Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC pro syna

Ahoj kluci, měl bych na vás otázku. V počitačích se moc nevyznám a chtěl bych synkovi udělat radost, našel jsem nějaký herní pc, ale nevím, zda je dobrý. Můžete mi poradit, jestli by na této sestavě rozjel hry? Nejradši má s autama, takže GTA, Forza a nebo assetto corsa

CPU: Intel i5-4670 frekvence 3.50 GHz, Turboboost 3.90 GHz

GPU: AMD RX 580 8GB

RAM: 16GB

SSD: 128GB

HDD: 500GB

Deska: ASRock H81 Pro

Zdroj: Gigabyte 450W 80 Plus Bronze

OS: Windows 10

Moc díky za rady :)

Změna kategorie, původně: Pokec (host)

Grafická karta nie je špatná (ani dobrá, ale tie hry to utiahne), ani kapacita RAM nie je problém, ale to prťavé 128GB SSD na hry moc nepostačí a mať SSD len na systém je blbosť (to by potrebovalo nejaké 512GB SSD). O kvalite HW ani nejdem hovoriť. Ten procesor je nič moc. Osobne si nemyslím že je to dobrá zostava, určite by som to nekúpil.

A hlavne nevieme rozpočet aby sme vedeli posúdiť či to má zmysel kupovať.

18 tisíc to aj stáť mohlo (v dobe dávnej). Ale CPU je z roku 2013, ako aj zvyšok HW. A 11 rokov starý počítač nemá hodnotu ako nový. Navyše ani keď bol kupovaný ako nový tak výber komponentov nebol vhodný (najmä zdroj čo je len zlepeny kus hmoty od pofidernej značky a nie reálny zdroj ako Seasonic či BeQuiet!). A ako prišli Ryzeny a RTX grafiky tak výkon je úplne inde. Za 10 tisíc by človek dnes nemal problém kúpiť aj mnohonásobne výkonnejší počítač. Za 15 v podstate "herné delo".

Na gigacomputer napriklad je repas https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1533475-hp-victus-15l-tg02-0074nl-mica-silver.html za 15 tisíc a aj s 24 mesačnou zárukou. Výkon sa nedá porovnávať, je to o 8 generácií novšie CPU aj grafika.

realna hodnota pc rocne klesa cca o 1/4-1/3 skoro k nule, respektive k zustatkovym 1-2.000 za to, ze to jeste trpelivejsim lidem poslouzi jako hlucny office pc, tento navic jeste topi.

pakticky nulova zbytkova cena je dana tim, ze zadny z tech dilu neni kompatibilni s novejsimi deskami (cpu, ram, board) nebo jeho provoz nedava smysl (nestihajici grafika, stary maly ssd, pomaly hdd)
pokusy o upgrade stareho pc jsou nesmysl: jen mirne zlepseni se prodrazi na cenu noveho pc.
koupi takove fosilie je nutne se vyhybat.

nabizet 10 let stary kram za vic nez pulku ceny muze bud blazen, nebo podvodnik.

Kolik let je synovi a jaký názor má na to on (případně co studuje pokud už je ze ZŠ)?
IMHO pokud má kamarády co na počítačích paří, asi mu něco poradí (ať dobře nebo špatně) a ať mu koupíš cokoliv, bude po tom vozit nos.

Je tu stránka
https://hry.poradna.net/
zkus se poradit i tam.

A ty rady co dostaneš neber moc vážně, jsou tu i jinde experti co když se zeptáš jestli máš koupit fábii tě zahrnou radami že to jsou křápy a ať si raději koupíš mercédes nebo ferrari.

Co takhle ty prachy které do toho chceš vrazit dát synovi, aby si nějakou sestavu navrhnul sám.

BTW: Já na PC nepařím, ale co sleduji cvrkot v davu na nějaké herní dělo je 15kKč dost málo.

Jak už píše Yarda- projednej to se synem, jaké má představy a ať se klidně poradí s kamarády, co mají oni a co by doporučili. I když tomu možná moc nerozumí, tak bude mít v rámci omezeného rozpočtu to co by si přál nebo i lepší a ostatní se mu nebudou smát, že dostal nějaký křáp. A když něco vymyslí, tak to sem dej ke kontrole.