Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vyřešit rozšíření internetového pokrytí domácnosti

ISP -> firmou instalovány router v patře-> druhý firemní router využívající mesh v přízemí

V patře mám router, z routeru vede kabel venkem do přízemí. V přízemí mi firemní technik umístil další router využívající mesh. Problém mám se stabilitou a rychlostí v přízemí, hlavní router v patře má stabilních nekolisajicich 100 mbs, přízemní někdy při měření vystřelí na 100 ale už během měření obvykle spadne na 30-40 mbs. Nejnižší měřená rychlost byla v rozmezí 6-16 mbs. Propady rychlosti ovlivňují například streamy které se často kompletně zastaví. Je to tak zlé že je pro mne lepší přízemní router vytáhnout z elektrické sítě a připojit se na mizerný ale mnohem stabilnější signál routeru z patra.

Technik naznačil že k firemnímu zařízení mnoho důvěry nemá. Jelikož jsme VIP tak routery byly zdarma, v patře výměna routeru pomohla posílit stávající připojení ale rozšíření v přízemí je zkrátka špatné, takže jsem zklamán. Momentálně nevím jak dál postupovat jelikož sítím moc nerozumím.

Roaming(prechod medzi vysielacmi) je zalezitost klienta, Ap tomu vie pomoct len ciastocne, vedia to Mikrotiky, UBNT, ci Omady od TP-Linku.
Teoreticky by tomu mohli pomoc aj mesh systemy.
Solo AP, take ake mas na tej fotke o sebe nevedia a nevedia tomu nijako pomoct a ked cinan spravi blbe ovladace na wifi klienta mas proste smolu.

Router menit nemusis, staci ak na nom vypnes wifi a nasadis wifi, co umoznuju pomahanie klientom s roamingom.
Ako funguju rozne mesh stroje netusim, netestoval som, ale Mikrotik si vie pomoct nastavenim sily signalu a UBNT ma fast roming implementovany priamo v sebe, takze staci len zapnut.

prizemni router delal jen mesh ap? vedl k nemu lan kabel?
tak se vybodni na mesh rezim a zapoj ho jako switch, s wifi ap:

- vstupni horni router ma tajnou lan ip, tak dolni router bude mit tajnou lan ip+1.
- horni router bude poskytovat dhcp jen v omezenem rozsahu, at se neplete do statickych adres: .100-.199
- dolnimu routeru zakazes dhcp server
- wan vstup dolniho routeru prelepis a lan kabel shora pichnes do nektere lan dolniho routeru
- wifi kanaly obou routeru nastavis ruzne aspon o 5. taky doporucuju dat jim jine nazvy.

aspon teda doufam, ze oba ty kramy jsou stejny typ.

To o předělání na WiFi ap je zajímavý návrh. Nevím jestli tahle informace něco ovlivní ale jsem si jistý že mám statickou IP, po předchozích problémech mi ji přiřadili ale její podobu bohužel neznám. Oba routery jsou stejné to ano. Do nastavení routeru se ale nedostanu jednak ho má poskytovatel zaheslovaný a potom nemám notebook abych si ho přenesl do přízemí pro propojení a vstup do nastavení. Zkusím zítra zavolat na podporu, požádat aby předělali ten spodní router na ap jak navrhujete, zjistím co zvládnou oni na dálku a třeba jestli by mne po telefonu dokázali navigovat. Díky

on se taky da ten dolni nevstupni odpojit a nahradit vlastnim nezaheslovanym.
(protoze dat mi firma do bytu wifi router a zaheslovat ho, tak jim ho rovnou zabalim na cestu i s vypovedi)

cili pripojit pc k hornimu routeru a ulozit si do notepadu vypis:
ipconfig -all

podle toho pujde nastavit vlastni dolni ap (router)

Mám pouze stolni PC které je v patře připojené kabelem k hlavnímu routeru. Jsem ale bohužel bez notebooku, kromě stolního PC mám už jen pouze mobil.

Oceňuji i odpověď od Ledního Brtnika
Momentálně nemám jak se připojit kabelem k zařízení které je/by bylo v přízemí. Po telefonu mi bylo slušně řečeno že se do toho nemám motat, že je nutné oba routery přenastavit aby se zrušil mesh. Upřímně jak zrušit mesh nemám tušení, ani jsem nikdy neviděl uživatelské prostředí těchto routerů.

Momentálně jsem jim sdělil že chci zrušit mesh a předělat dolní router na switch s WiFi ap, jak jeden z rádců zde navrhl.
Čekám kdy mne kontaktuje technik přiřazený k zdejší lokalitě.
A pokud to nevyjde jsem smířený že kontaktuji soukromou firmu aby mi navrhla řešení při kterém se zbavím firemního hardwaru.

mesh by melo byt spolehlivejsi reseni nez repeater, ale zalezi asi na znacce a na tvych konkretnich podminkach.
kdyz to nefunguje a je moznost tahnout dolu kabel, pak je nejjednodussi bezne nezaheslovane wifi-ap = bez zapojeni zbytecne wan casti druheho roteru, viz ten nacrtek.

(na founu nemam prihlaseni, z pc jsem tu jako brtnik)

Bohužel mesh je absolutní tragédie, nejvíc mě mrzí že jsem to byl já kdo si ho od nich vyžádal. Zdálo se mi to jako nejlepší řešení ale současný stav je takový že stream nevydrží jet ani půl minuty bez deseti sekundoveho záseku.
Ted se zeptám asi jako hlupák ale zarazilo mne "nezaheslovane wifi-ap" tím máš na mysli heslo pro vstup do nastavení routeru? Nedokážu si totiž představit že bych tu měl mít volně přístupnou wifi, soused se mi jeden čas opakovaně snažil připojit jeho mobil k mé televizi, myslím že přes bluetooth, wifi bych už nerozdýchal.

ad soused: kvuli hornimu a dolnimu patru jsem myslel, ze jde o vlastni rodinny barak.
soused znamena, ze to je nejaka na sebe nalepena radovka? tam je samozrejme ruseni cizimi wifi, i kdyz proti panelaku pohoda.
ale uz proto je nutne mit pristup do administrace routeru/ap, kdyz se objevi ruseni na blizkem kanalu.
cili zaheslovani poskytovatelem je neakceptovatelne zlo.

Tak přijel stejný technik, nejprve vysvětloval jak nemá rád firemní hardware, potom se pokusil uvést dolní router do továrního nastavení což se mu nepovedlo tak jak chtěl takže ho odpojil a se slovy že je v háji. Přinesl další, stejný router, s tím že tentokrát bude postupovat podle jejich příručky. Nakonec vše funguje jak má, zdá se že problém byl v tom že při zapojování spodního routeru ho poprvé nastavoval ručně, tentokrát nechal aby si prý spodní router nastavení vytáhl sám z toho horního.

            ________1.router________  \|/         _________2.router__________  \|/ 2.wifi
vstup ---> [wan1  dhcp:192.168.1.1xx]--/       x-[wan                        ]--/
           [      lan1:192.168.1.1  ] ---------> [lan2:192.168.1.2   lan_dhcp] --> pc
           [________________________]            [___________________________]

síť řídí původní 1.router poskytovatele
2. router je tvůj, pro tebe nezaheslovaný.
lan1, lan2 budou podle konkrétního nastavení lan1 u tebe - ve výpisu "ipconfig -all" je to brána/gateway.

strong je značka výrobce lte a kabelových routerů. dejme tomu, že poskytovatel chce mít nastavení wan1 zaheslované.
ale není to důvod, aby ti blokoval přístup k 2.routeru.
to dělají poskytovatelé v případě, že router slouží jako brána pro iptv a nechtějí, aby do toho uživatel dloubal.