Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Herní notebook vydává divný zvuk

Dobrý den,

Koupil jsem z druhé ruky herní notebook Acer Nitro 5 s procesorem AMD Ryzen 5800H a grafikou GeForce RTX3070, po záruce. Používám ho na práci s 3d editorem Blender. A děje se to, že když otevřu nějaký složitější model a zoomuji myší k modelu něbo od něj, pod klávesnicí (přibližně uprostřed kde by mělo být CPU nebo GPU) se ozívá takový divný bzučivý zvuk, ne moc hlučný ale člověk si toho hned všimne. omlouvám se jestli to zní divně ale ten zvuk se ozívá opravdu jen když hýbu myší nebo zoomuji. Poslední dobou zjišťuji, že to dělá i když otevřu třeba mapy.cz a posouvám se po mapě. Chci se zdejších znalců zeptat zda je to normální nebo co to způsobuje a případně jak to eliminovat.

Děkuji

1. koupil sis dobrovolně acer: jsou to ošizené krámy, to asi víš.
2. i když se 3070 chladí v 17" těle kde je trochu víc místa, dává mu ta grafika pokouřit a člověk si musí fandit, že se to dožije záruky.
3. z druhé ruky nevíš, jak s tím předchozí pařan zacházel. podle značky acer to byla spíš lama a podle toho s tím ntb pařil.
čili krám konkrétně této značky nikdy nekupovat z druhé ruky.

větráky se mohou viklat, ale taky axiálně posouvat. čili rozebrat a překontrolovat. případně to s oddeklovaným spodkem vyvýšené/podložené spustit, jestli se podaří upřesnit zdroj hluku.

jinak že by to byla obdoba pískajících cívek stolních grafik od horších výrobců? pokus bez dolního víka za to stojí.

Děkuji za radu,

Větrák to není určitě, ty jsou po stranách a fungují normálně. Toto se ozývá přibližně z prostředka desky. Možná, že to zkusím rozmontovat, přepastovat a usadit chladiče znova. Ten zvuk je spíš takový... elektrický :D Jinak se mi už nechce moc zjišťovat o co jde neboť se bojím co bych zjistil. Z Aceru jsem taky neměl dobrý pocit ale byl levný, tak jsem do toho šel :D - poučení pro příště. Co by jste jinak doporučil Dell nebo MSI?

u dellu bych cekal nejvyssi kvalitu vyroby, msi je zase synonymum pro herni kramy. zadny z nich nebude chyba.

k aceru: za provozu se dostanes jen k dolni strane desky, cili klesa sance zjistit pricinu.
zkousel bych se necim plastovym (pravitko) dotykat hmotnejsich soucastek, jestli ty rezonance nebo co to je nezpusobuji ony.
ale konstrukce desky je pravdepodobne takova, ze tyto soucastky jsou shora, ze strany klavesnice, cili nedosazitelne.

pro tuporozhledne: tak urcite, cim levnejsi znacka, tim spolehlivejsi konstrukce a kvalitnejsi vyroba. no ze me to nenapadlo.

a jak si vlastne stoji acer mezi vyrobci grafik? zadne diskretni nedelal, takze jeho prakticke zkusenosti budou takove, ze dopadne jako notebuk v dotazu.

Dělá to na baterce a i na DC. Na baterce je to ale asi o polovinu tišší. Zjišťuji, že se to ozývá i při jiných operacích ve 3d prostředí. Smířil jsem se tím a beru to tak, že ten notebook není dělaný na 3Dčko. Ze zvědavosti vyzkouším nějakou hru jestli se to ozve taky.

GeForce RTX3070 je samozřejmě dělaná na 3d - jenže ne při kvalitě návrhu, výroby a kontroly od acerů.

mám na mysli tento jev: https://diit.cz/clanek/geforce-gtx-970-bzucici-civky , který se pravidelně objevuje u lowend výrobců u každé druhé řady.
nevím jestli pomůže přilepení všech hmotnějších součástek k dps nějakým mamutem.

rolující myš máš drát? bezdrát?

Kdyby to nedelalo i na baterii tak bych ti pravdepodobne doporucil zkusit jiny napajeci blok.
Ono je hned nekolik duvodu proc se to deje, bylo by dobre zkusit jiny OS klidne nejakou Live Verzi Linux (ktera nepotrebuje instalaci, OS je spusten primo z USB), jelikoz castou pricinou je ovladac a napajeci profil ktery ma dopad na mustek ktery se stara o stabilitu prichoziho proudu pro nektere komponenty jako mGPU jestli to chces jedoduseji.
Take by se hodilo, kdyby jsi mohl uvest jakou mys pouzivas a jak je s notebookem propejena (drat, bezrat/BT/2.4GHz) jelikoz muze jit o prazity u mysi co nejsou CEM.
PS: Jinak i kdyz jde o Acer, v zadnem pripade nejde o proti konkurencnim vyrobkum ve stejnem cenovem rozpoctu vylozene o nejaky sunt.

Pokud to neslyšíme, tak lze jen tipovat. Za mě to můžou dělat cívky, několikrát jsem se s tím setkal. Někdo to neslyší, ale kdo má citlivější sluch, tak ano a je to hodně otravné a protivné. Většinou pomůže klasický lak na nehty, to je asi nejlevnější řešení. Jestli je to ale ono, to ti na 100% nepovím.

Je to bzučení CPU nebo "mosfetú", vzniklé v důsledky okamžité spotřeby elektroniky, v tomto případě příjemce příkonu (nebo spíš žadatel výkonu) je iGPU, CPU nebo cache, spotřeba dělá klidně i rozdíl z 2W na 40W. Může to být přímo čip procesoru, ale mohou to být i mosfety poblíž.

Nic si z toho neděleji , jindy zase pískají notebooky v nečinnosti - ze stejné příčiny, že ty mosfety mají nějaké provozní artefakty v závislosti na zátěži.

ne větráku, jak někteří zdejší jasnovidci tipují. Patrně ani ne SSD, protože při zoomování se nic nenačítá

na ten zvuk si zvyknu, jen jsem měl strach aby to nebylo nic vážnějšího.

To tvé pískání pochází z napájecího obvodu procesoru / mGPU a zpravidla k tomu dochazí když je v CPU ve stavu napájení C3. Tento šum je generován napájecím mustkem procesoru / mGPU (najdi si co je to tzv piezoelektrický jev https://cs.wikipedia.org/wiki/Piezoelektrick%C3%BD_jev)
Když je na nekteré komponenty aplikováno specifické napětí, začnou rezonovat a produkovat zvuky jako tvé pískání.
Silně pochybuji že jde o piskaní cívek GPU z vytrženého kontextu jako v případech verze desktop.
Zkrátka dezaktivuj C3 state (C-States v BIOS) a uvidíš. Hlavně u NTBs jsou ruzné všechny C-States ruzné šetrící funkce v default povoleny kvuli snížení energie.