Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna procesoru

Zdarec experti,
nezna nekdo prosim odpoved?
Do kompu s procesorem AMD A10 jsem dal dedikovanou grafiku RX580 a Ryzen 5. Když tam necham starej procik A10, grafika bez problémů jede a operační system naběhne, ovladače aktualizovány. Jakmile tam ale dám ten Ryzen 5 tak vzdy naběhne jen Bios a z Biosu se nejde dostat.
Baterie z desky na 10min vyndana, tim to neni.
Ramky různě prehazovany, tim to neni.
Bios aktualizovan, Ryzen podporuje a tim to neni.
Deska Ryzen 5 taky podporuje, tim to neni
Ryzen 5 je take funkcni, byl otestovan jinde
I v Biosu nastaveno bootovani z SSD z operačním systémem
(deska AsRock AB350 PRO4, Ryzen 5 1600, BIOS 5.8)

Tak proc teda nenabehne do operačního systemu?

Moc diky... 😉

to řeší bios, protože novější deska jiného výrobce už bude mít kompatibilní bios, funkční s tou deskou a s r5.

o náhodných zběsilých výměnách ramek nevím co si myslet. z hlediska nabootování do window by mělo smysl napsat, že byla osazená jediná ramka, jejíž parametry máš poznačené.

Ano, takto jsem tam jednu presnou ramku 2666 take dal a nic.
U Ryzenu se v Biosu nenacte SSD disk, tak nemuze nabootovat. U A10 se hned nacte. Jinak deska je kompatibilní a s Biosem 5.4 lide pisou na forech ze jim fachci. U 7.4. je napsano ze nejsou pro Summit Ridge. Asi jeste nejaka kompatibilita s diskem. Je tam M.2 NVme tak nechapu. 😁

https://www.asrock.com/mb/AMD/AB350%20Pro4/index.asp#Specification
memory: m.j. ukazuje, jaké paměti (sigle rank / dual rank) můžeš do jakých slotů strčit. píšeš jen takt, ne přesný typ.
storage: "If M2_1 is occupied, PCIE4 will be disabled." - nevím ve kterém slotu máš grafiku, další možný problém.

kvůli těm konfliktům a nejasnostem s biosem preferuju desku prodat a k r5 pořídit něco novějšího.

Odebrat baterku na 10 min nemusí stačit. Odpojit od sítě, vyndat baterii, zkratovat příslušný jumper.
Je SSD viditelný v Advanced -> Storage Configuration?
Je vybrán Windows Boot Manager v sekci Boot -> Boot Option Priorities?
Desku nemám, řídím se manuálem.

Tak to pochopitelně bootovat do Win nemůže.
Pokud je tam UEFI 5.80, tak je to hodně zlé, protože nelze downgradovat a upgradovat se nedoporučuje, viz

https://www.asrock.com/mb/AMD/AB350%20Pro4/index.asp#BIOS

Jaký konkrétní typ SSD tam je a ve kterém slotu [M2_1/M2_2] je instalován? Ty dva sloty nejsou rovnocenné - viz manuál. Do M2 existují totiž nejen PCIe ale i SATA SSD!
Pokud se jedná o PCIe SSD, tak řešením by SNAD - bez záruky, tonoucí se stébla - mohlo být pořízení řadiče pro NVME - např.

https://www.alza.cz/axagon-pcem2-n-d5710624.htm

Pro SATA SSD existuje o něco dražší:

https://www.alza.cz/axagon-pcem2-d-d5502306.htm

A ještě mě napadlo, že existuje v UEFI položka "AMI Native NVME Driver Support", ale ta se týká desek ASUS, AsRock ji tam asi mít nebude.

Ve slotu M.2 Ultra je NVMe disk. S jakýmkoliv procesorem PC funguje, s tím Ryzenem jenom ne. NVMe Disk Ryzen nevidí. Deska Ryzeny podporuje a změním-li disk za SSD sata, tak to jde. Prostě se jen nějak kope Ryzen 5 1600 s SSD NVMe, to je poslední poznatek, ovšem dle výrobců jsou kompatibilní a nemůžu zjistit proč to nejde.
Už jsem ho dnes dal do servisu a zatím na nic nepřišli, uvidíme zítra. Zkusili řadiče, změny Biosů a nic.

grafiku máš strčenou v horním "pcie2" ?
ssd máš nad ním ve slotu "m2_1" ? to asi jo, návod uvádí "Ultra M.2 Socket = M2_1"
jiný nvme disk asi nepomůže, holt nějaká nekompatibilita, kterou tento design desky nevyřešil.

párkrát už tu padlo prodat tento assrock dohromady s funkčním a10, které jsou ti oba stejně k ničemu ... (bohužel to není formát itx, ten by se mi líbil, nic jiného ani nemá pro kancl smysl)
...a pořídit něco novějšího, s čím logicky tvůj ryzen nebude mít potíže.
ale tos asi nečet.

no kdybys dočet až sem, můžeš napsat odhadní cenu. řešení triviální, ale už se do toho motá servis, to nemá cenu.

Pokud se tam dá jakýkoliv jiný procesor, v Biosu se zobrazí NVMe disk a vše jede. U toho Ryzenu 5 1600 píše Bios nenalezen disk.
Dnesni zaver ze servisu je, ze na nic nepřišli, disk vymenen za SSD SATA a vse funguje.
Ryzen, NVMe disk i deska jsou dle výrobců kompatibilní.
Disk je nepoškozen, s jinym procikem jde. Prostě záhada nevyřešena.

jinam snad strcit nejde, podle manualu je druhy m.2_2 slot sata.
ale nenapsal kam strka grafiku, jestli nejsou v konfliktu jeji pcie linky.

ta deska nebude nova a treba ma prave potiz s pcie.
jenze on odpovida jen na co chce, to byva ztrata casu neco resit.

mě to XPG SX6000 připadá hodně historické, žádná zajímavá rychlost, nemá dram cache. je to spíš totální lowend, to nebyla dobrá koupě.
škoda že nemáš možnost si pučit jiné nvme ssd, jestli bios nenadchne víc.

v té tabulce biosů pro jednotlivé cpu nepíšou min.bios, ale validated bios, viz komentář výš.
jestli máš nějakou verzi 4, jestli to naopak nechce nižší číslo.
prostě je tato deska pro tvůj r5 na pytel.