Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový CPU - výběr

Ahoj,
synkovi umřel počítač. Byl to veterán, zdědil ho před mnoha lety po mně (FX 8300) a výkonově pořád stačil na jeho potřeby. Leč zdechla základní deska.

Jelikož nové procesory vůbec nesleduji, potřebuji poradit především procesor. Desku a RAMky už zvládnu sám, snad jen jestli se něčemu vyhnout, např. chipset.

Základní požadavek - schrastit to celý zhruba za 7 tisíc Kč, nechci to přešvihnout, je to nečekaný výdaj. Synek moc náročný hry nehraje, občas Counter Strike, nebo War Thunder, či jiné onlinovky. Nic extra náročnýho, tudíž tu není tlak na vysoký výkon. Upřednostním raději nízké TDP.

Intel - jsem zděšen, že poslední generace i5 mají TDP přes 100 W všechny! Tudíž Intel asi zavrhuji, jednak elektrika a pak příliš tepla.

AMD - Ryzen 5 by se cenově dal, ale který konkrétně? Nejraději bych poslední generaci, ale cenově to pak vychází dráž, jak procesor, tak deska i paměti. Takže to vypadá na AMD Ryzen 5 5600X.
Teď poradit chipset, spíš jestli je nějaký, kterýmu se raději vyhnout.

Ze starýho počítače mi zůstane chladič (myslím, že je to Fera 3), půjde napasovat na AM4/5?
Pokud pamatuju, tak AMD s roztečemi moc nehýbalo, narozdíl od Intelu, takže se daly použít starší chladiče.

Znovu dodávám - dosud synkovi v pohodě stačil 10 let stará sestava, takže není tu tlak na extra výkon, cokoliv koupím, bude raketa vůči předchozímu stroji. Pokud jde o upgradovatelnost, tak počítám leda s grafikou. Až to nebude stíhat, koupí se celej pajšl novej.

Díky za tipy a rady.

Díkec, ten rozdíl není až tak obrovský, ale litr na ceně se pozná.
Jak jsem psal, ztratil jsem přehled. Nejen o procesorech, ale i o grafikách. Vlastně o všem. Sice bych PC dokázal poskládat, ale buď bych prostě nastřelil kompatibilní komponenty podle ceny, nebo bych to musel dlouhý dny studovat, což se mi fakt nechce.