Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem aktivní využití RAM

něco mi žere aktivní RAM zhruba 8-10 gb nonstop, není to uvedeno ve správci úloh, kde/jak najdu co mi žere RAM?

jedná se o nové PC, 32 gb celkem, problém začal až poté co jsem si trochu hrál s virtualizačními nástroji od windows, konkrétně hyper-v a sandbox

mám oboje jak hyper v tak sandbox neaktivní, avšak využití RAM při hře a prohlížeči je třeba 19 GB, zatímco hra a prohlížeč a další aktivní procesy mi žerou pouze 10gb dohromady, zbylách 8-9 gb nevím co mi žere a nevím jak to zjistit, není to uvedeno ve správci úloh, OS jako takové tolik nežere, to tuším že může žrát tak max 2-5gb, ale těch zbylích 5 gb odchází kam?

kde by mohl být problém?

win 11 pro

Bacha na to, aby se vám neošoupala! :-)

Neřešte to, systém ví co s ní, pokud je k dispozici. Prefetch, diskové cache atd. Mám W11, 64GB RAM, aktuálně 2 browsery, několik nenáročných aplikací, celkem nic to nedělá a zabráno... 14GB! PANIKA! ČÍM? Vadí to něčemu? Ne, nevadí.

Kouknul jsem na paměť (s tím, že mám pootvíraných řadu browserů a řadu jiných programů) a vypadá to u mě takhle:

$ free -h
               total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:            31Gi       4.5Gi        14Gi       258Mi        12Gi        26Gi
Swap:           49Gi          0B        49Gi

Čili z 32GB se mi 14GB fláká a ve 12GB jsou věci zahoditelné v okamžiku ... za mě pohoda, i kdyby free spadlo na pár mega, furt dobré, furt je kde brát a pokud naopak naroste, tak mi to stejně nic nezrychlí, spíš naopak.
(Jo a těch 48GB swapu tam mám, protože mi nedávno 32GB swapu nestačilo. A asi to zanedlouho budu potřebovat zas.)

Žádný problém není. Nehledej problém, kde není. Je to normální vlastnost, kdy si WIN načte do RAM i nějaké často používané programy pro rychlejší spouštění, aby to nemusel zase všechno tahat z disku. Pokud bude nějaký program vyžadovat víc RAM, tak to přednačtené WIN prostě zahodí. RAM je od toho, aby se využívala, ne aby byla stále volná.