schopný ani nainštalovať bežnú aplikáciu či hru (najmä dnes keď je to samí launcher a podobná vec) a tiež zrejme prvé nastavenie bude pre nich aj tak problém. Takže zrejme pomoc aj tak budú potrebovať, aj keď kúpia s predinštalovaným systémom.

Ak kupuješ priamo od Microsoftu, tak áno... na doma (v nekomerčnom prostredí) stačí aj licencia z Aukra (čo je druhotná licencia, teda licencie čo nakúpili hromadne firmy a z nich sa nejaké nevyužili), alebo máš možnosť si nainštalovať akúkoľvek alternatívu zadarmo, či už jeden z mnoha distier Linuxu alebo BSD. Aj keď BSD je už asi skôr pre pokročilejších používateľov.

Dakedy ma zdrbeš že dám iba jedmu možnosť, dakedy ma zdrbeš že spomeniem aj alternatívy, teda všetky možnosti... pri tom som spomenul aj samotný Windows. Okrem toho alternatíva ak by nechcel zaplatiť a je ochotný sa zdať tej jednej hry je stále možná volľba aj na hry. Ja na Linuxu hrám nejaké hry tiež, aj z tých spomenutých (WoT a LoL). Samozrejme výber je na tazatelovi a ak sa Gortnite nechce vzdať tak samozrejme mu odporučím Windows.

P.s. už som si na drby zvykol

To súhlasím, ale nemyslím si že Ale je ten kto pláca nezmysli. Síc o hrách na PC viem minimum, keďže nemám potrebu hrať také blbé hry ako Fortnite... dakedy som síce aj ja hrával spomenuté LoL a WoT a bože či som stratil toľko času zbytočne... ako zahrať si raz za mesiac na pár hodín fajn, ale ak mi nejaká hra už na Linuxu nejde, tak sa zaobidem bez nej. A ako hovorím, už nemám potrebu to hrať zo závislosti l, že každý deň a furt neco.

Ale to je tazatelovi jedno, preňho len platí že ak sa bez Fortnite nezaobíde tak nech kúpi Windows, ak sa zaobíde, je voľba naňho či dá prednosť Windowsu alebo Linuxu.

Pokud ti nevadí věci z druhé ruky tak bych za ty prachy mrknul na ojeté. Strašně klesají herní notebooky a ultrabooky na ceně i když fungují pořád. Ale to je tvoje věc. Notebook který někdo koupí tak klesne na hodnotě o x tisíc už po koupi. A čím dražší notebook tím více klesne cena... Co jsem 2019 koupil za 50+ tisíc se prodal o 4 roky později za 16k.Stačí vyčistit/přepastovat(thermal pad) , reinstalovat a na 90% funguje jako nový. Bratranec ho chvilku měl, ale nevyužil protože měl doma pc. Ale chválil výkon Rog notebooku.

V rychlosti jsem projel marketplace a je tam hned několik notebooků pod 20 které v sobě mají 3070 a 2070 super max Q

marketplace je totéž co vetešnictví: bazarový prodej bez záruky, včetně zboží odpadních značek.
neplést si s prodejci repasovaného zboží, kteří nevykupují kusové poškozené/vadné zboží od soukromníků, ale výhradně ve větším množství od firem, jde o značkové výrobce.

"herní notebuk" je ovšem specifická kategorie: jak svými uživateli a podmínkami za jakých to provozují/přetěžují, tak nabídkou - firmy to běžně nevedou. takové zboží bez 2leté záruky je risk.

Tak trebárs na gigacomputer dávajú normálne 24 mesačnú záruku (i keď tam zrovna až tak herné notebooky nie sú, keďže tam sa predávajú skôr vyradené z firiem). Ale samozrejme spoľahlivosť je otázna, a sám (aj keď u mňa je tých dôvodov i viac) by som si repas nekúpil. Samozrejme záleží od situácie a pokiaľ to má len na hranie sa, tak náhle "pokazenie" laptopu neurobí žiadne ďalšie škody, takže repas nie je až tak špatný nápad. Ale zas rozpočet je dostatočný aj na nový kus pri tých hrách (tie fakt nemajú veľké požiadavky). Plus samozrejme otázka je batéria.... čo ale tazatel sám píše že presúvať notebook nebude často.